C, 21.09.2023.

Medijpratības veicināšanai pusaudžu vidū izstrādāts metodiskais materiāls

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Foto: Shutterstock

Kultūras ministrija (KM) un Drošāka interneta centrs aicina pedagogus, kuri strādā ar vidusskolēniem, izmantot jaunu, darbam ar pusaudžiem izstrādātu metodisko materiālu, kas vērsts uz kritiskās domāšanas, medijpratības un informācijpratības pilnveidi - "Vai vienradži eksistē? Sazvērestību mīti - cēloņi un sekas", informēja KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Pēc kultūras ministra Naura Puntuļa (NA) paustā, KM iniciētā pētījuma rezultāti rāda, ka lielai daļai Latvijas bērnu un pusaudžu ir nepietiekamas zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas, lai droši un lietpratīgi patērētu, kopīgotu un radītu dažāda veida informāciju. Vairāk nekā puse - 54% - jauniešu tic sociālajos medijos atrodamajai informācijai, savukārt 40% dalās ar šo informāciju tālāk, to nepārbaudot. Ministrs uzsvēra, ka pusaudži paši lielāku atbalstu medijpratības prasmju celšanā sagaida un labprāt saņemtu no saviem pedagogiem, tādēļ KM medijpratības aktivitāšu fokusā ir darbs ar pedagogiem un bibliotekāriem kā informācijas starpniekiem.

Metodiskā materiāla saturu caurvij trīs sazvērestības mīti - zeme ir plakana, Volts Disnejs ir iesaldēts un Austrālija nepastāv. Katru no tiem paredzēts atspēkot, sperot piecus soļus: izspēlējot četru stūru diskusiju, raisot "prāta vētru" un tai sekojošu izpētes darbu ar skaidrojošo vārdnīcu, skolēniem strādājot pāros, pēc tam - individuāli veicot domāšanas rutīnu "Dažādas perspektīvas" un noslēgumā visiem skolēniem iesaistoties rakstveida diskusijā.

KM un Drošāka interneta centrs aicina pedagogus medijpratības un informācijpratības nedēļā līdz 31.oktobrim iepazīties ar jaunizstrādāto metodisko materiālu, piedāvājot 28.oktobrī plkst.13 piedalīties vebinārā. Tajā pedagogiem tiks sniegti ieteikumi, kā ar metodisko materiālu strādāt attālinātā formātā, kā arī izziņots konkurss vidusskolēniem.

KM pārstāve skaidroja, ka pēc nodarbības skolēniem tiek piedāvāta iespēja piedalīties konkursā un laimēt balvas, atrisinot metodiskā materiāla beigās iekļauto algoritmiskās domāšanas uzdevumu un atbildi, kā arī informāciju par sevi un savu pedagogu, kurš vadījis nodarbību par sazvērestības mītiem, ierakstot šajā formā. Atbildes jāsniedz līdz 26.novembrim. 15 skolēni un 15 skolēnu norādīti pedagogi izlozes kārtībā iegūs balvu - "Brain-games.lv" dāvanu karti 20 eiro vērtībā.

Jaunais metodiskais materiāls 21.oktobrī elektroniski tiks nosūtīts visām Latvijas vidusskolām. Turklāt tas būs pieejams arī tiešsaistē

Jau ziņots, ka visā pasaulē no 24.oktobra līdz 31.oktobrim norisināsies jau desmitā UNESCO Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa, kuras tēma šogad ir "Medijpratība un informācijpratība sabiedriskajam labumam". Plašs tematisku aktivitāšu klāsts nedēļas ietvaros iecerēts arī Latvijā.

Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļas mērķis ir veicināt medijpratības un informācijpratības attīstību, lai uzlabotu cilvēku kritiskās domāšanas prasmes informācijas, mediju un tehnoloģiju jautājumos, kā arī sekmēt pilsonisko līdzdalību, pašizpausmi, ekonomisko attīstību un cīņu ar dezinformāciju. To jau desmito gadu rīko UNESCO sadarbībā ar Pasaules Aliansi sadarbībai medijpratības un informācijpratības jomā, ANO Civilizāciju Aliansi un Medijpratības un informācijpratības un starpkultūru dialoga universitāšu tīklu.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais