PVO skaidro, kāpēc izlaida divus grieķu alfabēta burtus pirms omikrona

TVNET/AP
PVO skaidro, kāpēc izlaida divus grieķu alfabēta burtus pirms omikrona
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 22
Foto: Reuters/ScanPix

Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) paziņojuma, ka jaunais Covid-19 paveids dēvējams par omikronu, daudzi pamanīja, ka izlaisti divi grieķu alfabēta burti - nī un ksī. Pēdējais no tiem līdzinās Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina uzvārdam.

Nozīmīgākās Covid-19 mutācijas tiek apzīmētas ar grieķu alfabēta burtiem. Iepriekšējā mutācija, kam nosaukums tika piešķirts 30.augustā, bija . Taču, kad Dienvidāfrikas zinātnieki identificēja koronavīrusa paveidu ar ļoti daudzām mutācijām, tas tika nodēvēts par omikronu, izlaižot starp mī un omikronu esošos burtus nī un ksī.

PVO ziņu aģentūrai AP skaidro, ka nī izlaists tāpēc, ka angļu valodā grieķu alfabēta burts "nu" esot pārāk līdzīgs vārdam new (jauns), kas varot radīt pārpratumus.

"Ksī (xi) netika izmantots tāpēc, ka tas ir bieži sastopams uzvārds," norāda PVO.

Organizācija uzsvēra, ka, "dodot nosaukumus slimībām, jāizvairās no jebkādu kultūras, sociālo, nacionālo, reģionālo, profesionālo vai etnisko grupu aizskaršanas", kā tas noteikts 2015.gadā publicētās PVO vadlīnijās. Tajās teikts, ka infekcijas slimībām jādod tādi nosaukumi, lai "līdz minimumam samazinātu negatīvo iespaidu uz valstīm, ekonomikām un cilvēkiem".

Jaunā koronavīrusa mutāciju nosaukumu sistēma tika ieviesta, lai sarunvalodā nenāktos lietot smagnējus zinātniskos nosaukumus, kā arī tāpēc, lai jaunos paveidus neapzīmētu pēc to atklāšanas vietas, potenciāli radot negatīvu attieksmi pret cilvēkiem no šīm vietām.

Līdz šim ar grieķu alfabēta burtu apzīmēti 13 jaunā koronavīrusa paveidi. Alfa, beta, gamma, delta un omikrons atzīti par bažas izraisošiem variantiem, kamēr pārējie tiek uzskatīti par mazāk nopietniem.

Omikronam ir daudz mutāciju, taču vēl jāizpēta, vai tas koronavīrusa paveidu padara lipīgāku vai bīstamāku.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu