T, 10.08.2022.

Uzņēmums: Baltijā pēdējā desmitgadē reģistrēts viens no augstākajiem mājokļa cenu kāpumiem ES

TVNET/LETA
Uzņēmums: Baltijā pēdējā desmitgadē reģistrēts viens no augstākajiem mājokļa cenu kāpumiem ES
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Atslēgas, ilustratīvs attēls
Atslēgas, ilustratīvs attēls Foto: Pixabay

Pēdējo 10 gadu laikā īres un nekustamā īpašuma iegādes cenas pieaugušas teju visās Eiropas Savienības (ES) valstīs.

Īpaši straujš kāpums reģistrēts Baltijas valstīs, liecina Igaunijas uzņēmuma "RIA.com Marketplaces" apkopotā informācija.

Igaunijā reģistrēts straujākais gan īres, gan mājokļa iegādes cenu kāpums starp visām ES valstīm. Augstus rādītājus šajā sarakstā uzrāda arī Latvijā, kur īres cenas pēdējo 10 gadu laikā pieaugušas par 36%, bet nekustamā īpašuma iegādes cenas pat par 99,1%.

Salīdzinot 2021.gada otro ceturksni ar 2010.gadu, vērojams, ka īres cenas pieaugušas gandrīz visā Eiropā. Vidējais īres cenu kāpums ES valstu vidū 10 gadu laikā ir 15,7%, savukārt nekustamo īpašumu cenas augušas vidēji par 34,4%. Lielākais īres cenu kāpums ES valstu vidū reģistrēts Igaunijā (par 142,4%), Lietuvā (par 109,1%) un Īrijā (par 65,6%). Cenu kritums reģistrēts tikai divās valstīs - Grieķijā (par 25,1%) un Kiprā (par 3,3%).

Savukārt Latvijā īres cenas 10 gadu laikā, saskaņā ar jaunāko "Eurostat" ziņojumu, pieaugušas par 36%, kas ir sestais augstākais rādītājs ES valstu vidū.

Līdzīga situācija ir arī attiecībā uz nekustamā īpašuma cenām mājokļu sektorā - lielākais pieaugums arī šo rādītāju ziņā ir Igaunijā - par 132,7%. Pamatīgs cenu kāpums reģistrēts arī Luksemburgā (110,8%), Ungārijā (108,9%) un Latvijā (99,1%).

Īres cenas Eiropā, neskatoties uz pandēmijas ietekmi, turpināja augt arī šajā gadā. Piemēram, 2021.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar šo pašu periodu 2020.gadā, īres cenas visā Eiropā pieaugušas par 1,3%.

"Igaunija rekordus īres cenu pieauguma ziņā turpina uzrādīta arī šajā gadā - īres cenas šogad augušas par vidēji 16%. Līdzīga situācija veidojas arī abās pārējās Baltijas valstīs. Nekustamā īpašuma ekspertu prognozes neliek domāt par situācijas stabilizēšanos arī nākotnē. Viens no galvenajiem cenu kāpuma iemesliem ir arvien augošā būvmateriālu cena, pie tam pēdējā laikā strauji augušas arī enerģijas cenas, kas sadārdzina jaunu projektu attīstīšanu," skaidro "RIA.com Marketplaces" pārstāvis Artjoms Umanets.

Ņemot vērā nekustamā īpašuma dārdzību iegādei un paradumu maiņu, ļoti pieprasīti Baltijas valstīs ir arī īres namu projekti, norāda Umanets. Viņš informē, ka Igaunija bija viena no pirmajām reģiona valstīm, kas iesaistījās īres namu celtniecībā, un šis risks ir atmaksājies. Daudzdzīvokļu mājas Tallinā, kas projektētas tieši īres vajadzībām, ir ļoti pieprasītas, un brīvu dzīvokļu tajās būtībā nav.

"Šo situāciju nav mainījusi nedz pandēmija, nedz strādnieku aizplūšana no Igaunijas. Lai īrētu kvalitatīvu divistabu dzīvokli jaunā projektā, īrniekiem gan Tallinā, gan Rīgā un Viļņā jāšķiras no vidēji 450-600 eiro mēnesī. Ņemot vērā pieprasījumu un dzīvokļu trūkumu, var prognozēt cenu kāpumu arī nākotnē," prognozē Umanets.

Igaunijas uzņēmums "RIA.com Marketplaces" pārvalda Ukrainas nekustamo īpašumu portālu "DOM.RIA.com" un lielāko Ukrainas automašīnu tirdzniecības portālu "Auto.RIA.com".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu