Varētu pieaugt autovadītāju apliecību cena

Nekā personīga/TV3
Varētu pieaugt autovadītāju apliecību cena
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
CSDD braukšanas eksāmena automašīnas
CSDD braukšanas eksāmena automašīnas Foto: CSDD

Ceļu satiksmes drošības direkcija izsludinājusi konkursu par autovadītāju tiesību izgatavošanu. Plānotais apjoms ir ap miljonu karšu, un konkursa summa varētu būt vairāk nekā desmit miljoni eiro.

Autovadītāji par tiesībām maksā 22 eiro. Tas ir uz pusi dārgāk nekā Lietuvā. 

Šobrīd izskatās, ka arī nākamajos piecos gados auto vadītāju apliecību cena tikai pieaugs.

Autovadītāju apliecības ir ap 870 tūkstošiem iedzīvotāju. Tās jāmaina reizi desmit gados, tiesības iegūst arvien jauni autovadītāji, tāpēc katru gadu izgatavo vairāk nekā simt tūkstošus eksemplāru.

Kādreiz autovadītāja apliecība bija nozīmīgs dokuments. To neformāli varēja izmantot kā personas apliecību, ja līdzi nebija pases. Tagad to vairs nevar un apliecības ir derīgas tikai ceļu satiksmē.

Šobrīd par apliecības izgatavošanu un izsniegšanu CSDD no autovadītājiem prasa 22 eiro. 10 eiro saņem Ceļu satiksmes drošības direkcija, bet 12 eiro tiek plastikāta kartītes piegādātājam. 

Daudz nozīmīgākā un plašākas tiesības piešķirošā valsts izdotā personas apliecības maksā lētāk - 15 eiro.

Arī Igaunijā un Lietuvā autovadītāju apliecības maksā lētāk. Lietuvā cena ir 15 eiro, Igaunijā no 20 eiro. Tomēr Latvijā pakalpojums ir ērtākais – dokumentu izgatavo uzreiz, jo iekārtas ir katrā klientu apkalpošanas centrā.

Tas ir lielākais CSDD trumpis.

Bet, tā kā par auto vadītāju apliecībām maksā šoferi, tad par augstajām cenām neviens CSDD neuztraucas.

Ceļu satiksmes drošības direkcijai nākamgad beigsies līgums ar piegādātāju, tāpēc jau laikus izsludināts konkurss. Pasūtījuma apjoms var pārsniegt desmit miljonus eiro. CSDD solījusies piecos gados iepirkt gandrīz miljonu dokumentu sagataves.

Konkursa novērtējumā 13 no simts punktiem paredzēts arī par oriģinālām pret viltošanas sistēmām, ko var piedāvāt pats pretendents.

Dokumentu izgatavošana ir specifisks bizness. Baltijā lielākos pasūtījumus saņem tikai trīs karšu piegādātāji: Vācijas kompānija Veridos, Francijas Idemia un Thales. Konkursos tie startē ar vietējiem apakšuzņēmējiem, kas nodrošina servisu dokumentu sagatavošanas vietās.

Jaunajās Latvijas auto vadītāju apliecībās plānots, ka krāsainais sejas attēls būs nevis uzdrukāts uz plastikāta kartes, bet bilde būs ieguldīta pašā kartē. Līdz ar to arī priekšrocības būs kompānijai Idemia; pārējiem tas maksās dārgāk.

Desmit gadus CSDD plastikāta dokumentus piegādā Vācijas firma “Veridos GmbH”, bet tās apdrukā Latvijas kompānija SIA ADI. Lursoft dati rāda, ka SIA ADI katru gadu ir bijis ap miljonu eiro apgrozījums un simtu tūkstošu peļņa. Kompānijai ir jau vairāk nekā 20 gadu ilga sadarbība ar CSDD. Tā izgatavojusi vienas no pirmajām plastikāta vadītāju apliecībām un sniegusi citus pakalpojumus.

CSDD gadā apgroza ap 50 miljoniem eiro. Peļņa 2020.gadā bija 2 miljoni, 2019. – 3,7 miljoni. Pirms pusotra gada CSDD negodīgos auto numurzīmju konkursos vainoja Konkurences padome. Direkcija konkursa nolikumā izvirzīja nosacījumus, ko varēja izpildīt tikai tās ilgstošais sadarbības partneris. Tāpēc auto numura zīmes Latvijā bija 3 līdz 5 reizes dārgākas, nekā kaimiņvalstīs.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu