O, 16.08.2022.

Kā sakrāt mājas remontam, šķirojot atkritumus

TVNET
Kā sakrāt mājas remontam, šķirojot atkritumus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 10
Foto: publicitātes

Turpmāk mājas iedzīvotāji precīzi varēs noskaidrot, cik lielu naudas summu, nešķirojot atkritumus, “izmet miskastē”.

Pilnībā nodrošināti ar šķirošanai visu nepieciešamo, mājas iedzīvotāji varēs darboties praktiski, lai situāciju mainītu.

“Rīgas namu pārvaldnieka” un “Clean R” organizētajai akcijai Rīgā izvēlētas divas mājas, kurās iedzīvotāji līdz šim nekad nav šķirojuši atkritumus, visu metot kopīgā sadzīves atkritumu konteinerā.

Māju iedzīvotājiem izdalīti īpaši šķirošanas komplekti, kuros ietilpst viss nepieciešamais, lai sāktu papīra, plastmasas, metāla iepakojuma un bioloģiski noārdāmo atkritumu, kā arī stikla iepakojuma šķirošanu.

Foto: publicitātes

Vienlaikus pie mājām pirmo reizi tiks uzstādīti šķirotiem atkritumiem paredzētie konteineri. Kopā ar šķirošanas komplektiem uzņēmumu pārstāvji iedzīvotājiem izdalīja arī skaidrojošus materiālus, kas palīdz saprast, kas no atkritumiem ir šķirojams un atdodams otrreizējai pārstrādei, bet kas - nē.

Šodien izdalītajos komplektos ir speciāls - neliels, arī mazam dzīvoklim piemērots, konteiners BIO atkritumu šķirošanai, somas sausajam iepakojumam, kā arī vēl viena soma stikla iepakojumam.

Akcijas organizatori akcentē, ka apdomīga iepirkšanās un atkritumu šķirošana ir efektīvākais veids, kā samazināt izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu.

Sākot ar piektdienu, 9. decembri, rīdzinieku mājās var precīzi noskaidrot, cik daudz naudas līdz šim izmests miskastē un cik lielu ietaupījumu dod šķirošana.

Foto: publicitātes

“Atkritumu apsaimniekošana kļūst dārgāka, būtiski ietekmējot mūsu klientu ikmēneša maksājumus.

Līdz ar cenu kāpumu daudzās citās ikdienas rēķinu pozīcijās, īpaši saistībā ar energoresursu patēriņu, jāizvērtē katra iespēja, kas ļauj ietaupīt.

Ņemot vērā, ka šķirota iepakojuma – papīra, plastmasas un metāla, kā arī stikla iepakojuma izvešana ir bez maksas, bet maksa par dalīti vāktu bioloģiski noārdāmo atkritumu izmešanu ir līdz pat 40% zemāka nekā par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu, šīs iespējas ietaupīt ir jāizmanto,” sacīja Edgars Mencis, SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pakalpojumu pārvaldes direktors.

“Sadzīves atkritumu konteinerā līdz pat 50% sastāva veido bioloģiski noārdāmi jeb BIO atkritumi, kas būtu šķirojami, izvedami lētāk un atdodami tālākai pārstrādei.

Vēl apmēram 25% sastāva veido sausais plastmasas, papīra, metāla un stikla iepakojums – atkritumu veids, ko šķirotu izvedam bez maksas. Tam klāt pieskaitāms arī tekstils, kuru iedzīvotāji arī var nodot bez maksas. Reālais sadzīves atkritumu īpatsvars konteinerā ir ap 15-20% no kopējā apjoma.

Summa, ko, šķirojot atkritumus, var ietaupīt daudzdzīvokļu māja, skaitāma simtos, un nākamajā gadā tā būs vēl lielāka.

Šīs akcijas ietvaros mēs konkrētām mājām praktiski parādīsim, cik lielu naudas summu var ietaupīt. Esam gatavi nodrošināt ne vien jau sagatavotos info materiālus, bet attālinātā režīmā organizēt arī šķirošanas meistarklases, atbildot uz neskaidriem jautājumiem un palīdzot šķirot efektīvi,” tā SIA “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics.

“Mēs esam dzirdējuši, ka atkritumu šķirošana var samazināt izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu, bet līdz šim nebijām saņēmušies to pārbaudīt. Tagad

būs interesanti redzēt, vai tiešām māja var ietaupīt ievērojamas naudas summas, kā tiek solīts. Ja tas izdosies, varēsim nākamajā vasarā plānot kādus vērtīgus remontdarbus,

piemēram – remontu kāpņutelpā. Ceru, mums izdosies!” saka Maskavas ielas 164 mājas aktīviste Ilze.

Ilze no mājokļa Maskavas ielā 164
Ilze no mājokļa Maskavas ielā 164 Foto: publicitātes

Lai veicinātu atkritumu šķirošanu un izpratni par tās ieguvumiem kā īstermiņā, tā ilgtermiņā, ir sākts atkritumu šķirošanas monitorings, proti, izvēlētas divas mājas, kurās katru dienu tiek savākti atkritumi un pareizi sašķiroti.

Rezultātā būs iespējams iepazīties ar to naudas apjomu, cik mājsaimniecība zaudē, ja neveic šķirošanu.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu