Atbalsta karavīru parādsaistību daļēju segšanu par dzīvojamās telpas iegādi vai būvniecību

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2
Foto: Ēriks Kukutis (Aizsardzības ministrija)

Saeima ceturtdien, 13.janvārī, pieņēma grozījumus likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā", kas paredz valstij daļēji segt karavīru neizpildītās parādsaistības attiecībā uz dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai ņemto aizdevumu.

Līdz šim likums paredzēja, ka valsts sniedz palīdzību, daļēji sedzot aizņēmēja neizpildītās parādsaistības attiecībā uz dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai ņemto aizdevumu. Minēto palīdzību varēja saņemt persona, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir vismaz viens bērns, un persona, kura ieguvusi vidējo profesionālo vai augstāko izglītību un kura nepārsniedz 35 gadu vecumu.

Lai nodrošinātu pēc iespējas izdevīgākus nosacījumus aizdevuma iegūšanai, Aizsardzības ministrija (AM) rosināja noteikt profesionālā dienesta karavīram līdzīgus nosacījumus kā jaunajām ģimenēm ar bērniem, tajā skaitā uz garantijas pārvaldības izmaksām - vienreizēju maksu par garantijas pieteikuma izskatīšanu 2,5% apmērā no piešķirtās garantijas summas.

Arī tajos gadījumos, kad profesionālā dienesta karavīrs iziet pamatapmācību Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolā, apgūst apmācību kursus ārvalstīs, tas neiegūst tādu kvalifikāciju, lai atbilstu jaunā speciālista mērķgrupai.

Attiecīgi pieņemtās izmaiņas paredz papildus jau esošajām mērķgrupām - ģimenes ar bērniem un jaunie speciālisti, veidot jaunu valsts palīdzības dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai mērķgrupu - profesionālā dienesta karavīrs.

Lai īstenotu šo ieceri, AM atbilstoši AS "Attīstības Finanšu institūcija Altum" veiktajiem aprēķiniem ar pamatdatiem - 200 pieteikumi gadā, pie 20% garantijas apmēra, ar vidējo aizdevuma summu 85 000 eiro, ir plānojusi nepieciešamo finansējumu 480 000 eiro apmērā no 2022.gada.

Pēc programmas ieviešanas AM ir gatava pārskatīt šīs programmas izmantošanas pieprasījumu un lemt par finansējuma apjoma izmaiņām atbilstoši savam budžetam.

Tāpat Saeima atbalstīja deputāta Ulda Budriķa iesniegtos priekšlikumus, kas paredz pašvaldībām ļaut segt dzīvojamo telpu īres maksu, lai piesaistītu trūkstošos speciālistus.

Atbilstoši deputāta priekšlikumam likumā noteikts, ka pašvaldības varēs sniegt palīdzību speciālistam to saistošajos noteikumos paredzētajā kārtībā un apmērā, sedzot dzīvojamo telpu īres maksu un ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītos maksājumus, ja pašvaldībā ir konstatēts nepietiekams speciālistu nodrošinājums ar pašvaldības funkciju nodrošināšanu saistītu pārvaldes uzdevumu jomā.

Budriķis norādīja, ka šo priekšlikumu iesniedzis, uzklausot dažu pašvaldību sniegto informāciju par nepieciešamību atbalstīt trūkstošo speciālistu piesaisti.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais