Pk, 9.06.2023.

ES iesniedz PTO sūdzību pret Ķīnu par tās vēršanos pret Lietuvu

Papildināts
TVNET/LETA/AFP
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: Reuters/ScanPix

Eiropas Savienība (ES) ceturtdien Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) iesniegusi sūdzību pret Ķīnu, kas vēršas pret Lietuvu saistībā ar Viļņas tuvināšanos ar Taivānu.

"Sūdzības iesniegšana PTO nav viegls lēmums," norāda ES tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis. "Taču pēc neveiksmīgiem vairākkārtīgiem mēģinājumiem šo jautājumu abpusēji atrisināt mēs neredzam citu iespēju, kā pieprasīt PTO strīdu izšķiršanas konsultācijas ar Ķīnu."

ES norāda, ka tai ir pierādījumi par Ķīnas īstenotajiem ierobežojumiem.

Starp tiem ir "atteikšanās veikt muitas procedūras Lietuvas precēm, Lietuvas importa pieteikumu noraidīšana, kā arī spiediena izdarīšana uz Lietuvas uzņēmumiem, kas darbojas no citām ES dalībvalstīm, lai tie vairs neizmatotu Lietuvas ražojumus savās piegāžu ķēdes".

Tomēr Dombrovskis uzsvēra, ka ES turpinās centienus panākt diplomātisku risinājumu šajā jautājumā.

Viņš žurnālistiem teica, ka Ķīna ir vitāli svarīga ES partnere, tomēr "mūsu attiecībās vajadzīga savstarpēja cieņa".

Pirmais šādas ES rīcības solis PTO strīdu izšķiršanas noteikumu ietvaros paredz pieprasīt konsultācijas, kurās bloks oficiāli lūgs Ķīnu sniegt papildu informāciju par tās īstenotajiem pasākumiem, lai panāktu mierīgu nesaskaņu atrisināšanu.

Ja 60 dienu laikā netiks panākts rezultāts, ES varēs pieprasīt PTO pieņemt lēmumu saistībā ar šīm nesaskaņām.

Pekina uz ES sūdzības iesniegšanu reaģēja, apsūdzības par piespiešanas metožu izmantošanu pret Lietuvu nodēvējot par nepamatotām.

"Strīds starp Ķīnu un Lietuvu ir politisks, nevis ekonomisks," uzsvēra Ķīnas Ārlietu ministrijas preses sekretārs Džao Lidzjaņs.

Jau vēstīts, ka rudenī Ķīna apturēja kravu vilcienu plūsmu uz Lietuvu un pārtrauca pārtikas eksporta atļauju izsniegšanu Lietuvas uzņēmumiem, kā arī samazināja kredītlimitu un paaugstināja cenas Lietuvas uzņēmumiem.

Decembra sākumā Ķīna izdzēsa Lietuvu no savām muitas sistēmām. Pēc laika problēmas šķietami tika atrisinātas, tomēr Lietuvas uzņēmumiem joprojām ir sarežģīti deklarēt savas preces Ķīnā.

Pekina pēdējā laikā izdara uz Lietuvu ekonomisko un diplomātisko spiedienu, reaģējot uz Viļņas lēmumu atļaut Taivānai veidot pārstāvniecību Lietuvā, tās nosaukumā lietojot vārdu "Taivāna", jo Ķīna cenšas nepieļaut nekādus Taivānas mēģinājumus darboties kā neatkarīgai valstij. Citviet pasaulē šādu pārstāvniecību nosaukumos tiek izmantots Taivānas galvaspilsētas nosaukums "Taibei", respektējot Pekinas īstenoto "vienas Ķīnas" politiku, kas neļauj Taivānu uzskatīt par atsevišķu valsti.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu