S, 13.08.2022.

Precizēts regulējums par depozīta iepakojuma sistēmas ieviešanu Latvijā

TVNET/LETA
Precizēts regulējums par depozīta iepakojuma sistēmas ieviešanu Latvijā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Evija Trifanova/LETA

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir precizējusi un apstiprinājusi izmaiņas divos normatīvos saistībā ar izlietoto dzērienu depozīta iepakojuma sistēmas ieviešanu Latvijā.

Regulatorā atklāj, ka 2020.gadā SPRK izstrādāja normatīvus, kuri noteica depozīta sistēmas nodrošināšanas pakalpojuma regulēšanu un uzraudzību. Atbilstoši faktiskajai situācijai un zināmajiem nozares datiem SPRK normatīvajā regulējumā veikusi izmaiņas.

Attiecīgi depozīta sistēmas dalības maksas noteikšanas metodikā SPRK ir iekļāvusi papildinājumu, kas nosaka dalības maksas aprēķinu, ja ar ieņēmumiem no noteikta iepakojuma materiāla apsaimniekošanas depozīta sistēmas operators (DSO) plāno gūt peļņu.

Papildus tam, gan metodikā, gan vispārējās atļaujas, reģistrācijas un informācijas iesniegšanas noteikumos precizēts sadalījums iepakojuma materiāla veidiem, kam tiek aprēķināta depozīta sistēmas dalības maksa. Precizēts arī depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas izmaksu sadalījums atbilstoši apsaimniekošanas maksas modelim, par kuru pērnā gada nogalē DSO ir vienojies ar depozīta iepakojuma pārdevējiem un tos pārstāvošajām asociācijām, kā arī veikti citi precizējumi.

SPRK publisko konsultāciju par plānotajiem grozījumiem minētajos normatīvos izsludināja šogad 28.janvārī.

Tās laikā ikviens interesents SPRK varēja sniegt priekšlikumus un komentārus par konsultācijas dokumentu. Konsultācijas laikā priekšlikumi par nevienu no minētajiem normatīvajiem netika saņemti.

Saeima 2019.gada rudenī uzticēja SPRK pienākumu apstiprināt un uzraudzīt depozīta sistēmas nodrošināšanas pakalpojumu. Ar šādu pienākumu SPRK ir vienīgais regulators Eiropā. Par depozīta sistēmas nodrošināšanas pakalpojumu depozīta iepakotāji - dzērienu ražotāji un izplatītāji - DSO maksā depozīta sistēmas dalības maksu.

Jau vēstīts, ka 2022.gada 1.februārī Latvijā darbību sāka depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem.

Depozīta sistēmā var nodot stikla, PET un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visu veidu alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus.

Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam jāiemaksā depozīts 0,1 eiro apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas var saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma ir nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums ir iztukšots.

Līgums ar depozīta iepakojuma operatoru ir obligāti jāslēdz pārdevējiem par tirdzniecības vietām valstspilsētās, kuru tirdzniecības zāles platība ir vienāda vai lielāka par 300 kvadrātmetriem, kā arī par tirdzniecības vietām citās administratīvajās teritorijās, kuru tirdzniecības zāles platība ir vienāda vai lielāka par 60 kvadrātmetriem.

Valsts vides dienests konkursā dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu uz septiņiem gadiem nolēma uzticēt kompānijai "Depozīta iepakojuma operators".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu