Kas jāzina, lai nekļūtu par kontrabandistu

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Unsplash

Atzīmējot ANO Pasaules savvaļas sugu dienu, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) 3. martā aicina piedalīties tiešsaistes seminārā "Kas jāzina, lai nekļūtu par kontrabandistu", informēja DAP mediju attiecību eksperte Ilze Reinika.

Seminārā informēs par apdraudētajām sugām, to nelegālu ieguvi, tirdzniecību un šīs rīcības atstātām sekām uz dabu un sabiedrību.

Kā norāda Reinika, atsākoties aktīvai ceļošanai, aizvien vairāk cilvēku izrāda vēlmi ne tikai redzēt, bet arī iegūt savvaļas augus un dzīvniekus, kas ikdienā pašu zemē nav sastopami.

Dažkārt pat bez ļauna nolūka ceļojuma laikā nopirkts suvenīrs vai noplūkts augs var radīt neatgriezeniskas sekas.

"Vēlme redzēt un savā īpašumā iegūt ko īpašu un reti sastopamu jebkuru jauši vai nejauši var iepīt aizsargājamo sugu nelegālās ieguves un tirdzniecības virpulī, kas var būt par iemeslu atsevišķu sugu iznīcībai," uzsver Reinika.

DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode skaidro, ka

ir maldīgi domāt, ka Latvijā vienmēr un visos laikos varēs sastapt vilkus un lūšus, savukārt Āfrikā – ziloņus, tīģerus, antilopes un citus dzīvniekus.

Dažādu savvaļas sugu populācijas pasaulē sarūk, daudzas kādreiz bieži sastopamas sugas ir kļuvušas retas un apdraudētas.

Būtiskākais iemesls tam ir tieša sugu ieguve cilvēka vajadzību apmierināšanai, piemēram, turēšanai nebrīvē, trofejām un citiem hobijiem, ekskluzīvu preču, piemēram, interjera priekšmetu, apģērba, kosmētikas ražošanai, kas kopā ar sugām piemērotu dzīvotņu fragmentēšanu var novest pie daudzu sugu izzušanas.

Savvaļas sugu ilgtspējīgai izmantošanai un tirdzniecības regulēšanai 1973. gada 3. martā ir pieņemta Vašingtonas konvencija "Par starptautisko tirdzniecību ar apdraudēto savvaļas dzīvnieku un augu sugām" (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora (CITES)) konvencija. CITES konvencijas mērķis ir apdraudētu dzīvnieku un augu sugu aizsardzība, reglamentējot to starptautisko tirdzniecību.

Latvijas kā CITES konvencijas dalībvalsts uzdevums ir novērst nelegāli savvaļā iegūtu sugu izmantošanu, izskaužot apdraudēto sugu ievešanu no citām valstīm un to ieguvi Latvijā.

Strode atzīst, ka vēl

aizvien Latvijā tiek konfiscēti nelegālā veidā iegūti apdraudēto sugu dzīvi īpatņi un augu un dzīvnieku izstrādājumi.

Tāpēc, atzīmējot ANO Pasaules savvaļas sugu dienu, DAP aicina nekļūt par kontrabandistu un izslēgt no savu pirkumu saraksta ārvalstīs suvenīrus, kas izgatavoti no savvaļas dzīvniekiem vai augiem.

Savukārt, lai veicinātu dabas vērtību un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu Latvijā, ikvienam ir iespēja iesaistīties kādā no iniciatīvām un ievērot dabai draudzīgus principus, proti, priecāties ar acīm un saudzēt aizsargājamos augus, iesaistīties talkās.

Vēl viena iespēja – savus tukšos iepakojumus neatstāt mazajās atkritumu urnās, bet atbrīvoties no tiem lielajos konteineros, pastaigā gar jūru vest suni pavadā, lai nekaitētu liedagā ligzdojošajiem putniem.

Tāpat var ziņot par liedagā savainotu roņu mazuli, taču veselo ronēnu sauļošanos un atpūtu netraucēt, izglābt krupi, pārnesot to pāri ceļam, atstāt savvaļas dzīvnieku un putnu mazuļus, kur tie pamanīti, jo visticamāk, tie gaida savus vecāku.

Var darināt putniem jaunus mitekļus, likt upē akmeni, lai atjaunotu straujteci.

Strode atgādina, ka dabā viss ir savstarpēji saistīts. Katram augam un dzīvniekam ir sava loma.

Noteiktas sugas populācijas samazināšanās vai izzušana ir apliecinājums sugas pārmērīgai ieguvei savvaļā, sugai piemērotu dzīvotņu izzušanai, šo dzīvotņu kvalitātes izmaiņām, klimata pārmaiņām vai svešu, invazīvu sugu ienākšanai.

To bieži vien tīši vai netīši ietekmējusi arī cilvēka darbība.

CITES konvencija ir otra lielākā starptautiskā vienošanās dabas aizsardzības jomā, aptverot vairāk nekā 35 000 sugu un 184 valstis.

CITES apdraudēto sugu sarakstā ir iekļautas ziloņu, tīģeru, plēsīgo putnu, kaktusu un orhideju, gandrīz visas bruņurupuču, daudzas čūsku, gliemežu, jūras zīdītāju un daudzas citas sugas.

No Latvijas savvaļas sugu klāsta CITES pielikumos sastopams brūnais lācis, vilks, ūdrs, lūsis, kā arī ērgļu, klijānu, liju un pūču sugas.

No augu sugām Latvijas sarakstā atrodamas dažādas orhideju dzimtas sugas, tai skaitā dzegužkurpīšu, dzegužpirkstīšu, naktsvijoļu sugas, no kurām kā apdraudētākā ir norādīta dzeltenā dzegužkurpīte.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu