VPN un straujš popularitātes pieaugums
Marta pirmajā nedēļā Krievijas interneta lietotāji “Apple” un “Google” veikalu platformās piecas lielākās VPN lietotnes lejupielādēja aptuveni 2,7 miljonus reižu. Tas bija trīskārtīgs pieaugums, salīdzinot ar februāra pēdējo nedēļu, liecina tirgus izpētes uzņēmuma “SensorTower” dati.
VPN pakalpojumu sniedzēji apstiprina šo informāciju. Piemēram, Šveicē bāzētais rīks “Proton” skaidroja “CNN Business”, ka mēneša laikā Krievijas lietotāju skaits ir palielinājies pat par 1000%.
VPN pakalpojumi ir viens no faktoriem, kas Krievijā pieredzējis milzīgu pieprasījumu. Kopš 1. marta uzņēmuma “Meta” nodrošinātie ziņapmaiņas rīki “Messenger” un “WhatsApp” Krievijā kļuvuši pieprasītāki, tāpat novērojamas lielākas datu plūsmas uz “Twitter”, “YouTube”, “Instagram” un “TikTok”.
Tomēr vislielākais pieprasījuma pieaugums Krievijā varētu būt pēc drošas saziņas rīka “Signal”. “SensorTower” dati liecina, ka pagājušajā nedēļā Krievijā “Signal” lejuplādēts 132 000 reižu, kas ir par 28% vairāk nekā nedēļu iepriekš. Arī “Cloudflare” norāda, ka datu apjoms no Krievijas lietotājiem uz “Signal” ir jūtami pieaudzis.
Pieprasījums pēc citām ziņapmaiņas lietotnēm, piemēram, “Telegram”, relatīvi samazinājās, tomēr tas tāpat saglabājās augsts – vairāk nekā pusmiljons lejupielāžu nedēļas laikā. Pēdējo nedēļu laikā Krievijas interneta lietotāji arvien biežāk izmanto pakalpojumu “Tor”, kas faktiski anonimizē interneta pārlūkošanu, nereģistrējot lietotāja vēstuli un ļauj pieslēgties serveriem visā pasaulē (un faktiski apiet Krievijas cenzūras noteikumus).
Kopš kara Ukrainā sākuma “Tor” statistika liecina, ka ik dienas vairāki tūkstoši lietotāju no Krievijas sāk izmantot un pieslēdzas “Tor” decentralizētajam tīklam. Izmantojot “Tor” pārlūku, lietotāji bez problēmām var izmantot Krievijā liegtos sociālos tīklus, piemēram, “Twitter” un “Facebook”.
Arī “Lantern”, rīks, kas ļauj interneta datus novirzīt tā, lai apietu valdības noteiktos ugunsmūrus, Krievijā gūst arvien lielāku popularitāti. “Lantern” māteskompānijas “Brave New Software” valdes priekšsēdētājs, Saša Meinraits sacīja, ka pieprasījums no Krievijas sācies aptuveni pirms diviem mēnešiem. Salīdzinot ar janvāra sākumu, lejupielāžu skaits no Krievijas audzis par 2000%. Meinraits norāda, ka iepriekš Krievijā “Lantern” izmantoja 5000 aktīvie lietotāji mēnesī, taču tagad to skaits sasniedzis 120 000. Šim pakalpojumam ir līdz trīs miljoniem aktīvo lietotāju mēnesī – galvenokārt Ķīnā un Irānā.
““Tor”, ”Lantern”, visi VPN rīki un jebkas, kas maskē tavu identitāti internetā un viss, kas nefiksē, kādas mājaslapas tu apmeklē, – tam visam ļoti strauji pieaug pieprasījums Krievijā. Arī “Telegram” ļauj cilvēkiem dalīties ar informāciju par rīkiem, kas efektīvāk ļauj apiet interneta blokādi Krievijā,” teica Meinraits.
Tehnoloģiju jomā gudrākie lietotāji ļoti labi zina, kā kombinēt dažādus rīkus, lai iegūtu maksimāli daudz informācijas, nodrošinot sev maksimāli daudz drošības. Piemēram, izmantojot “Lantern”, lai apietu valdības ugunsmūrus, kā arī izmantojot “Tor”, lai anonimizētu savas aktivitātes internetā.
Karš informācijas tehnoloģiju jomā
Pieprasījums pēc iepriekš minētajiem rīkiem iezīmē likmju pieaugumu Krievijas tiesībsargājošajām iestādēm, kas jau tā arestē tūkstošiem cilvēku par to, ka viņi iziet ielās un protestē pret karu Ukrainā. Nelīdz arī “skrūvju piegriešana”, piemēram, “Facebook” un “Instagram” aizliegšana, vai likumi par 15 gadiem cietumā par “viltus informācijas izplatīšanu par militāro operāciju”.