P, 28.11.2022.

Polijas prezidents: Orbāna attieksme pret Krievijas uzbrukumu Ukrainai ir grūti saprotama

TVNET/LETA
Polijas prezidents: Orbāna attieksme pret Krievijas uzbrukumu Ukrainai ir grūti saprotama
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Andžejs Duda.
Andžejs Duda. Foto: REUTERS/Aleksandra Szmigiel/File Photo/SCANPIX

Polijas prezidents Andžejs Duda paziņojis, ka viņam ir grūti saprast Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna attieksmi pret Krievijas uzbrukumu Ukrainai, kurā iet bojā tūkstošiem cilvēku.

Orbāns atrodas sarežģītā situācijā, jo novedis situāciju līdz tam, ka Ungārija ir atkarīga no Krievijas enerģētikas jomā, taču citas valstis pat atkarības apstākļos piegādā ieročus Ukrainai, intervijā telekanālam TVN24 pavēstīja Duda.

"Šobrīd saskaroties ar Krievijas agresiju Ukrainā, tūkstošiem cilvēku, mierīgo iedzīvotāju, bojāeju Ukrainā, dzīvojamo masīvu bombardēšanu, daudzdzīvokļu namu iznīcināšanu, ko pastrādā Krievijas armija, tiem noziegumiem pret starptautiskajām tiesībām, man ir grūti saprast tādu attieksmi," sacīja Duda.

Pēc viņa teiktā, Orbāns atrodas sarežģītā situācijā, taču viņa politika ļoti dārgi maksās Ungārijai.

"Vai ne viņš noveda Ungāriju praktiski līdz pilnīgai atkarībai no Krievijas? Viņiem ir AES, kas ražo enerģiju Ungārijai, pirms dažiem gadiem viņi noslēdza līgumu ar Krievijas struktūrām par šīs stacijas modernizāciju, tāpēc atkarība ir milzīga," paziņoja Duda.

Viņš norādīja, ka enerģētiskā atkarība no Krievijas ir problēma daudzām Eiropas Savienības valstīm, tāpēc nav izdevies noteikt sankcijas attiecībā uz energoresursu iepirkšanu, taču atšķirībā no Ungārijas citas valstis dod Ukrainai ieročus, tāpēc Ungārijas pozīciju ir grūti saprast.

Kā ziņots, Orbāns piektdien noraidīja Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska aicinājumu piegādāt Ukrainai ieročus un noteikt stingrākas sankcijas Krievijai, paziņojot, ka tas būtu pretrunā Ungārijas interesēm.

Zelenskis, šonedēļ uzrunājot Briselē notiekošo Eiropas Savienības (ES) samitu un Eiropas tautas, tieši vērsās pie Orbāna, mudinot Ungārijas līderi beigt svārstīties, īstenot lielāku atbalstu Ukrainai un ieņemt stingrāku nostāju pret Krieviju.

"Ungārija. Gribu šeit apstāties un būt vaļsirdīgs. Vienu par visām reizēm. Jums pašiem ir jāizlemj, par ko jūs esat. Jūs esat suverēna valsts," sacīja Zelenskis.

Ungārijas valdības preses pārstāvis Zoltans Kovāčs piektdien paziņoja, ka Orbāns "noraida Zelenska prasības Eiropadomē, jo tās ir pretrunā Ungārijas interesēm".

"Ungārija vēlas palikt ārpus šī kara, tāpēc tā nepieļaus ieroču nodošanu Ukrainai," paziņoja Kovāčs.

Kopš Krievijas iebrukumu sākuma Ukrainā 24.februārī, Ungārija, kas ir ES un NATO dalībvalsts, ir uzņēmusi vairāk nekā pusmiljonu Ukrainas bēgļu, bet atteikusies sūtīt militāro palīdzību Ukrainai un ļaut militārās palīdzības sūtījumiem šķērsot Ungārijas teritoriju.

Orbāns uzsvēris, ka etnisko ungāru minoritāte Ukrainas Aizkarpatu apgabalā tiktu apdraudēta, ja Ungārija piegādātu ieročus Ukrainai.

Orbāns norādījis, ka Ungārijas atkarība no Krievijas gāzes un naftas liedz tai atbalstīt importa aizliegumu.

"Tas nozīmētu, ka ungāru ģimenes maksā par karu," iepriekš izteicās Orbāns, kuram pēdējos gados izdevies izveidot draudzīgas attiecības ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka šonedēļ apsūdzēja Ungāriju, ka tā vēlas anektēt Aizkarpatu apgabalu.

Raksturojot Ungārijas nostāju attiecībā uz karu kā tuvu atklāti prokrieviskai, vicepremjere jautāja: "Vai tas ir tāpēc, ka viņi vēlas Krievijas gāzi ar atlaidi vai varbūt tāpēc, ka viņi (..) klusībā sapņo par mūsu Aizkarpatu apgabalu?".

Ungārijas vēstniecība Kijivā noraidīja Vereščukas izteikumus kā "bezjēdzīgas apsūdzības un nepamatotus apmelojumus".

3.aprīlī paredzētajās parlamenta vēlēšanās Orbāns cīnīsies par ceturto termiņu valdības vadītāja amatā, taču šoreiz cīņa solās būt smaga, jo viņam pretī stāsies vienota opozīcijas alianse.

Opozīcijas partiju izvirzītais vienotais kandidāts Pēters Marki-Zojs izteicās, ka Zelenska runa un Orbāna atbilde parāda, ka Ungārija tiek uzskatīta par pēdējo Putina sabiedroto ES un NATO.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu