SPKC talkošanas laikā aicina neaizmirst par drošību un veselības riskiem

TVNET/LETA
SPKC talkošanas laikā aicina neaizmirst par drošību un veselības riskiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Artūrs Krūmiņš/TVNET

Šogad piedaloties vides sakopšanas darbos, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina ievērot pamata drošības pasākumus vides sakopšanas darbu laikā.

Iedzīvotāji aicināti ievērot savstarpējo distancēšanos publiskās vietās. Lai gan ir mazināti ierobežojumi, ir svarīgi atcerēties, ka risks inficēties ar Covid-19 infekciju joprojām pastāv. SPKC speciālisti aicina izvērtēt savu veselības stāvokli un nepiedalīties sakopšanas darbos, ja ir parādījušās elpceļu slimības pazīmes (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, iesnas u.tml.), kā arī, ja persona ir izolācijā.

Sākot darbus, personai jānovērtē vide, kur sakopšanas darbi paredzēti. Uzmanīgi jārīkojas ar talkas inventāru un nezināmas izcelsmes atkritumiem (šļirces, stikla lauskas u.c.). Jālieto aizsargbrilles, strādājot ar tehniku, un izturīgi cimdi, vācot lapas, zarus un atkritumus.

Tāpat jāatturas no alkohola lietošanas, kas nereti ir iemesls traumu gūšanai.

Talkas laikā jāuzmana bērni, kas nereti gūst savainojumus, darbojoties ar asiem priekšmetiem (zāģiem un cirvjiem). Tāpat jāļauj bērniem kopt tikai drošas vietas - kur nav bīstamu atkritumu. Nedrīkst atstāt bērnus bez uzraudzības, it īpaši, ja tuvumā ir atklātas ūdenstilpnes, akas, grāvji u.tml.

Jāatceras, ka starp zariem, lapām un atkritumiem, kas mētājas uz zemes, var būt arī stikli, atlūzas vai šļirces. Līdz ar to jābūt īpaši uzmanīgiem, ar rokām atkritumus savācot un liekot maisos.

Lai izvairītos no saduršanās, visdrošāk lietot atkritumu savākšanai piemērotus darbarīkus - grābekļus, dārza dakšas, speciālus piederumus atkritumu uzslaucīšanai, lai savāktās lapas un citi priekšmeti nebūtu jāņem ar rokām. Atkritumu savākšanai jālieto biezi, pēc iespējas grūtāk caurdurami atkritumu maisi, bet rokās noteikti jābūt cimdiem no iespējami bieza materiāla. Jāizvairās spiest ar rokām vai piespiest sev klāt savāktos atkritumu maisus, jo tajos var būt asi priekšmeti.

Visdrošāk atrastās šļirces un adatas savākt necaurduramos konteineros, piemēram, plastmasas pudelēs, kuras iespējams aizskrūvēt. Šļirces un adatas nevajadzētu izmest sadzīves atkritumu konteineros, bet gan meklēt iespēju tās nodot vietās, kur utilizē medicīnas atkritumus. Šļirces iespējams nodot arī HIV profilakses punktos.

Ja talkas laikā gadījies savainoties, tūlīt pēc negadījuma jākonsultējas ar ārstu, it sevišķi gadījumos, ja gadījies sadurties ar izmestu šļirci vai, ja persona nav vakcinējusies pret stingumkrampjiem. Ārpus ārsta darba laika iespējams konsultēties, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Tālrunis brīvdienās un svētku dienās darbojas visu diennakti, bet darba dienās - no plkst.17 līdz 8.

Veicot sakopšanas darbus ārā, jāatceras, ka ir sākusies ērču aktivitātes sezona, tādēļ, uzturoties nekoptās vietās (mežā, krūmainās vietās un pļavās), apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces zem tā nevarētu pakļūt: bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Ieteicams valkāt cepuri vai lakatu. Ik pa brīdim jāapskata apģērbs, īpaši kājas, lai savlaicīgi ieraudzītu un notrauktu pa apģērbu rāpojošas ērces. Var lietot arī ērču atbaidīšanai paredzētos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots. Pārnākot mājās, jāpārliecinās, vai uz ķermeņa nav ērces, pārbaudot arī mājdzīvniekus. Ieteicams visu apģērbu, kas cilvēkam bijis mugurā talkošanas laikā, noģērbt un izmazgāt veļas mašīnā.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk. Tās noņemšanu vislabāk uzticēt ārstniecības personai, bet, ja ērces noņemšana jāveic pašam, jāievēro piesardzības pasākumi.

Līdzi ņemšanai jāizvēlas atbilstoša pārtika, kuras uzglabāšana ir droša, nav saistīta ar temperatūras režīma ievērošanu un nevar ātri sabojāties. Jāparūpējas, lai pirms ēšanas būtu iespējams nomazgāt rokas. Ja nebūs pieejams tekošs ūdens, jāpaņem līdzi citi roku higiēnas līdzekļi, piemēram, mitrās salvetes, roku dezinfekcijas līdzekļi. Ja ir šaubas par roku mazgāšanas kvalitāti, vēlams pārtiku, piemēram, maizi ņemt rokās, izmantot tīru papīra salveti vai vienreizējās lietošanas dakšiņu.

Lai gan šobrīd vēl nav izteikti spēcīgs saules starojums, uzturoties ilgstoši saules staros arī pavasarī, tie var būt bīstami. Lai sevi pasargātu, strādājot ārā, vēlams vilkt cepuri un ik pa laikam padzerties ūdeni.

Kā ziņots, Lielā talka šogad norisināsies sestdien, 30.aprīlī.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu