Pk, 9.06.2023.

Noskaidroti jaunie vides reportieri, kuri pārstāvēs Latviju starptautiskajā konkursā

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Publicitātes foto

Šajā mācību gadā jaunieši vecumā no 11 līdz 25 gadiem tika aicināti piedalīties Jauno vides reportieru (JVR) programmā un konkursā. Konkursam varēja pieteikt darbus trīs kategorijās: video, raksts un/vai foto. Jaunieši fotografēja, rakstīja un veidoja video kampaņas, aktualizējot ar vides aizsardzību saistītus jautājumus, kā arī apmeklēja Vides izglītības fonda rīkotos apmācību vebinārus.

Kopumā no nacionālajam konkursam pieteiktajiem darbiem 4 ieguva pirmo vietu un iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskā konkursā.

Jauno vides reportieru programmas koordinators Latvijā Daniels Trukšans par konkursu stāsta:

"Prieks, ka šogad starptautiskajam konkursam mēs varam izvirzīt ļoti pārdomātus un kvalitatīvi izstrādātus darbus.

Nacionālā žūrija augsti novērtēja un izcēla JVR programmas dalībnieku centību, iedziļināšanos pētāmajā jautājumā.

Foto: Publicitātes foto

Jaunieši spēja ļoti veiksmīgi izvēlēties un pastāstīt par aktuālām vides tēmām, saistītām problēmām un risinājumiem.

Nav šaubu, ka izvirzītie darbi godam pārstāvēs Latviju starptautiskā līmenī."

Katru gadu pēc nacionālās žūrijas vērtējuma labāko darbu autori tiek izvirzīti starptautiskajam konkursam, kura darbus vērtē eksperti no starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental education) valdes, ANO Vides programmas (UNEP), Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) un Eiropas Vides aģentūras (EVA), kā arī plašsaziņas līdzekļiem. Labāko darbu autoriem ir iespēja gūt starptautisku atzinību, sertifikātu un publicitāti.

Foto: Publicitātes foto

Par šī gada uzvarētājiem kļuvuši un uz starptautisko konkursu virzīti:

Sigija Kalniņa, Emīlija Estere Pole, Alise Rutka, Līga Uzuliņa un Dāvids Šaršūns (11 - 14 gadi) no Ogresgala pamatskolas 5. klases ar rakstu "Sargāsim sevi, saudzēsim zemi!".

Rakstā skolnieki aktualizē vienreizlietojamo masku radītā piesārņojuma problēmu. Lai tās nenonāktu vidē, skolā tika īstenota kampaņa: izlietoto masku izmešanai skolēni iekārtoja speciālu atkritumu kasti.

Skolēni izveidoja informatīvus plakātus ar aicinājumu maskas mest kastē, katru nedēļu reģistrēja izmesto masku skaitu, veidu, veica aptauju, izdarīja secinājumus.

Kopumā 10 nedēļu laikā skolā tika savāktas 459 izlietotās maskas, kas vēlāk tika nodotas Getliņu poligonā pārstrādei.

Roze Aleksa Bogdane (16 gadi) no Tālmācības vidusskolas “Rīgas komercskola” ar rakstu “Nav dūmu bez uguns - elektroniskās cigaretes ietekmē vidi un veselību”, kurā apskata elektronisko cigarešu ietekmi uz vidi, regulējumus un ierobežojumus attiecībā uz to izplatību un iegādi, un to, vai elektroniskās cigaretes un to popularitāte jauniešu vidū ir tikai nevainīga izklaide.

Autore izveidoja arī aptauju par elektronisko cigarešu lietošanas paradumiem, kurā atklājās, ka 33% jauniešu zem 18 gadiem lieto vai ir lietojuši elektroniskās cigaretes, savukārt tukšos kārtridžus paredzētajās savākšanas vietās izmet tikai 11% no aptaujātajiem jauniešiem.

Rakstā elektronisko cigarešu lietošanu komentēja divi eksperti: vides zinātniece, ķīmiķe, inženierzinātņu doktore Jana Simanovska un Vides izglītības fonda vadītājs, vides eksperts un kampaņas “Mana jūra” vadītājs Jānis Ulme.

Enija Gleizdāne, (15 gadi) un Antra Teirumnieka (15 gadi) no Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas ar komiksu “Krupju domino efekts”. Komiksā skolnieces stāsta par krupjiem un to nozīmību ekosistēmā.

Pavasarī gan krupju piedzīvojumi ne vienmēr ir patīkami, jo, šķērsojot ceļus un cenšoties nokļūt ūdenstilpē, tie mēdz iet bojā. Skolnieces ar ilustrāciju un vienkārši ievērojamiem ieteikumiem šo problēmu aicina risināt. 

Estere Felicita Žukovska (13 gadi) no Slokas pamatskolas ar vides kampaņas video “Piembremzē! Nepārsniedz modes ātrumu”, kurā apskata ātrās modes ietekmi uz vidi.

Videoklipā skolniece radošā veidā pastāsta par datiem šīs problēmas ietvaros, kā arī sniedz ieteikumus kā un kādu apģērbu iegādāties video draudzīgākā veidā. Ar video var iepazīties šeit.

Nacionāla mēroga atzinību guva arī divi darbi rakstu kategorijā:

Monta Heidemane (15 gadi) no 1. Rīgas Tālmācības vidusskolas ieguva 2. vietu ar rakstu “Sarūkošā dzīvība zem mūsu kājām”, kurā aplūkoja dzīvības daudzveidības pazemē straujo samazināšanos.

3. vietu ieguva Līva Irkle (14 gadi) no Rīgas Imantas vidusskolas ar rakstu "9,4% no visas okeānu plastmasas…", kurā stāstīja par līdzņemamo plastmasas trauku ietekmi uz vidi.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu