S, 10.06.2023.

Kara Ukrainā ietekmētajiem Latvijas uzņēmumiem plāno piešķirt 94,9 miljonu eiro atbalstu

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Eiro banknotes aploksnē.
Eiro banknotes aploksnē. Foto: Edijs Pālens/LETA

Ministru kabinets otrdien atbalstīja likumprojektu "Pret Ukrainu vērstās Krievijas militārās agresijas dēļ piemēroto sankciju un pretpasākumu izraisīto ekonomisko seku pārvarēšanas atbalsta likums", kas paredz 94,9 miljonu eiro atbalstu uzņēmumiem, kuri cietuši no Krievijas militārās agresijas Ukrainā sekām.

Plānots, ka uz atbalstu varēs pretendēt saimnieciskās darbības veicēji, kurus ietekmējušas militārās agresijas Ukrainā sekas, kas izpaužas kā pieprasījuma samazināšanās, esošo līgumu darbības pārtraukšana, apgrozījuma samazināšanās, traucējumi piegādes ķēdēs, cenu pieaugums un ierobežojums turpmākām investīcijām. Atbalsts netiks piešķirts saimnieciskās darbības veicējiem, kuriem piemēro starptautiskās vai nacionālās pieņemtās sankcijas.

Atbalsts uzņēmumiem tiks sniegts finanšu instrumentu veidā - 39 miljoni eiro paredzēti aizdevumos apgrozāmajiem līdzekļiem un investīcijām, 22,5 miljoni eiro garantijās, vēl 1,3 miljoni eiro eksporta kredīta garantijām.

Tāpat arī 32,1 miljons eiro - investīcijām uzņēmumos to biznesa modeļa pielāgošanai, eksporta spējas uzlabošanai, jaunu tirgu iekarošanai, jaunām tehnoloģijām un procesu optimizācijai, kā arī produktu izstrādei Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu krīzes apstākļos, piesaistot privātos finansētājus, tādējādi veicinot finansējuma pieejamību tirgū.

Plānots, ka aizdevumu, garantiju un eksporta garantiju jaunās atbalsta programmas tiks iesniegtas izskatīšanai valdībā līdz jūnija sākumam, savukārt pašu kapitāla fonda programmu - līdz augustam. Atbalsta programmas uzņēmējiem būs pieejamas pēc likumprojekta pieņemšanas Saeimā un atbalsta programmu saskaņošanas ar Eiropas Komisiju.

Jauno atbalsta programmu īstenošanai paredzēts valsts budžeta finansējums, kas AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") iepriekš piešķirts saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu, Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanai krīzes aizdevumu programmas ietvaros atmaksātais finansējums, kā arī īstermiņa eksporta kredīta garantiju programmas ietvaros atmaksātais finansējums.

Valdības sēdes laikā ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) minēja, ka atbalsta sniegšanai vēl tiks izstrādāti atsevišķi Ministru kabineta noteikumi, kuros tiks precizētas prasības atbalsta saņemšanai.

Savukārt finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) sēdes laikā norādīja, ka kara Ukrainā dēļ īpaši ar problēmām saskārušies uzņēmumi, kuru darbība saistīta ar izejvielu iegūšanu. Tāpat Reirs aicināja "Altum" sagatavot informāciju par to, cik veiksmīgi izsniegtie līdzekļi uzņēmējiem Covid-19 krīzes laikā atgūti, cik līdzekļus valsts pazaudējusi.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu