Sv, 1.10.2023.

Pētījums: evolūcija norisinās četras reizes ātrāk, nekā uzskatīts iepriekš

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Unsplash

Jaunā pētījumā noskaidrots, ka darviniskā evolūcija varētu norisināties līdz pat četrām reizēm ātrāk, nekā uzskatīts iepriekš.

Jo vairāk ir ģenētisko atšķirību sugās, jo ātrāk var norisināties evolūcija, kad izzūd noteiktas īpašības, bet to vietā stājas labākas un piemērotākas īpašības. Zinātnieku komanda jaunākajā pētījumā to dēvē par “evolūcijas degvielu”. Savā darbā viņi izanalizējuši informāciju par dažādām savvaļas dzīvnieku grupām visā pasaulē.

Datu analīze liecina, ka šī “evolūcijas degviela” ir daudz biežāk sastopama, nekā domāts pirms tam. Rezultātā mums būs jāmaina sava izpratne par to, cik ātri norisinās evolūcija. Tas ir īpaši svarīgi šajā klimata pārmaiņu ērā.

Pētījumā iekļauto savvaļas dzīvnieku vidū bija Austrālijas māņķauķi (superb fairywren), Tanzānijas plankumainās hiēnas (crocuta crocuta), Kanādas dziedošie zvirbuļi (melospiza melodia) un Skotijas staltbrieži (cervus elaphus).

Vidējais katra atsevišķā pētījuma garums bija 30 gadi, kuru laikā tika ievākta detalizēta informācija par dzimšanu, miršanu, pārošanos un pēcnācējiem. Beigu beigās zinātnieku rīcībā bija 2,6 miljonu stundu gari novērojumi, kas sakombinējami ar katra dzīvnieka ģenētiskajiem datiem.

Vajadzēja trīs gadus, lai zinātnieki beidzot noskaidrotu, cik ļoti dzīvnieku sugas ir izmainījušās ģenētisku iemeslu dēļ un dabiskās atlases procesā. Lai arī Čārlzs Darvins sākotnēji uzskatīja, ka evolūcija ir ļoti lēna, pētnieki nu rāda, ka evolūcija ir novērojama pat dažu gadu laikā.

Ņemot vērā, ka šis ir pirmais tāda veida pētījums, pagaidām nav īsti skaidrs, vai evolūcija mūsdienās norisinās ātrāk, nekā tas bija iepriekš.

Pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā “Science”.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu