Foto Zemūdens kadri no ieniršanas Daugavā uz leģendāro Staburaga klinti un vēsturisko Vīgantes parka estrādi (6)

Apollo.lv
Publicitātes foto.
Publicitātes foto. Foto: Zemūdens niršanas klubs Daivings. Daivinga centrs. @daivings/Facebook.com/Publicitātes foto

Ekoloģiskās elektroenerģijas ieguves vārdā, pirms gandrīz pusgadsimta, Daugavas dzelmē tika nogremdēta viena no Latvijas kultūras vietām, kur līdz pat 10 000 skatītāji varēja vērot 1200 dziedātāju uzstāšanos. Latvijas zemūdens niršanas kluba "Daivings", niršanas instruktora Valtera Preimaņa un aktīvāko kluba nirēju organizētā ieniršana Daugavā uz leģendāro Staburaga klinti un vēsturisko Vīgantes parka estrādi notika šovasar, kad ūdens temperatūra Daugavā ir sasniegusi augstāko līmeni + 21 grādu.

Redzamais attālums ar zemūdens lukturi zem ūdens ir aptuveni līdz pusotram metram.

Zem ūdens astoņu metru dziļumā ir redzamas betona sienu konstrukcijas paliekas, kuras ir palikušas no vēsturiskās Vīgantes parka Liepavotu estrādes.

Daugavas dzelmē ir redzamas arī citas vēsturiskas paliekas - amfiteātra veidā izkārtotās skatītāju sēdvietas.

"Tagad par Vīgantes estrādes zemūdens sēdvietās mājo Latvijas zemūdens fauna - simtiem zivju un vēži! Agrākās kāpnes uz estrādi, kas reiz bija 10 tūkstošu skatītāju un 1200 dalībnieku amfiteātra estrāde, ved likteņupes dzelmē uz lielo estrādi, kura tagad ir pieejama tikai ar niršanas apmācības un akvalanga palīdzību," raksta Preimanis.

Par Liepavota estrādi Vīgantes parkā

Foto: "Zudusī Latvija"/LNB/Publicitātes foto

Projekta "Zudusī Latvija" mājaslapā vēstīts, ka Liepavota estrāde un skulptūra "Daina" atrodas Vīgantes parkā, senāk arī Liepavota parkā – Daugavas kreisajā krastā 200 metrus uz ziemeļiem no Staburaga, pie bijušās Vīgantes muižas. Parks izveidots muižas laikā 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā. Parkā auguši 64 sugu koki. 20. gadsimta 20 gados parks nonāca Latvijas valsts īpašumā. Parka teritorijā notika regulāri dziesmu svētku sarīkojumi, tādēļ 1936. gadā sarīkojumu laukumā Daugavas krastā pēc J. Križus projekta sāka celt jaunu estrādi un nogāzē ierīkoja sēdvietas. 1936. gada dziesmu svētku sarīkojumā Meža departamenta direktors Birnbaums savā uzrunā paziņoja, ka Vīgante tiek pārdēvēta par Liepavotiem. 1939. gada rudenī Vīgantes parkā pie Liepavota estrādes tiek uzstādīta Aleksandras Briedes skulptūra "Daina".

Jāņu uzvedums Vīgantē pie Liepavota 1943. gadā.
Jāņu uzvedums Vīgantē pie Liepavota 1943. gadā. Foto: "Zudusī Latvija"/Latvijas Nacionālā bibliotēka/Publicitātes foto
Liepavota estrāde un skulptūra "Daina" 1958. gadā.
Liepavota estrāde un skulptūra "Daina" 1958. gadā. Foto: "Zudusī Latvija"/LNB/Publicitātes foto

Otrā pasaules kara laikā vācieši parkā nozāģēja daudz koku, bet vēl lielāku postažu parks piedzīvoja 1965. un 1966. gadā.

Parka daļā, kuru skāra applūduma josla, Pļaviņu hidroelektrostacijas celtniecības sakarā nocirta kokus. Aizgāja bojā estrāde un amfiteātra veidā izkārtotās skatītāju sēdvietas. Ūdens līmenis apstājās pie kraujā esošās skulptūras "Daina".

"Daina" pie Daugavas krasta. 1964. gads.
"Daina" pie Daugavas krasta. 1964. gads. Foto: "Zudusī Latvija"/LNB/Jānis Geistarts/Publicitātes foto
1966. gada rudens. Pļaviņu HES Ūdenskrātuves līmenis sasniedzis augstāko atzīmi. Zem ūdens palikusi Vīgantes estrāde, Liepavots, kas atradās aiz estrādes un Mazais Staburags.
1966. gada rudens. Pļaviņu HES Ūdenskrātuves līmenis sasniedzis augstāko atzīmi. Zem ūdens palikusi Vīgantes estrāde, Liepavots, kas atradās aiz estrādes un Mazais Staburags. Foto: "Zudusī Latvija"/LNB/Jānis Elmers
Foto: Ieskaties Latvijā. Sense of Latvia/Facebook.com/Publicitātes foto

1977. gadā pārpalikušais parks tika ņemts valsts aizsardzībā. Tā platība ir desmit hektāri. Mūsdienās atjaunotās un pārvietotās skulptūras "Daina" skats nav vairs vērsts uz Daugavu, bet gan uz pretējo pusi.

Aktuālais šodien
Svarīgākais