T, 17.08.2022.

Stājas spēkā izmaiņas Darba likumā: ieviests jauns atvaļinājuma veids

TVNET/LETA
Stājas spēkā izmaiņas Darba likumā: ieviests jauns atvaļinājuma veids
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: Shutterstock

1. augustā stājas spēkā izmaiņas Darba likumā, ar kurām ieviests jauns atvaļinājuma veids - aprūpētāja atvaļinājums.

Kā iepriekš informēja parlamenta Preses dienestā, tagad darba devējiem noteikts pienākums piešķirt atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas, ja to pieprasa darbinieks, kuram ir nepieciešams personīgi aprūpēt laulāto, vecāku, bērnu, vai citu tuvu ģimenes locekli, kam nopietna medicīniska iemesla dēļ nepieciešama aprūpe vai atbalsts.

Atvaļinājumu var pieprasīt arī gadījumā, ja nepieciešams aprūpēt citu personu, kura dzīvo ar darbinieku vienā mājsaimniecībā.

Darbiniekam pēc darba devēja pieprasījuma būs jāuzrāda informācija, kas ļauj pārliecināties par nopietna medicīniska iemesla esamību. Atvaļinājumu piešķirs uz laiku, kas nav ilgāks par piecām darba dienām viena gada laikā, un to varēs izmantot pa daļām.

Tāpat šodien spēkā stājas izmaiņas saistībā ar bērna kopšanas atvaļinājumu, tostarp nostiprinot darbinieka tiesības prasīt bērna kopšanas atvaļinājuma elastīgas izmantošanas iespējas.

No šodienas pagarināts arī laika posms, kurā izmantojams bērna tēva atvaļinājums. Noteikts, ka šo atvaļinājumu piešķirs tūlīt pēc bērna piedzimšanas, bet ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc tās (līdz šim - četrus mēnešus). Tāpat precizēts, ka bērna tēvam ir tiesības uz desmit darba dienu ilgu atvaļinājumu (līdz šim - desmit kalendāra dienas).

Tāpat noteikts, ka gadījumā, ja bērna paternitāte nebūs atzīta vai noteikta, bērna tēvs ir miris vai viņam pārtrauktas aizgādības tiesības, tiesības uz 10 darba dienu ilgu atvaļinājumu ir citai personai, lai tā pēc bērna mātes lūguma varētu iesaistīties bērna aprūpē. Darba devējs varēs pieprasīt atbilstošus pierādījumus, lai piešķirtu šādu atvaļinājumu.

Lai nepieļautu bērnu kopšanas atvaļinājuma sadrumstalotību, noteikts, ka tā daļa nevarēs būt īsāka par vienu kalendāra nedēļu.

Tāpat šodien stājušies spēkā precizējumi likumā, kas saistīti ar darba koplīgumu, tostarp nosakot pienākumu darba devējam iepazīstināt darbinieku ar koplīgumu vai tā grozījumiem līdz brīdim, kad tas stājas spēkā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu