Neviena finanšu iestāde FKTK nav lūgusi speciālo atļauju "Latvijas gāzes" gāzes maksājumu apkalpošanai

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Paula Čurkste/LETA

Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) nav vērsusies neviena finanšu iestāde ar lūgumu sniegt speciālo atļauju AS "Latvijas gāze" maksājumu apkalpošanai, pavēstīja FKTK pārstāvji.

Vienlaikus FKTK pārstāvji norāda, ka nevar izpaust informāciju, kas saistīta ar saziņu ar kādu konkrētu uzņēmumu vai tirgus dalībnieku, taču atgādina - Eiropas Komisijas kopējā nostāja paredz, ka saņemt Krievijas gāzi pašlaik ir iespējams, ja tas tiek darīts esošo līgumu un to nosacījumu ietvaros. Maksājumi rubļos ārpus līguma sākotnējā tvēruma var tikt uzskatīti par sankciju apiešanu.

Sankcijās noteikto ierobežojumu ievērošana ir katra uzņēmuma atbildība, uzsver FKTK pārstāvji. FKTK uzrauga starptautiskajās vai nacionālajās sankcijās noteikto ierobežojumu izpildi attiecībā uz finanšu un kapitāla tirgus dalībniekiem, kuriem Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums nenosaka citu kompetento institūciju.

LETA jau vēstīja, ka Latvija ir apņēmusies pilnībā atteikties no Krievijas gāzes no nākamā gada 1.janvāra. Saeimas atbalstītie grozījumi Enerģētikas likumā paredz dažādot dabasgāzes piegāžu ceļus un nodrošināt dabasgāzes stratēģiskās rezerves.

Tāpat atbilstoši grozījumiem Enerģētikas likumā publiskajam tirgotājam ir pienākums nodrošināt, lai ne vēlāk kā līdz katra gada 31.augustam saistīto lietotāju patēriņam nepieciešamais dabasgāzes apmērs laika posmam no attiecīgā gada 1.oktobra līdz nākamā gada 30.aprīlim tiek uzglabāts Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.

Tāpat vēstīts, ka AS "Latvijas gāze" ir atsākusi gāzes iegādi no Krievijas. Tiesa, uzņēmuma vadītājs Aigars Kalvītis atzinis, ka uzņēmums atsācis gāzes iepirkšanu, par to maksājot eiro, nevis rubļos.

Pēdējā mēneša laikā Latvijā no Krievijas iesūknēta dabasgāze aptuveni vienas teravatstundas apmērā. Kalvītis teica, ka gāze netiekot pirkta no uzņēmuma "Gazprom", taču jaunā piegādātāja, no kura Krievijā gāze tiek pirkta, nosaukumu viņš atteicās izpaust.

Kā teikts kompānijas paziņojumā biržai "Nasdaq Riga", "Latvijas gāze" nav vienīgais tirgotājs, kas iegādājas un saņem dabasgāzi Baltijas reģionā no Krievijas.

Sestdienas, 30.jūlija, rītā Krievijas gāzes koncerns "Gazprom" pārtraucis gāzes eksportu uz Latviju "saistībā ar gāzes ņemšanas nosacījumu pārkāpumu", vēstīja Krievijas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

"Gazprom pavēstīja, ka sestdien pārtraucis gāzes piegādes Latvijai jūlija pieteikuma ietvaros saistībā ar gāzes ņemšanas nosacījumu pārkāpumu," ziņapmaiņas platformā "Telegram" pavēstīja aģentūra.

AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") apstiprina, ka ir saņemta informācija no Krievijas gāzes koncerna "Gazprom" par dabasgāzes jūlija piegāžu uz Latviju pārtraukšanu. Komercpiegādes no šīs gāzes dienas šomēnes ir pārtrauktas.

Kā aģentūrai LETA norādīja "Conexus" pārstāvji, jau iepriekš, veicot Latvijas gāzapgādes drošības novērtējumu, kompānija "Conexus" savos aprēķinos nav rēķinājusies ar dabasgāzes piegādēm no Krievijas.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā gāzes plūsmas no Krievijas uz Latviju bijušas saraustītas un vairākkārt apstājušās. Kopš jūnija vidus gāzes plūsmas no Krievijas pieaug.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu