Uzvaras parka būvlaukumā no dīķiem atsūknē ūdeni; demontē armijas karavīru pieminekļa pagrabu (2)

Precizēts
LETA
Valsts policijas drona foto ar obeliska krišanu Pārdaugavā.
Valsts policijas drona foto ar obeliska krišanu Pārdaugavā. Foto: Valsts policija

Piektdien, 26. augustā, Pārdaugavā turpinās padomju armijas karavīru pieminekļa pagraba demontāža un ūdens atsūknēšana no dīķa, informēja Rīgas domē.

Kā paskaidroja pašvaldībā, līgumā par pieminekļa demontāžu ir noteikts darbu apjoms un termiņš. Pašlaik būvnieki šo termiņu apsteidz.

Pēc tam, kad ceturtdien tika nogāzts pieminekļa centrālais objekts, šodien turpinās citi demontāžas darbi, tai skaitā tiek demontēts pagrabs.

Kā piektdien novēroja ziņu aģentūra LETA, teritorija ap pieminekļa gruvešiem aizvien ir norobežota un to apsargā policijas pārstāvji. Rīgas domes vadība jau iepriekš informēja, ka teritorija būs iežogota līdz būvdarbu beigām.

Garāmgājēji ik pa laikam piestāj pie norobežojuma, lai pavērotu apgāzto pieminekli, taču ilgi tur neuzturas un dodas tālāk. Kopumā situācija ir mierīga.

Jau ziņots, ka situācija Uzvaras parkā padomju armijai veltītā obeliska demontāžas laikā bija vērtējama kā mierīga un bez būtiskiem starpgadījumiem, tomēr četras personas tika aizturētas par nepakļaušanos policijas darbinieku prasībām, informēja Valsts policija.

Valsts policijas drona video, kurā redzama obeliska krišana:

Pēdējo dienu laikā sākti 27 administratīvā pārkāpuma procesi un trīs resoriskās pārbaudes par dronu pilotēšanas noteikumu pārkāpumiem. Kopumā šajās dienās pārkāpumus veikuši 20 dronu pilotētāji.

Policija arī 25. augusta vakarā Uzvaras parkā strādā pastiprinātā režīmā:

Policija ar partnerdienestiem situāciju gan šodien, gan iepriekšējās dienās Uzvaras parka teritorijā kontrolē un kopumā vērtē kā mierīgu ar atsevišķiem incidentiem, kuri ātri tika novērsti, nepieļaujot to tālāku attīstību, teikts policijas paziņojumā.

Cilvēki 23. augusta vakarā sapulcējušies pie pieminekļa Pārdaugavā, notiek aizturēšanas:

Turpinoties atlikušajam drupu demontāžas procesam, arī turpmāk Valsts policija sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju un partnerdienestiem turpinās uzraudzīt sabiedrisko kārtību un drošību un "ir augstā gatavībā reaģēt uz jebkuru situāciju".

Jau ziņots, ka šodien pēcpusdienā Pārdaugavā, Uzvaras parkā, tika nogāzts Latvijā un Baltijā lielākais padomju laika piemineklis, demontējot tā kompleksa pēdējo elementu - 79 metrus augsto obelisku, kura virsotni rotā zvaigznes.

Obelisks tika nogāzts pēc aptuveni septiņas stundas ilga darba, nokrītot ar skaļu blīkšķi un augstām ūdens šļakatām no blakus esošā baseina. Sanākušie vērotāji padomju armijai veltītā obeliska krišanu sagaidīja ar ovācijām.

Kā liecina informācija tīmekļvietnē "rigaspieminekli.lv", "Piemineklis padomju karavīriem - Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" Uzvaras parkā tika uzstādīts 1985.gadā. Tas ir alegorisks memoriāls ansamblis, kura centrā atrodas 79 metrus augsts obelisks, ko veido piecu dažāda augstuma skaldnes, kuras vainago piecstaru zvaigznes. Tas simbolizē piecus kara gadus un uzvaras salūtu.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa Latvijas sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu.

Cilvēki 25. augustā sanākuši klātienē vērot obeliska nojaukšanu:

Valsts policijas video, kurā redzama obeliska drupināšana no putna lidojuma:

TVNET video ar obeliska krišanas brīdi: