Inčukalna gāzes krātuvē sasniegts vēsturē lielākais krātuves jaudu rezervācijas apjoms

TVNET | FINANCENET
Inčukalna gāzes krātuvē sasniegts vēsturē lielākais krātuves jaudu rezervācijas apjoms
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvijā samazinājies dabasgāzes patēriņš, šī gada sešos mēnešos no krātuves izņemot 7,2 TWh dabasgāzes, kas ir par 40% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina AS “Conexus Baltic Grid” apkopotie dati par uzņēmuma darbības rezultātiem pirmajā pusgadā.

Vienlaikus sistēmas lietotāji aktīvi gatavojas ziemas sezonai, nodrošinās ar dabasgāzi un to uzglabā Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (PGK) 2022./2023. gada krātuves ciklam, jaudas rezervācijas produktu apjomam sasniedzot 24,1 TWh, kas ir par 27% vairāk nekā gadu iepriekš, pilnībā rezervējot visas pieejamās jaudas.

Šis ir lielākais krātuves jaudu rezervāciju apjoms, kāds sasniegts "Conexus" darbības laikā.

Dabasgāzes patēriņa apjoms Latvijas lietotāju vajadzībām pārskata periodā ir sasniedzis 4.8 TWh, kas ir par trešdaļu mazāk nekā pērn. Dabasgāzes patēriņa samazinājumu ietekmēja gan gaisa temperatūra, kas ziemas mēnešos bija augstāka nekā 2021. gada attiecīgajā periodā, gan arī elektroenerģijas ražošanas apjoma valsts lielākajās termoelektrocentrālēs samazināšanās par divām trešdaļām.

Tā rezultātā lietotāju nepieciešamība pēc dabasgāzes bija mazāka nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, līdz ar to dabasgāzes patēriņa kritums ir ļāvis samazināt no Inčukalna PGK izņemto dabasgāzes apjomu par 40%.

Reaģējot uz politisko situāciju Eiropā, uzņēmums jau šī gada februāra beigās uzsāka dabasgāzes iesūknēšanu Inčukalna PGK. Ierasti dabasgāzes iesūknēšana Inčukalna pazemes gāzes krātuvē tika sākta tikai pēc izņemšanas sezonas noslēguma - 30. aprīlī. Pārskata perioda beigās - 30. jūniju - Inčukalna PGK bija noglabāta dabasgāze 9,7 TWh apmērā, savukārt šobrīd noglabātais apjoms sasniedz 11,8 TWh.

“Šis laiks enerģētikas sektorā ir pavisam atšķirīgs no tā, kādu esam pieredzējuši iepriekš. Dabasgāzes patēriņa kritums iepriekšējā sezonā ir spēlējis par labu uzglabājamās dabasgāzes apjoma saglabāšanai, sniedzot noteiktu atspērienu jau nākamajai dabasgāzes izņemšanas sezonai. Kā redzams, sistēmas lietotāji ļoti nopietni apzinās izaicinājumus, kas mūs gaida.

Mēs nezinām, kādi būs laikapstākļi, savukārt ģeopolitiskā situācija joprojām ir ārkārtīgi nestabila un neprognozējama, tāpēc šobrīd vienīgais pareizais lēmums ir veidot dabasgāzes krājumus,”

uzsver AS “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss.

Samazinājums vērojams arī dabasgāzes pārvades segmentā - 2022. gada pirmajos sešos mēnešos "Conexus" nodrošināja nepārtrauktu dabasgāzes piegādi Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas vajadzībām, un kopējais pārvadītās dabasgāzes apjoms Latvijā sasniedza 16,8 TWh, kas ir par 24% mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā.

Lielākais samazinājums vērojams no Krievijas saņemtās dabasgāzes apjoma kritumā. Šī gada 6 mēnešos no Krievijas saņemta dabasgāze 2,7 TWh apjomā, kas, salīdzinot ar pagājuša gada 6 mēnešos saņemto dabasgāzi 9,6 TWh apjomā, veido 71% samazinājumu.

Vienlaikus jāuzsver, lai nodrošinātu dabasgāzes drošu un paredzamu pieejamību, sistēmas lietotāji diversificē dabasgāzes piegādes avotus. Sistēmas lietotāji ir aktīvi uzsākuši dabasgāzes piegādes no Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināļa, un šī gada 6 mēnešos no Lietuvas saņemtais dabasgāzes apjoms ir 6,5 TWh, kas ir 13 reizes vairāk, nekā attiecīgajā periodā pērn.

Likumsakarīgi pārskata periodā samazinājies arī "Conexus" apgrozījums, tam sasniedzot 27,67 miljonus, vienlaikus uzglabāšanas pakalpojumu ieņēmumiem un EBITDA pārsniedzot iepriekšējā gada attiecīgā perioda rādītājus. Uzglabāšanas segmenta ieņēmumi pārskata periodā bija 13,55 miljonu eiro, savukārt EBITDA sasniedza 9,4 miljonus eiro.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu