"Citadele": Arvien biežāk sankciju apiešanai kā starpniekus izmanto ES un trešo valstu uzņēmumus

TVNET | FINANCENET
"Citadele": Arvien biežāk sankciju apiešanai kā starpniekus izmanto ES un trešo valstu uzņēmumus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Eiro banknotes un rokas.
Eiro banknotes un rokas. Foto: Edijs Pālens/LETA

AS "Citadele banka" ("Citadele") novēro aizvien biežākus mēģinājumus izmantot gan Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, gan trešajās valstīs dibinātus uzņēmumus kā starpniekus norēķinu vai preču piegāžu veikšanai uz vai no Krievijas.

Šāda tendence ir skaidri nomainījusi iepriekšējos tipiskos gadījumus līdz pat šī gada jūlijam, kad norēķinu ķēde lielākoties sakrita ar gala saņēmēju vai pārdevēju. 

"Citadele" uzsver, ka tas norāda gan uz pieņemto sankciju iedarbīgumu, gan arī uz Krievijas un tās patērētāju akūto nepieciešamību iegūt vai pārdot aizliegtās preces.

Proti, lai apietu noteiktās sankcijas, preces, piemēram, tiek piegādātas uz Kazahstānu vai Serbiju, taču īstenais gala saņēmējs atrodas Krievijā, vai arī izejmateriāli tiek iepirkti, piemēram, no Apvienotajiem Arābu Emirātiem, Bulgārijas vai Tadžikistānas, bet to patiesā izcelsme ir Krievija, turklāt preces, iespējams, vēl vestas tranzītā caur Baltkrieviju vai citām valstīm, skaidro bankā.

Savukārt "Citadeles" valdes loceklis atbilstības jautājumos Uldis Upenieks atgādina, ka sankciju pret Krieviju un Baltkrieviju noteikšanas mērķis ir ne tikai nosodīt ar vārdiem, bet arī ar konkrētām darbībām mazināt Krievijas spējas vest šo noziedzīgo karu, liedzot tai piekļuvi gan finanšu resursiem, gan kara vešanai un finansēšanai nepieciešamajām precēm, pakalpojumiem un tehnoloģijām.

"Tāpēc mēģinājumi apiet ES noteiktās sankcijas ir ne tikai krimināli sodāmi, bet arī sniedz atbalstu Krievijas pastrādātajiem noziegumiem pret Ukrainas tautu un valsti," norāda Upenieks.

Bankā arī atkārtoti uzsver, ka viena no labākajām metodēm, kā novērst nejauša atbalsta sniegšanu Krievijas agresijai vai Lukašenko režīmam, ir savu sadarbības partneru un visas piegādes ķēdes pilnvērtīga iepazīšana. Tostarp būtu jāpārliecinās, vai sadarbības partneris nav tikai aizsegkompānija, piemēram, slēpjot patiesos īpašniekus, ražotājus vai iepircējus aiz ārzonu kompānijām jeb ofšoriem vai citām sarežģītām īpašumtiesību vai piegādes ķēdēm. It īpaši tas uzskatāmi redzams gadījumos, kad starpnieki vai pat tikai viens starpnieks tiek izmantots bez acīmredzamas biznesa vajadzības, un tas patiesībā var norādīt uz pēdu jaukšanu.

Šādas un tamlīdzīgas shēmas apdraud leģitīmu uzņēmējdarbību, jo arī neapzināta iesaistīšanās sankciju apiešanas shēmās var radīt nopietnus sarežģījumus. Piemēram, samaksa par uzņēmēja jau piegādāto preci tiek iesaldēta, ja tiek konstatēts, ka patiesais gala saņēmējs ir pakļauts sankcijām.

Tāpat "Citadele" atgādina, ka bankas var pārtraukt sadarbību ar jebkuru klientu, ja pastāv aizdomas, ka tas ir iesaistīts sankciju pārkāpumos vai apiešanā. Bankām ir arī pienākums par visiem šādiem konstatētajiem gadījumiem ziņot atbildīgajām institūcijām, kā arī iesaldēt sankcionēto personu finanšu līdzekļus jebkurā aizliegtu darījumu ķēdes posmā.

Sankciju risku novēršanas pasākumu ietvaros un līdzās jau aprīlī pieņemtajam lēmumam apturēt juridisko personu maksājumus ar Krieviju un Baltkrieviju "Citadele" 20. augustā apturēja arī fizisko personu maksājumus ar Krieviju un Baltkrieviju. "Proti, tika novērota drudžaina finanšu līdzekļu pārvešana no Krievijas, kur banka katru maksājumu manuāli pārbaudīja, lai novērstu sankciju un citu pārkāpumu riskus," atklāj "Citadele".

Bankas valdes loceklis attīstības jautājumos papildina, ka attiecībā pret Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, kuriem nav derīgas uzturēšanās atļaujas, saskaņā ar ES regulējumu tiek piemēroti arī papildu kontroles pasākumi, tostarp limiti maksimālajam kontu atlikumam vienā kredītiestādē un darbībām ar finanšu instrumentiem.

"Citadele" aicina uzņēmējus būt vērīgiem un, it īpaši, ja to darbība ir saistīta ar sankcijām pakļautu nozari, veikt nepieciešamos soļus sankciju ievērošanai. Tāpat tiek atgādināts: lai efektīvāk konstatētu un novērstu iespējamos sankciju pārkāpumus un apiešanu, banka jau kopš kara sākuma stiprina un izvērš iekšējos kontroles pasākumus, kā arī cieši sadarbojas ar atbildīgajām institūcijām un pārējiem tirgus dalībniekiem. Šādas sadarbības ietvaros ir izstrādāts materiāls "Pret Krieviju noteikto sankciju apiešanas indikatori". Tāpat banka jau pavasarī sagatavojusi materiālu "Pieci soļi sankciju ievērošanai uzņēmumiem", lai palīdzētu uzņēmējiem ieviest šīs pārbaudes savos uzņēmumos. 

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu