Energoresursu taupīšana svarīga pat kriptovalūtām. Ethereum sola samazināt patēriņu par 99%

TVNET | FINANCENET
Energoresursu taupīšana svarīga pat kriptovalūtām. Ethereum sola samazināt patēriņu par 99%
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ethereum
Ethereum Foto: Pixabay

Nav noslēpums, ka kriptovalūtu ieguvei jeb "rakšanai" līdz šim ir bijis nepieciešams ievērojams elektroenerģijas patēriņš, taču pārmaiņas gaidāmas arī šajā nozarē. Blokķēdes platforma Ethereum, kuras kriptovalūta Ether (ETH) ir otra biežāk izmantotā pasaulē, ir paziņojusi, ka plāno samazināt elektroenerģijas patēriņu par 99%.

Šobrīd Ethereum atrodas pārejas procesā no ieguves uz līdzdalības mehānismu. Līdz ar to jaunu ETH kriptovalūtas vienību radīšanā jeb "rakšanā" nebūs nepieciešams izmantot lielus datoru resursus un vairs netiks patērēta elektroenerģija milzīgos apmēros.

Kriptovalūtu biržas "Binance" pārstāve Latvijā Polīna Brotjēra (Polina Brottier) skaidro, ka kriptovalūtu "rakšana" jeb ieguve blokķēžu tehnoloģijā apzīmē monētu emisijas jeb ieguves procesu. Monētas tiek piešķirtas par blokķēdes tīkla uzturēšanu, apstiprinot transakcijas un nodrošinot sarežģītu kriptogrāfijas algoritmu skaitļošanu. "Šo darbību veikšanai ir nepieciešama jaudīga aparatūra, kas patērē daudz elektroenerģijas. Uz skaitļošanas jaudu balstīto emisijas procesu sauc par darba apliecinājuma mehānismu (Proof-of-Work, PoW). Vienkāršoti izsakoties – ja tīkla ietvaros esi paveicis darba uzdevumu un vari parādīt skaitļošanas atrisinājumu, par to kā atlīdzību saņemsi jaunu kriptovalūtas vienību," norāda Brotjēra.

Savukārt Ethereum tagad atvadās no darba apliecinājuma mehānisma (PoW) un pāriet uz likmes apliecinājuma mehānismu (Proof-of-Stake, PoS), kurā jaunas ETH vienības tiek piešķirtas tiem, kas ir rezervējuši noteiktu skaitu esošo vienību.

"To var salīdzināt ar termiņnoguldījumu – noguldot naudu kontā ar nosacījumu neizņemt to līdz noteiktam datumam, noguldītājam tiek izmaksāti procenti. Ikviens, kurš var pierādīt, ka ir noguldījis noteiktu apjomu ETH, par to saņem jaunas kriptovalūtas vienības," atklāj Brotjēra.

Šāds likmes apliecinājuma mehānisms ir videi draudzīgāks, jo neprasa milzīgas skaitļošanas jaudas un nerada milzīgu elektroenerģijas patēriņu. Pēc "Binance" pārstāves teiktā, šādā veidā gadā ir iespējams nopelnīt 8%, tomēr jāņem vērā, ka likme nav fiksēta un var mainīties.

Jāatzīmē, ka līdz šim Ethereum "rakšana" kopumā ir radījusi apmēram 20%-39% no kriptotehnoloģiju globālā elektroenerģijas patēriņa, bet pēc pārejas šis skaitlis samazināsies gandrīz līdz nullei. Pēc pašu izstrādātāju teiktā, Ethereum ekosistēmas enerģijas patēriņš samazināsies par 99,99%.

Papildus pozitīvajam vides efektam paredzams, ka Ethereum tīkls kļūs arī ātrāks. Darījumu pārstrādes ātrums ir viens no kritiskiem jautājumiem kriptopasaulē, uzsver Brotjēra un piebilst, ka līdz šim lielākais Ethereum tīklā sasniegtais ātrums bija 108 darījumi sekundē. "Ja vairāk darījumu tīklā, jo augstākas darījuma izmaksas – tie, kas maksā vairāk, apsteidz rindu," viņa skaidro. 

Taču nākotnē Ethereum ekosistēmu plānots pilnveidot un ieviest dalīšanas principu jeb "sharding". Tas nozīmē, ka tīkls tiks segmentēts un katra darījuma apstiprināšanai vairs nebūs nepieciešams visa tīkla apstiprinājums.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu