Maska kompānija "SpaceX" lūdz Pentagonu uzņemties "Starlink" finansēšanu Ukrainā (17)

TVNET/LETA
Foto: Michael Gonzalez/AFP/Scanpix

Amerikāņu miljardiera Īlona Maska kompānija "SpaceX" ir brīdinājusi Pentagonu, ka tā var pārtraukt "Starlink" satelītu sakaru finansēšanu Ukrainā, ja Pentagons nesegs šos izdevumus ar desmitiem miljonu ASV dolāru mēnesī, ziņoja ASV telekanāls CNN.

"Mēs nespējam turpmāk dāvināt termināļus Ukrainai vai finansēt esošos termināļus uz nenoteiktu laiku," septembrī vēstulē Pentagonam rakstīja "SpaceX" direktors, kura pārziņā ir preču un pakalpojumu pārdošana valdībām.

Ukrainai ir nodoti apmēram 20 000 "Starlink" termināļu bezvadu interneta sakaru nodrošināšanai. Masks piektdien tviterī ierakstīja, ka šī "operācija izmaksāja "SpaceX" 80 miljonus dolāru un izmaksas pārsniegs 100 miljonus dolāru līdz gada beigām".

Starp "SpaceX" dokumentiem, kas nosūtīti Pentagonam un ar kuriem iepazinās CNN, ir Maska jūlijā izteikts pieprasījums Ukrainas Bruņoto spēku virspavēlniekam Valērijam Zalužnijam par gandrīz 8000 papildu termināļiem. Šajos dokumentos ir aprakstīti izdevumi, kas saistīti ar "Starlink" termināļiem Ukrainā, un radīta skaidrība par sarunām, kuru rezultātā Ukrainai tika piešķirts šis aprīkojums un sakaru pakalpojumi miljoniem dolāru vērtībā, kas Kijivai maz izmaksāja.

CNN arī publicēja materiālu par nesen notikušajiem plašajiem traucējumiem "Starlink" darbībā. Informēti ziņu avoti pastāstīja, ka šie traucējumi notikuši pēkšņi uz visas frontes līnijas.

"SpaceX" prasība Pentagonam apmaksāt uzņēmuma izdevumus par "Starlink" termināļiem Ukrainā ir izraisījusi neapmierinātību Pentagona augstākajā valdībā. ASV Aizsardzības ministrijas augsts pārstāvis sacīja CNN, ka "SpaceX" "ir nekaunība izskatīties kā varoņiem", lai gan citi maksā tik daudz, un tagad uzstādīt rēķinu par desmitiem miljonu dolāru mēnesī.

Saskaņā ar Pentagonam sniegtajiem "SpaceX" datiem, apmēram 85% no 20 000 termināļu Ukrainā pilnīgi vai daļēji apmaksāja tādas valstis kā ASV un Polija, vai citas organizācijas.

Šīs organizācijas arī apmaksāja apmēram 30% no interneta pieslēguma, kura cena ir 4500 dolāru mēnesī par vienu šī servisa vienību.

Masks pagājušās nedēļas sākumā tviterī izteica skandalozus ierosinājumus par "mieru" ar Krieviju un ierosināja atzīt Krimu par Krievijas daļu. Ukrainas amatpersonas negatīvi reaģēja uz šiem Maska tvītiem.

Aktuālais šodien
Svarīgākais