Pk, 22.09.2023.

Evecon: plānotās normatīvu izmaiņas ir mērķēts nokdauns zaļās enerģijas projektiem Latvijā

TVNET | FINANCENET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 8
Saules paneļu parks pie Lavijas Bankas.
Saules paneļu parks pie Lavijas Bankas. Foto: Publicitātes foto

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) sagatavotos grozījumu priekšlikumus "Sistēmas pieslēguma noteikumiem elektroenerģijas ražotājiem" var uzskatīt par mērķētu nokdaunu visiem zaļās enerģijas projektiem Latvijā, portālam TVNET pavēstīja Baltijas valstu atjaunīgās enerģijas ražotāja SIA "Evecon" valdes priekšsēdētājs Gatis Lazda.

Viņš norāda, ka minētais konsultāciju dokuments ir tapis, balstoties uz šī gada jūlijā pieņemtajiem grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā, turklāt bez plašām konsultācijām ar nozares ekspertiem un uzņēmumiem. Tas paredz visiem enerģētikas projektiem ieviest jaunu maksājumu par sistēmas jaudas rezervēšanu.

"Piemēram, projektiem, kuru jauda ir vismaz 50 MW, būs jārēķinās ar papildu 2,5 miljonu eiro izmaksām, bet 100 MW – ar 5 miljonu eiro papildu izmaksām," atzīmē Lazda.

Tā kā neviens no Latvijas atjaunojamās enerģijas projektiem ar šādām pēkšņām papildu izmaksām nav rēķinājies, tas, viņaprāt, visdrīzāk, nozīmēs šo iesākto projektu apturēšanu. Turklāt projektu attīstītāji riskē zaudēt iemaksāto rezervēšanas maksu, ja noteiktajā termiņā projekts netiek realizēts.

"To varam uzskatīt par mērķētu nokdaunu visiem zaļās enerģijas projektiem Latvijā. Šāds pēkšņs izmaksu pieaugums draud apturēt lielu daļu no jau sāktajiem projektiem. Ir saprotama reformu nepieciešamība nozarē, tomēr to veikšanai ir jāmeklē risinājumi, kas neiznīcina zaļās enerģijas projektu attīstītājus un neaptur jau sāktos veiksmīgos projektus," viņš uzsver.

"Evecon" vadītājs arī uzskata, ka reformām būtu "jāatsijā" uzņēmēji, kuri reāli ir sākuši un spēj realizēt zaļās enerģijas projektus, no tādiem "biznesmeņiem", kuru mērķis ir realizēt šos projektus tikai uz papīra, tālāk pārdodot citiem projektu attīstītājiem par nesamērīgi augstām cenām.

"Mēs jau šobrīd ievērojami atpaliekam no Igaunijas un Lietuvas, bet šādi jauni šķēršļi atsviedīs Latviju zaļās enerģijas projektu īstenošanā vēl par pusotru gadu atpakaļ," atzīst Lazda un piebilst, ka tādējādi valsts turpinās veicināt dārgas enerģijas importu, neļaujot īstenot vietējos lētākas enerģijas projektus.

Uzņēmums īsteno dažādus zaļās enerģijas projektus gan Latvijā, gan Igaunijā, tostarp Latvijā šobrīd tiek strādāts pie vairāk nekā 40 dažādiem saules un vēja enerģijas projektiem. Lazda atzīst, ka Igaunijā līdz šim šādas prasības nav pieredzētas. "Gluži pretēji, Igaunijā atjaunīgās enerģijas projekti tiek atbalstīti, saprotot, ka to ātrāka īstenošana nozīmēs arī lētākas enerģijas pieejamību vietējiem iedzīvotājiem," norāda "Evecon" vadītājs.

Viņš uzsver, ka, paļaujoties uz esošajiem noteikumiem, zaļās enerģētikas uzņēmumi visā Latvijā ir rezervējuši jaudas, sākuši projektēšanu un iegādājušies zemi, un tās ir miljoniem eiro vērtas investīcijas.

"Ar katra šāda projekta īstenošanu jau nākamgad Latvijas iedzīvotājiem palielinātos iespēja iegādāties lētāku enerģiju. Tomēr pēkšņi, ar vienu nepārdomātu lēmumu, visam var tikt pārvilkts pāri trekns krusts," atzīst Lazda.

Tāpat "Evecon" valdes priekšsēdētājs norāda, ka valsts institūciju pārstāvjiem būtu jādomā nevis par to, kā "torpedēt jau iesāktos projektus", bet gan par birokrātisko šķēršļu mazināšanu un zaļās enerģijas projektu izbūves procesa sakārtošanu pašvaldību līmenī, jo šobrīd katra pašvaldība mēdz izvirzīt savas prasības. Ja vienuviet ir nepieciešama zemes transformācija, citviet - nē, ja vienā pašvaldībā tiek piemēroti atviegloti noteikumi attiecībā uz saules parku būvniecību, tad citā tiek prasītas visas atļaujas kā būvei.

Papildu neērtības rada arī neprognozējamība projektu izstrādes nosacījumos. "Piemēram, sistēmas operators AS "Sadales tīkls" maijā pēkšņi samazināja tehnisko noteikumu derīguma termiņu no 24 uz 9 mēnešiem, kuru laikā ir jāpabeidz būvprojekta izstrāde," skaidro Lazda un norāda, ka valstī tomēr vajadzētu būt vienotam procesam ar visiem skaidriem un paredzamiem noteikumiem, turklāt šiem noteikumiem jābūt vienotiem visiem atjaunīgās enerģijas projektiem.

"Nebūtu pieļaujama īpaša statusa piešķiršana vieniem, vienlaikus diskriminējot pārējos. Ieviešot sakāpināti augstus maksājumus par jaudu rezervēšanu, visvairāk cietīs mazie zaļās enerģētikas projekti, kuru virzība šobrīd notiek visstraujāk un lielākoties ar vietējā kapitāla palīdzību," atzīmē Lazda.

Viņaprāt, minēto priekšlikumu apstiprināšana novedīs pie tā, ka Latvijā būs iespējams īstenot tikai dažus lielus megaprojektus ar spēcīgu politisko aizmuguri un milzīgām finanšu rezervēm, faktiski no spēles izslēdzot mazos un vidējos uzņēmējus.

"Evecon" vadītājs atzīmē, ka tiek plānots, ka projekta attīstītājs turpmāk tehniskās prasības varēs saņemt tikai brīdī, kad ir iemaksāta jaudas rezervēšanas maksa, paredzot, ka līdz 5 MW projektiem ir jāveic pārskaitījums, savukārt projektiem virs 5 MW ir iespējams iesniegt bankas garantiju. Šobrīd Latvijā šādu lielo projektu īstenošanai vairs nav pieejamas brīvas jaudas, bet tās iespējams iegūt, piemēram, apturot jau iesākto projektu attīstību.

"Konkurenci iespējams samazināt, gan ieviešot jaunas izmaksu barjeras, gan arī piešķirot īpašu statusu vienam vai atsevišķiem nākotnē plānotiem projektiem. Tas, protams, ierobežos jaunu investīciju ienākšanu nozarē un, visticamāk, veicinās kārtējo oligopola vai monopola situācijas veidošanos. Viens vai daži uzņēmumi kārtējo reizi diktēs savus nosacījumus visiem pārējiem," sašutumu pauž Lazda.

Pēc viņa teiktā, šobrīd jau ir novērojama tendence, kad atsevišķi lielie enerģētikas uzņēmumi, kas sākotnēji nav saņēmuši nepieciešamās atļaujas un veikuši jaudas rezervāciju, tagad cenšas atgūt nokavēto, mēģinot iegādāties mazos nozares uzņēmumus, kuri ir daudz aktīvāki jaunu projektu īstenošanā.

"Evecon" vadītājs arī norāda: ja nozares sakārtošanai tiešām ir nepieciešams ieviest maksu par jaudu rezervāciju, tad Latvijai būtu tiesiski pareizi to darīt tāpat, kā to izdarīja Lietuvā – maksu par jaudas rezervāciju piemērot tikai jaunajiem projektiem. Tādējādi jau projekta izvērtēšanas sākumposmā būtu skaidrs, ar kādām papildu izmaksām ir jārēķinās, un investori netiktu negaidīti pārsteigti projekta īstenošanas procesa vidū.

Uzņēmums aicina arī citus projektu attīstītājus iesaistīties publiskajā apspriedē un sniegt savu viedokli SPRK līdz šī gada 14. novembrim par izstrādāto konsultāciju dokumentu, kas ir pieejams SPRK mājaslapā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 8

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu