Kā pārslimots Covid-19 ietekmē vīrieša auglību?

Egoiste
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Shutterstock

COVID-19 ietekmē mainījušies dažādi dzīves stila ieradumi. Bet kā pārslimotais COVID-19 ietekmē auglību un kā pēc izslimošanas uzlabot savu vīrišķo veselību, stāsta Klīnikas EGV urologs andrologs Jānis Jukonis.

Vīrieša auglību nelabvēlīgi var ietekmēt dažādi faktori - kofeīns, alkohols, smēķēšana, temperatūras svārstības.

Vīrusu veicinātas drudža lēkmes var slikti ietekmēt spermatoģenēzi, var to samazināt par 10 līdz 15 %.

Savukārt cūciņu vīrusa tiešā imūnā reakcija uz sēkliniekiem var veicināt samazinātu auglību vai pat neauglību. Par SARS-CoV-2 infekcijas sekām ilgtermiņā vēl aizvien ir daudz neskaidrību. Zināms, ka SARS-CoV-2 infekcijas ietekme uz spermatoģenēzi var būt gan tieša (jo vīruss aktīvi spēj piesaistīties ar receptoriem spermatozoīdu šūnām un testosteronu producējošām šūnām), gan netieša – paaugstinot ne tikai ķermeņa temperatūru, bet arī temperatūru sēkliniekā.

SARS-CoV-2 infekcija var izraisīt citokīnu vētras, kas veicina pastiprinātu iekaisuma reakciju un var bojāt arī asinsvadu-sēklinieku barjeru. Tas var nelabvēlīgi ietekmēt spermatoģenēzi, palielinot oksidatīvo stresu. Šie visi faktori var ietekmēt nekvalitatīvas spermas veidošanos, tai skaitā palielinot DNS fragmentāciju spermatozoīdos. Tas aizkavē embrija implantēšanos, var palielināt spontāno abortu risku, kā arī veicināt pēcnācēju saslimšanu ar iedzimtām patoloģijām.

Ja pāris plāno mazuli, vīrietim pēc SARS-CoV-2 infekcijas izslimošanas rekomendē veikt spermatogrammu un konsultēties ar urologu andrologu par izmeklējuma rezultātiem.

Ārsts var ieteikt veikt arī oksidatīvo spermas testu, kas ietekmē spermas funkcionalitāti vai DNS fragmentācijas testu.

Spermas rādītāji lielākoties vīriešiem uzlabojas 90 līdz 150 dienu laikā pēc SARS-CoV-2 infekcijas izslimošanas, bet, ja tiek plānots ģimenes pieaugums, ieteicams ievērot veselīgu dzīvesveidu. Ēdienkartē iekļaut treknās zivis, kas satur taukskābes, jo uzlabo kvalitatīvas spermas veidošanos. Savukārt lietojot uzturā dārzeņus un augļus, kas satur vitamīnus, antioksidantus un minerālvielas, palielinās spermatozoīdu skaits. Ieteicams uzturā iekļaut produktus, kas bagāti ar cinku un folskābi.

Cinks atrodams gaļā, zivīs un olās, bet folskābe — lapu dārzeņos, pākšaugos un pilngraudu maizē. Vēlams izdzert vismaz divus litrus ūdens dienā, atteikties no cukura un balto miltu izstrādājumiem, kas kopumā var veicināt iekaisumu procesus. Nepieciešams samazināt vai pilnībā izslēgt alkohola un tabakas lietošanu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu