O, 29.11.2022.

Pirmo reizi nofilmēts vīruss, kas lūko ielauzties šūnā

TVNET
Pirmo reizi nofilmēts vīruss, kas lūko ielauzties šūnā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Vīruss. Ilustratīvs attēls.
Vīruss. Ilustratīvs attēls. Foto: Unsplash

Izmantojot jaunu mikroskopijas tehnoloģiju, ASV zinātnieki uzfilmējuši, kā vīruss lūko ielauzties šūnā.

“Runājot vienkāršā valodā, šajā video redzams laupītājs, kuram gan vēl nav izdevies pa logu ielauzties mājā,” paziņojumā izteicās pētnieki.

Vīrusi ir visur, tāpēc cilvēka organisms ir evolūcijas ceļā radījis vairākas barjeras, kas neļauj tiem iekļūt šūnās, kur tie var pavairot sevi un izraisīt infekciju. Zarnās, piemēram, ir aizsargājošu gļotu slānis, kas vīrusiem neļauj piekļūt šūnām, tomēr šī aizsardzība ne vienmēr ir efektīva.

VIDEO: VĪRUSS LŪKO IELAUZTIES ŠŪNĀ

Kā vīrusi spēj pārkāpt šīs barjeras? Ielūkoties šajā procesā nav vienkārši. Vīrusi ir simtiem reižu mazāki par šūnām, tāpēc novērot tos un šūnas reizē ir ļoti grūti. Tas ir kā uzņemt debesskrāpja un tā priekšā stāvošā cilvēka attēlu tā, lai tajā būtu redzams viss nams un cilvēks. Turklāt vīrusi arī ļoti ātri kustas, kamēr atrodas ārpus šūnas.

Lai pārvarētu šīs problēmas, zinātnieki izstrādāja jaunu metodi, kurā apvienoti divi mikroskopi. Pirmais “marķē” vīrusu ar fluorescējošu ķīmisku savienojumu un ar lāzeru izseko vīrusa atrašanās vietu. Otrs mikroskops tikmēr uzņem trīsdimensionālus šūnas un vīrusa attēlus.

Pagaidām zinātniekiem izdevies uzņemt tikai dažas minūtes garu video, pirms fluorescējošais savienojums no vīrusa pazūd.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu