"Augstsprieguma tīkla" zaudējumi - 15 miljoni eiro (2)

TVNET/LETA
Augstsprieguma stabi pie Grīziņkalna.
Augstsprieguma stabi pie Grīziņkalna. Foto: Zane Bitere/LETA

Šī gada deviņos mēnešos AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) apgrozījums sasniedza 204,5 miljonus eiro - ieņēmumi par elektroenerģijas pārvades tīkla pakalpojumiem sasniedza 56,3 miljonus eiro, savukārt zaudējumi ir 15,3 miljoni eiro, informēja uzņēmumā.

AST koncerna, kurā ietilpst meitas sabiedrība - vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS "Conexus Baltic Grid", apgrozījums bija 243,8 miljoni eiro, koncerna zaudējumiem sasniedzot 14,9 miljonus eiro.

AST finanšu rezultātus turpināja negatīvi ietekmēt elektroenerģijas cenas krasais pieaugums no 2021.gada maija, tādējādi 2022.gadā vairāk nekā četras reizes pieaugušas ar elektroenerģijas pārvades pakalpojumu sniegšanu saistītās izmaksas tehnoloģisko zudumu segšanai. Tā rezultātā zaudējumi no elektroenerģijas pārvades 2022.gada deviņos mēnešos ir 21,8 miljoni eiro.

Līdzšinējo un šajā gadā paredzamo zaudējumu segšanai AST plāno novirzīt 54,3 miljonus eiro no uzkrātajiem pārslodzes maksas ieņēmumiem. Zaudējumu segšana būs iespējama pēc Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) atļaujas saņemšanas, un šāds lūgums ir iesniegts SPRK. Savukārt 12 miljonus no zaudējumiem saskaņā ar tarifu aprēķina metodiku paredzēts iekļaut kā izdevumus nākamajā tarifu aprēķinu periodā 2023.-2024. gadam. Tarifa pārskatīšana un atbilstība izmaksām ir būtisks priekšnosacījums, lai AST spētu saglabāt līdz šim iegūto augsto kredītreitingu "A-" un varētu piesaistīt nepieciešamo finansējumu ar iespējami izdevīgākiem nosacījumiem.

Kopējais AST ieņēmumu pieaugums 2022.gada pirmajos deviņos mēnešos par 149%, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, galvenokārt saistīts ar ieņēmumiem no balansējošās elektroenerģijas, kā arī pārslodzes maksas ieņēmumiem. Minētie ieņēmumi sedz izmaksas, kas saistītas ar sistēmas balansēšanas nodrošināšanu, kā arī pārslodzes vadību.

Saskaņā ar Eiropas Savienības regulām, pārvades sistēmas operatori nedrīkst gūt peļņu no balansējošās enerģijas tirdzniecības, savukārt pārslodzes maksas ieņēmumi - maksa, ko pārvades sistēmas operatori saņem, ja starp elektroenerģijas tirdzniecības apgabaliem veidojas cenu starpība - tiek uzkrāti ārpus peļņas un zaudējumu aprēķina un par to izlietojumu drīkst lemt sabiedrisko pakalpojumu regulatori.

Kopumā 2022.gada deviņos mēnešos AST lietotājiem Latvijā pārvadīja elektroenerģiju 4 593 GWh apjomā, kas ir par 1% mazāk nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā (4630 GWh). Savukārt kopējais pārvadītās gāzes apjoms sasniedza 23,4 TWh, kas ir par 26% mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Dabasgāzes patēriņa apjoms Latvijas lietotāju vajadzībām sasniedza 5,8 TWh, kas ir par 33% mazāk nekā gadu iepriekš.

AST ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. Uzņēmums pieder valstij. AST obligācijas kotē "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.

AST ir vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") lielākais akcionārs - kompānijai pieder 68,46% "Conexus" akciju.

Svarīgākais
Uz augšu