Decembra vidū dažos reģionos siltumenerģijas tarifi pieaugs

TVNET/LETA
Decembra vidū dažos reģionos siltumenerģijas tarifi pieaugs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Radiators. Ilustratīvs attēls.
Radiators. Ilustratīvs attēls. Foto: Ieva Čīka/LETA

Decembra vidū siltumenerģijas tarifi Aucē, Bēnē un Lielaucē pieaugs, Aizkrauklē no janvāra samazināsies, norāda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvji.

SPRK izvērtējusi un apstiprinājusi siltumenerģijas tarifus SIA "Auces komunālie pakalpojumi" un SIA "Aizkraukles siltums".

Aucē, Bēnē un Lielaucē jaunais tarifs spēkā stāsies 17.decembrī, savukārt Aizkrauklē - 2023.gada 1.janvārī. Mājsaimniecības līdz apkures sezonas beigām turpinās saņemt valsts noteikto atbalstu.

Aucē, Bēnē un Lielaucē no 17.decembra tarifs, salīdzinot ar šobrīd piemēroto, pieaugs par 83,7% līdz 82,15 eiro par megavatstundu (MWh). Ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 eiro par MWh slieksni, lietotāji turpinās saņemt valsts atbalstu. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju, ņemot vērā valsts atbalstu, būs 75,08 eiro par MWh.

Tarifa pieaugums saistīts ar kurināmā un iepirktās siltumenerģijas izmaksu pieaugumu.

Cenu pieaugums saistīts ar to, ka iepriekš spēkā esošais līgums bija noslēgts salīdzinoši sen.

Vienlaikus, neskatoties uz procentuāli augsto tarifa pieaugumu, "Auces komunālo pakalpojumu" siltumenerģijas tarifs starp citu komersantu tarifiem Latvijā joprojām uzskatāms par salīdzinoši zemu. Līdz šim "Auces komunālie pakalpojumi" piemēroja 2019.gadā apstiprinātu tarifu - 44,73 eiro par MWh.

Aizkrauklē no 2023.gada 1.janvāra tarifs, salīdzinot ar šobrīd piemēroto, samazināsies par 11,6% līdz 140,8 eiro par MWh.

Lietotāji turpinās saņemt valsts atbalstu, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 eiro par MWh slieksni. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju, ņemot vērā valsts atbalstu, būs 104,4 eiro par MWh. Tarifa samazinājums iespējams, pateicoties dabasgāzes cenas samazinājumam. "Aizkraukles siltums" šobrīd piemēro tarifu 159,19 eiro par MWh, kas spēkā kopš šī gada 1.novembra.

Noteikto (piedāvāto) siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinus un pamatojumu SPRK vērtēšanai "Aizkraukles siltums" iesniedza 10.novembrī, bet "Auces komunālie pakalpojumi" - 16.novembrī. SPRK, izvērtējot komersantu iesniegto pamatojumu, secināja, ka noteiktie (piedāvātie) tarifi ir pamatoti un atbilstoši metodikai.

SPRK atgādina, ka komersanti, kuriem ir SPRK piešķirta atļauja pašiem noteikt tarifus, ja mainās kurināmā cena, iepirktās siltumenerģijas izmaksas vai pārdotās elektroenerģijas cena, var iesniegt SPRK izvērtēšanai tarifu projektu ikreiz, kad mainās ietekmējošie faktori. Līdz ar to gada laikā tarifi vienam komersantam var mainīties vairākas reizes - gan pieaugt, gan samazināties. Šādas atļaujas ir arī "Auces komunālajiem pakalpojumiem" un "Aizkraukles siltumam".

Pašu noteiktais tarifs stājas spēkā oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" publikācijā norādītajā datumā, ja 21 dienas laikā pēc pieteikuma saņemšanas SPRK nav pieņēmis lēmumu par paziņojuma atcelšanu.

SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola skaidro, ka šobrīd SPRK vērtēšanā daļa tarifu iesniegti ar samazinājumu, daļa ar pieaugumu. Joprojām izmaiņas tarifos primāri nosaka kurināmā cenas un, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, kurināmā īpatsvaram tarifā šogad ir lielāka ietekme. Vēl nesen bija vērojama neliela dabasgāzes cenas lejupslīde tirgū, kas atstāj pozitīvu ietekmi uz daļu no komersantu siltumenerģijas tarifiem, kam dabasgāzes cena mainās katru mēnesi vai arī līgums noslēgts par fiksētu cenu uz īsu laika periodu. Bet šobrīd redzams, ka dabasgāzes cena tirgū atkal pieaug

Kopumā SPRK izskatīšanā ir 17 siltumapgādes tarifu projekti Latvijā.

SPRK tarifus apstiprina bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), norādītie tarifi ir bez PVN.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu