O, 31.01.2023.

Latvijas Banka izlaidīs Ukrainas cīņai par brīvību veltītu monētu

TVNET
Latvijas Banka izlaidīs Ukrainas cīņai par brīvību veltītu monētu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: Latvijas Banka.

Nedēļas beigās Latvijas Banka izlaidīs Ukrainas brīvībai veltītu sudraba kolekcijas monētu. Plānots, ka ienākumus no pārdotajām monētām Latvijas Banka ziedos Ukrainai. 

Monētas apgrozījumā parādīsies no ceturtdienas 15. decembra.

Latvijas Bankas pārstāvji skaidro, ka tādā veidā "atbalsts Ukrainai kļūs ne tikai morāls, bet arī taustāms". 

"Krievijas iebrukums Ukrainā 2022. gada 24. februārī mainīja pasaules vēstures ritējumu un dziļi satrieca ikvienu no mums. Ukraina turpina cīnīties par savu brīvību, kā arī par Rietumu civilizācijas – tātad arī mūsu – vērtībām. Monēta ir atgādinājums – nedrīkst pagurt un samierināties ar Ukrainā notiekošo. Ukrainas brīvība ir mūsu visu atbildība," teikts Latvijas Bankas paziņojumā. 

 Kolekcijas monētu būs iespējams iegādāties tikai tīmekļa vietnē e-monetas.lv.  Vienas monētas cena 75.50 eiro. Viena persona varēs iegādāties ne vairāk kā 5 monētas.  Monētas tirāža ir 8000 eks. Pirkumu saņemšana būs iespējama ar pasta starpniecību vai klātienē: 

  • Līdz 2022. gada 30. decembrim – Latvijas Bankas kasēs Rīgā, K. Valdemāra ielā 1B;
  • No 2023. gada 2. janvāra – Latvijas Bankas jaunajās kasēs Rīgā, Bezdelīgu ielā 3.

Kolekcijas monētas "Ukrainas brīvībai" autors ir ukraiņu mākslinieks Serhijs Maidukovs (Sergiy Maidukov). Monētas skatpunktu mākslinieks koncentrējis uz vienu vienīgu vārdu – ВОЛЯ –, kam viņa dzimtajā valodā ir daudznozīmju jēga: BRĪVĪBA; GRIBA; VARA. Monētas plastiskā veidojuma autore ir Ligita Franckeviča.

Sudraba virsmu skarošās burtzīmes katra savā ritmā gan iegraužas plaknē, gan paceļas tai pāri vai ienirst sudraba spogulī. Tā ir tuvās distances realitāte.

Monētas reversā attēlotais putns ar zelta zvaigznīti ir nākotnes apsolījuma tēls politiskajā telpā – Ukrainai kļūstot par savējo Eiropas Savienībā. Bet – ne tikai. Tas ir liecinājums un reizē atgādinājums – gara lidojumam brīvības garants ir klātesošs," tā kolekcijas monēta raksturota Latvijas Bankas paziņojumā. 

Monētas grafiskā dizaina konkurss ir bijis īpašs, jo pēc Latvijas Bankas aicinājuma tajā piedalījās pieci atzīti mākslinieki no Ukrainas -  Katerina Bjelobrova (Kateryna Bielobrova), Ņikita Kadans (Nikita Kadan), Serhijs Maidukovs (Sergiy Maidukov), Romans Miņins (Roman Minin) un Anna Zvjaginceva (Anna Zvyagintseva). Visu konkursā iesniegto darbu raksturs bija dziļi emocionāls un personisks. Visu konkursa dalībnieku darbi tiks izstādīti atvijas Bankas galvenās ēkas (Rīgā, K. Valdemāra ielā 2A) foajē, un no 16. decembra intersenti ir aicināti apmeklēt izstādi. 

"Pirmajās kara dienās reti kurš ticēja, ka ukraiņiem izdosies apturēt milzīgo pārspēku un jau pāris mēnešu vēlāk piespiest krievu okupantus bēgt no iekarotajām pozīcijām.

Ukraiņi savu cīņu vēl turpina, nemaz nešauboties, ka nākotnē pienāks diena, kad izdosies atgūt savu zemi. Vērojot karu TV ekrānos, mēs, Ukrainas draugi, īpaši novērtējam, cik pateicīgi varam būt par iespēju dzīvot mierā. Taču tā vienlaikus ir arī atbildība – palīdzēt Ukrainai un tās cilvēkiem. Šī monēta stāsta par brīvību, neatlaidību un ticību. Ticību saviem un savu draugu spēkiem," uzsver Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Lai nodrošinātu vienmērīgu klientu plūsmu, pasūtījumu saņemšanai Latvijas Bankas kasēs tiks piemērots izlīdzinātais grafiks. Pasūtījuma saņemšana būs iespējama 20 darbadienu laikā, sākot ar pasūtījuma apstiprinājumā norādīto datumu. Sākotnējā pasūtījuma izņemšanas datuma maiņa nebūs iespējama.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu