Video ⟩ Plāno atlikt mediķu jaunā atalgojuma modeļa ieviešanu

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Veselības ministre Līga Meņģelsone
Veselības ministre Līga Meņģelsone Foto: Valsts kanceleja

Jaunā veselības ministre Līga Meņģelsone (AS) un mediķu arodbiedrības vadītājs Valdis Keris otrdien, 10. janvārī, tikšanās laikā vienojušies, ka jaunais mediķu atalgojuma modelis šogad vēl netiks ieviests, vēsta TV3.

Mediķu jaunā atalgojuma sistēma top jau vairākus gadus. Kā iepriekš paudis iepriekšējais veselības ministrs Daniels Pavļuts (Par), izmaiņas iecerētas, lai veidotu "taisnīgu, konkurētspējīgu un caurskatāmu" atalgojuma sistēmu.

Kā iepriekš pauda Veselības ministrijā, jaunā modeļa pamats būšot katra nozarē strādājošā attiecības ar pacientu, kuras balstās noteiktā izglītībā, profesionālajā pieredzē, atbildībā un darba sarežģītībā.

Reforma katram ļaušot izsekot, par kādu darba apjomu, zināšanām, prasmēm un papildu pienākumiem ārstniecības persona saņem konkrēto darba samaksu.

Jaunais ārstniecības personu atalgojuma modelis paredz, ka mērķa algu katrai ārstniecības personu amatu grupai plānots sasniegt pakāpeniski piecu gadu laikā - no 2023. līdz 2027. gadam.

Atalgojuma pieaugums paredzēts katru gadu, piemēram, jau šogad tā ieviešanai bija prasīti 55,6 miljoni eiro.

Virkne mediķu organizāciju jaunā modeļa ieviešanu atbalsta, savukārt Kera vadītā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) tam jau ilgstoši iebilst.

Šodien tikšanās laikā ministre ar arodbiedrību vienojusies tomēr vēl nevirzīties uz priekšu ar jauno mediķu atalgojuma modeļa ieviešanu, ko pērnruden jau apstiprināja iepriekšējā Krišjāņa Kariņa (JV) valdība.

"Nav vairs tāda, cik varēja noprast no veselības ministres puses, nepārvarama nodoma par katru cenu izveidot jauno darba samaksas modeli, kas diemžēl ir diezgan neveiksmīgi izveidots. Taču tajā paša laikā darba samaksa ir jāceļ un darba samaksas sistēma ir jāpilnveido," pēc sarunas izteicies Keris.

Viņš uzskata, ka jaunais modelis nav izrādījies lietderīgs un algu pieaugumu pretēji solītajam neizjūtot visi nozarē strādājošie.

Ministre piekritusi, ka pirms modeļa ieviešanas arī plašākā mērogā no sākuma fundamentāli jāizvērtē, kā ar šo darba samaksas modeli veicies lielajās slimnīcās. "Ja tur būs par 90%, ka viss ir apmierinoši un kārtībā, tad, protams, tas būtu viens scenārijs, savukārt, ja ir daudz nepilnību, tās ir steidzami jālabo, jo palaist modeli, kas nav pilnīgs, nebūtu pareizi," paudusi Meņģelsone.

Arodbiedrība ar ministri vienojusies veidot darba grupu, kas lems, kā pilnveidot jauno mediķu darba samaksas sistēmu, un tā ieviešanu atliks uz nākamo gadu.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu