5 veselības problēmas, kas saasinās, ja mājoklī ir pārāk sauss gaiss

Egoiste
5 veselības problēmas, kas saasinās, ja mājoklī ir pārāk sauss gaiss
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: George Rudy/Shutterstock

Nedz labsajūtai, nedz veselībai par labu nenāk pārāk sauss gaiss, kas ir apkures sezonas neatņemams pavadonis. Precīzai gaisa mitruma mērīšanai lieto higrometrus, taču arī tad, ja šādu ierīču mājās nav, mēs ļoti labi jūtam, ka telpā ir sauss gaiss, - par to signalizē pašsajūta: kļūst sausa āda, pastiprināti elektrizējas mati, bieži parādās sausuma sajūta mutē un skrāpēšanās kaklā, jo sevišķi no rīta pēc pamošanās. 

"Apkures sezonā sauss gaiss kļūst par galveno aizdomās turamo, kas veicina biežu slimošanu. Par to, ka gaiss telpās ir pārmērīgi sauss, var liecināt dažādas veselības problēmas – biežs balss aizsmakums, regulāras iesnas, klepus, kairinājuma sajūta acīs," skaidro Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

Lūk, piecas biežākās sausa gaisa radītās veselības problēmas un ieteikumi pašsajūtas uzlabošanai.

Paasinās alerģijas

Šķita, ka alerģija jau sen rimusies, bet te atkal – kņudināšana degunā, asarojošas acis, pilošs deguns. “Pie alerģijas paasināšanās var būt vainojams pārāk sauss gaiss telpā. Ilgstoši uzturoties šādās telpās, āda kļūst sausa un jutīga, mazinās organisma aizsargspējas un pastiprinās alerģiju risks, jo sausā gaisā arī putekļi telpā cirkulē intensīvāk,” saka farmaceite Ivanda Krastiņa. Mitruma līmeni gaisā samazina ne tikai centrālapkure, bet arī apsildāmās grīdas un dažādas citas elektroniskās ierīces.

Ieteikums: Samazināt gaisa temperatūru telpās!

Domājot, ko vēl darīt lietas labā,

lai ekonomētu energoresursus un ietaupītu uz apkuri, jāpiebilst – ja vien telpā ir iespēja gaisa temperatūru regulēt, vēsāka istaba no veselības viedokļa noteikti ir labāka nekā pārkurināta.

Foto: New Africa/Shutterstock

Istabās, kur ikdienā uzturaties retāk, ieteicams termostatu noregulēt uz zemāku atzīmi. Jo vēsāks gaiss telpā, jo labāk izdosies noturēt mitruma līmeni. Lai gaiss telpās cirkulētu normāli, lielās, smagnējās mēbeles ieteicams atbīdīt no vēsākajām istabu sienām.

Elpceļu saslimšanas

Cilvēks diennakts laikā ieelpo un izelpo aptuveni 22 000 reižu, tāpēc mūsu pašsajūtu nosaka gaisa kvalitāte un mitrums.

Tikai tad, ja gaisa mitruma līmenis telpās ir 40–55 %, tas palīdz uzturēt optimālu mitruma līmeni arī ādā un gļotādā. Apkures sezonā gaisa mitrums telpās bieži nepārsniedz pat 20 %.

Deguna, mutes dobuma un acu gļotāda zaudē mitrumu, un līdz ar to cieš arī galvenā gļotādas pamatfunkcija – spēja aizsargāt organismu.

“Sausā gaisā gļotādas izdalītais sekrēts kļūst biezāks, elpceļu pašattīrīšanās tiek apgrūtināta un pieaug slimību risks, jo vīrusi, putekļi, kairinātāji un alergēni uz sausas gļotādas virsmas var atrasties ilgāku laiku, ātrāk ierosinot dažādas slimību izpausmes: iesnas, klepu, kakla sāpes, problēmas ar balss aizsmakumu,” skaidro farmaceite.

Foto: HBRH/Shutterstock

Ja nakts laikā jūtama sausuma sajūta kaklā un rīklē, tas norāda uz to, ka vajadzētu padomāt par nepieciešamību mitrināt gaisu telpās. “Arī tad, ja bērni regulāri slimo ar elpceļu slimībām vai balssaišu iekaisumu – laringītu, vienai slimošanas epizodei seko nākamā, sauss gaiss būs viens no ticamiem iemesliem,” piebilst Ivanda Krastiņa.

Ieteikums: Mitrināt gļotādas!

Apkures sezonā ir īpaši svarīgi uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu, dzerot ūdeni, zāļu tējas.

Konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, var lietot hialuronskābi kapsulu veidā, kā arī A un E vitamīnus, jo tie ir atbildīgi arī par ādas, gļotādas mitrināšanu un barošanu.

Ja sausa gaisa dēļ apkures sezonā radušās problēmas ar deguna gļotādu, situāciju var uzlabot, lietojot jūras ūdeni saturošus aerosolus un mitrinošos gelus. Tikai jāatceras, ka ar šiem līdzekļiem vien sausu gaisu novērst nevar, vien uzlabot savu pašsajūtu.

Grūtības koncentrēties

Ir tikai dienas vidus, bet sajūta, ka jau trūkst spēka, nav enerģijas, grūti koncentrēties… Tā var būt, jo, elpojot sausu gaisu, tiek ierobežota skābekļa nokļūšana asinsritē. Pirmā doma – ātrāk atvērt logus un vēdināt telpas. Jā, vēdināt vajag! Taču rudens un ziemas laikā, kad ārā gaiss ir auksts, vēdināšana nekādā veidā neuzlabo mitruma līmeni telpās. Gluži pretēji – aukstajam gaisam ir zems optimālā mitruma daudzums un, ieplūstot telpā, tas vēl vairāk sausina gaisu.

Sausās acs sindroms

Ja darba vietā ir sauss gaiss, darbinieki biežāk sūdzas par acu asarošanu, niezēšanu un kairinājuma sajūtu.​ Birojos bieži vien acis iespaido ventilācija, dažādas sildošas, ļoti spožas lampas, kondicionētājs.

“Strādājot pie datora, cilvēks acis mirkšķina daudz retāk nekā parasti. Ja papildus tam telpā būs arī sauss gaiss, acis ilgstoši tiek turētas atvērtas un netiek mirkšķinātas, asaru slānītis iztvaiko ātrāk, radot nepatīkamu sajūtu acīs. Līdzīgas sūdzības izjūt arī tie, kuri tumsā skatās televizoru,” skaidro Apotheka farmaceite un iesaka –

pat tad, ja ārā ir drēgns, tik un tā maksimāli daudz laika vēlams pavadīt svaigā gaisā, būt aktīviem, jo tas ir labākais veids, kā stiprināt veselību kopumā.

Sausa, kairināta āda

Sausā gaisa ietekmē arī āda daudz jutīgāk reaģē uz kairinājumiem – niez, lobās, pastiprināti zaudē mitrumu, tāpēc apkures sezonā jo īpaši jādomā, kā ādu papildus mitrināt.

“Var lietot krēmus un losjonus, kas satur urea – vielu, kas palīdz ādai saglabāt mitruma līmeni. Piemēroti būs arī mitrinoši sejas krēmi, kuru sastāvā ir hialuronskābe

– tos ieteicams lietot vakaros vai tad, ja plānots telpās pavadīt vismaz 2–3 stundas pirms iziešanas ārā aukstā gaisā. Noder arī krēmi un losjoni, kuru sastāvā ir omega taukskābes, jo tās veido uz ādas lipīdu aizsargkārtiņu, kas neļauj tik ātri iztvaikot šķidrumam,” iesaka Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa.

Foto: cunaplus/Shutterstock

Tā kā sauss gaiss veicina arī lūpu sprēgāšanu un plaisāšanu, šiem gadījumiem ieteicams kāds biezākas konsistences lūpu balzams, kas satur vairāk aktīvo vielu, bet ikdienā profilaksei noderēs vieglākas tekstūras higiēniskā lūpu krāsa. Jāņem vērā, ka sausā gaisa dēļ mēdz paasināties arī dažādas ādas slimības.

Ieteikums: Mitrināt gaisu telpās!

Regulāri jāveic telpu mitro uzkopšanu, tomēr ar to vien nepietiks. Visefektīvākais risinājums ir speciālie mitrinātāji – ultraskaņas, karstā tvaika vai kompleksie, kas nodrošinās telpās optimālu mikroklimatu.

Radiatora tuvumā var novietot trauciņu ar ūdeni vai uzlikt uz radiatoriem mitru frotē dvieli.

 Mazgājoties dušā, ieteicams atstāt vannasistabas durvis atvērtas - tad mitrais gaiss nonāks arī citās telpās. Arī telpaugi un to laistīšana palīdz attīrīt un mitrināt gaisu.

Raksts tapis sadarbībā ar Apotheka.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu