JRT būvnieks prasot samaksu par jau apmaksātiem rēķiniem; uzņēmums kategoriski noliedz VNĪ teikto

TVNET/LETA
Jaunā Rīgas teātra (JRT) pagalmā notiek pasākums, kurā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" nodod JRT būvlaukumu iepirkuma uzvarētājam - piegādātāju apvienībai "SBSC".
Jaunā Rīgas teātra (JRT) pagalmā notiek pasākums, kurā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" nodod JRT būvlaukumu iepirkuma uzvarētājam - piegādātāju apvienībai "SBSC". Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jaunā Rīgas teātra (JRT) projekta būvnieka - pilnsabiedrības "SBSC" ("Skonto būve" un "Skonto Construction") - pieprasītajā avansā iekļauti jau iepriekš apmaksāti rēķini, informēja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pārstāvji.

Ņemot vērā "SBSC" pieprasīto papildu avansu 2,4 miljonu eiro apmērā būvniecības turpināšanai, VNĪ pieprasīja būvniekam iesniegt sarakstu ar pamatojumu par avansa nepieciešamību.

VNĪ ārkārtas padomes sēdē valde informēja par secinājumiem, tostarp, ka sarakstā iekļauti materiāli 1,088 miljonu eiro apmērā, par kuriem būvniekam apmaksa ir veikta jau jūnijā.

Šādi rīkojoties, būvnieks, iespējams, mēģina nepamatoti iegūt valsts budžeta līdzekļus, reizē negodprātīgi rīkojoties pret darbiniekiem, teātra saimi un sabiedrību, uzsver VNĪ pārstāvji.

Identificējot augstāk minētos apstākļus, VNĪ padome uzdeva valdei nekavējoties tikties ar būvnieku, lai novērstu konstatēto, kā arī turpmāk nepieļaut šādu pilnsabiedrības "SBSC" rīcības atkārtošanos.

Samaksa no VNĪ par padarītajiem darbiem ir veikta pilna apmērā un, ņemot vērā Covid-19, kā arī Krievijas agresijas Ukrainā izraisītās sekas, VNĪ jau iepriekš ir pagarinājuši būvdarbu termiņu, kā arī veikuši avansu izmaksu, skaidro VNĪ pārstāvji.

Savukārt, pārbaudot būvnieka iesniegto informāciju, konstatēts, ka tas savlaicīgi neveic norēķinus ar apakšuzņēmumiem. Tādējādi VNĪ secina, ka būvnieks, iespējams, rīkojies negodprātīgi, cenšoties izkrāpt līdzekļus, izvirzot nepamatotas prasības un maldinot pasūtītāju.

VNĪ pārstāvji atgādina, ka JRT projekts tiek īstenots par nodokļu maksātāju līdzekļiem - tajā ir valsts budžeta un arī Eiropas Savienības (ES) fondu investīcijas. "Publisko jeb visu nodokļu maksātāju līdzekļu izlietojumā noteikti nav pieļaujamas darbības, par kuru pamatotību nav gūta pārliecība. Nepietiek ar būvnieka izvirzītām prasībām, kuru "pamatošanā" tiek izmantotas manipulatīvas metodes," uzsver VNĪ pārstāvji.

Būvniekam atlikušie darbi ir jāpaveic maksimāli ātri, kvalitatīvi un saskaņā ar noslēgto līgumu, lai neciestu teātra saimes un sabiedrības intereses. VNĪ jau iepriekš vairākkārt būvniekam ir norādījuši, ka, nekāpinot tempu, termiņā iekļauties neizdosies. Objektā pašlaik strādā aptuveni 100 cilvēku. Lai izpildītu darbus noteiktajā termiņā, pēc paša būvnieka "SBSC" sākotnējās darbu izpildes programmas bija plānoti aptuveni 240 cilvēku, šādu darbu intensitāti būvnieks līdz šim nav sasniedzis.

Tāpat VNĪ pārstāvji uzsver, ka līdzekļu ieguldījumam jābūt caurspīdīgam un pamatotam, un projekta īstenošanā jārīkojas, ievērojot labāko praksi, atbildīgi un mērķtiecīgi. Būvniekam ir jānodrošina darbu izpilde atbilstoši noslēgtajam līgumam. Savukārt, ja rodas neparedzēti apstākļi, kas ietekmē projekta īstenošanas gaitu, nekavējoties jāinformē pasūtītājs, sniedzot pilnu, pārskatāmu un ar faktiem pamatotu skaidrojumu.

Jau ziņots, ka VNĪ un "SBSC" turpina meklēt risinājumus, lai teātris ātrāk varētu atgriezties mājvietā. Pēc trešdien notikušās JRT būvniecības uzraudzības sēdes VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova atzina, ka VNĪ ar valsts naudu nevar risināt būvnieka finanšu problēmas, taču var meklēt risinājumus JRT būvniecības jaudai un termiņiem, un to arī darīs.

Pašlaik "SBSC" ir lūgusi vēl papildu avansu, taču tā izmaksāšana būs iespējama tikai tad, ja būvnieks iesniegs nepieciešamos pierādījumus izmaksu pamatojumam, lai šāds atbalsts neradītu vienam būvniekam labvēlīgākus apstākļus nekā citiem pretendentiem un nekropļotu konkurenci nozarē.

"Ja "SBSC" iesniegs šādus dokumentus, kā arī bankas garantiju, tad attiecīgi atkārtoti virzīsim avansa jautājumu izskatīšanai Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai," teica Gavrilova.

VNĪ pārstāve gan uzsvēra, ka neatkarīgi no papildu avansa summas pieejamības, būvnieks ar līgumu ir uzņēmies saistības noteiktā apjomā, kuras būs jāpilda jebkurā gadījumā.

Līgumā paredzētais teātra mājas restaurācijas darbu pabeigšanas termiņš bija šā gada 11.marts. Par katru kavējuma dienu, kamēr objekts nav nodots atbilstoši līgumam, "SBSC" tiks aprēķināta soda nauda - 30 000 eiro.

Pilnsabiedrības "SBSC" pārstāvji aģentūrai LETA kategoriski noliedza VNĪ apgalvojumus kā nepamatotus, jo avansa pieprasījumā nav ietverti jau iepriekš apmaksāti rēķini.

"Tā ir pilnīgi nepatiesa informācija, kas liecina vai nu par neprofesionalitāti vai mērķtiecīgu apmelošanas un nomelnošanas kampaņas uzsākšanu pret būvnieku. VNĪ līdz šim veiktie norēķini ir par izpildītajiem un apstiprinātajiem darbiem, ko pierāda visu būvniecības dalībnieku apstiprinātie darbu izpildes akti un grāmatvedības norēķinu dokumenti," uzsver "SBSC" pārstāvji.

Kompānijā skaidro, ka VNĪ šobrīd nav veicis norēķinus avansā. "SBSC" prasījums par avansa izmaksu ir pamatots ar ģeopolitiskajiem notikumiem, kuru ietekmē 2022.gada otrajā pusē īpaši saasinājās energokrīze, kā rezultātā ietekmēti tika ne tikai ražošanas procesi, bet arī darbuzņēmēju un piegādātāju kapacitāte, tādējādi būtiski mainot iepriekš pastāvošo norēķinu kārtību, tas ir, lai veiktu materiālu/preču pasūtījumus bija jāveic būtiski lielāki avansa maksājumi.

"SBSC" pārstāvji skaidro, ka JRT projekta vajadzībām jau ir saražoti un piegādāti materiāli un aprīkojums par summu, kas pārsniedz pat prasītā avansa apmēru. Pretēji VNĪ apgalvotajam, par šiem saražotajiem un piegādātajiem materiāliem VNĪ vispār nav veikusi samaksu, jo VNĪ iepriekš veiktais avanss ir pilnībā dzēsts ar darbu izpildījumu.

"Šie visi ir fakti, kuri ir vienkārši pierādāmi. Tāpēc mūs pārsteidz šādi bezatbildīgi paziņojumi no VNĪ puses, jo tie ne tikai kaitē "SBSC" reputācijai un JRT projektam kopumā, bet pats galvenais - ir necienīgi pret cilvēkiem, kuri ir iesaistīti šajā projektā un kuri no sirds, nežēlojot nedz laiku, nedz enerģiju, cenšas panākt, lai teātris šajos ārkārtas apstākļos priekš visiem tiktu uzbūvēts un uzbūvēts iespējami ātrāk," pauž "SBSC" pārstāvji.

Jau vēstīts, ka pilnsabiedrība "SBSC" ir vairākkārt vērsusies VNĪ ar dažādām prasībām. Papildus būvniekam kompensēts cenu pieaugums atbilstoši inflācijai 2,18 miljonu eiro apmērā, pēc "SBSC" lūguma piešķirts arī viena miljona eiro avanss. Turklāt būvnieka iesniegtie rēķini par aktuālo darbu apmaksu tiek apmaksāti vairākas reizes mēnesī vienu līdz divās dienas pēc to iesniegšanas, nevis vienu reizi mēnesī 30 dienās, kā tas bija paredzēts sākotnēji. VNĪ apgalvo, ka ir spēris daudz soļu, lai atvieglotu būvnieka situāciju un projekts būtu nodots laikus.

JRT renovācijas un būvniecības projekta mērķis ir izveidot modernu Eiropas līmeņa teātri. Būvprojekta izstrāde tika sākta 2018.gadā, bet būvniecība - 2020.gadā. Par JRT būvniecību noslēgts līgums ar pilnsabiedrību "SBSC" par 32,4 miljoniem eiro, tostarp paredzot indeksāciju jeb samaksu par būvdarbu sadārdzinājumu. Sadarbība ar būvnieku - pilnsabiedrību "SBSC" notiek pēc principa "Projektē un būvē", kas nozīmē līguma izpildītāja visaptverošu atbildību par būvdarbiem un ļauj ātrāk risināt radušos tehniskos izaicinājumus.

VNĪ reģistrēta 1996.gadā, un tās vienīgā īpašniece ir Finanšu ministrija.

Tēmas

Svarīgākais
Uz augšu