S, 28.01.2023.

Gala lēmumu par Skultes LNG termināļa projekta virzību varētu pieņemt februārī, norāda Čudars

TVNET/LETA
Gala lēmumu par Skultes LNG termināļa projekta virzību varētu pieņemt februārī, norāda Čudars
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars
Klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars Foto: Zane Bitere/LETA

Gala lēmumu par tālāko Skultes sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināļa projekta virzību varētu pieņemt februārī pēc projekta attīstītāju AS "Skulte LNG Terminal" iesniegto priekšlikumu izvērtēšanas, norāda klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars (JV).

Viņš teica, ka, protams, situācija gāzes tirgū mainās dinamiski un arī tīklu pieejamība gāzes transportēšanai pašlaik atrodas izmaiņu procesā.

"Skultes terminālis ir lielā mērā kā pretgaisa aizsardzības sistēma. Mēs to pērkam par lielu naudu, bet nezinām, vai šaus," skaidroja Čudars, piebilstot, ka pašlaik no potenciālajiem termināļa attīstītājiem ir iesniegts priekšlikums par turpmāko sadarbību, paredzot "zināma veida garantijas", kuras valdība izskatīs un sniegs redzējumu, vai tās ir pieņemamas.

Klimata un enerģētikas ministrs uzsvēra, ka jebkurā gadījumā šobrīd ir situācija, kad ir Saeimas uzdevums, tāpēc jautājums par Skultes termināla attīstības vai izveides veidu būs tuvākā laika jautājums, ņemot vērā termiņu.

"Pirmais jautājums ir saistīts ar teorētisku privātās investīcijas darbu. Otrais ir saistīts arī ar iespējamo Skultes termināla izveidi jau valsts kapitālsabiedrību ietvarā. Abi jautājumi būs izskatāmi," teica Čudars, skaidrojot, ka Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) sniegs ziņojumu un cer saņemt no valdības rīkojumu detalizēti izvērtēt priekšlikumus un noteikt, kādas ir sekas vienas vai otras iespējamās garantijas sniegšanai, lai varētu pieņemt gala lēmumu, domājams, jau februārī.

Jautāts, cik liela ir iespēja, ka terminālis tiešām būs gatavs 2024.gada septembrī, Čudars atbildēja, ka pildīs Saeimas lēmumu. "Ja būs objektīvi šķēršļi, tad mēs par to atsevišķi ziņosim," norādīja ministrs.

Skaidrojot par "Skulte LNG Terminal" iesniegtajiem priekšlikumiem, Čudars teica, ka ir saņemts "pietiekami detalizēts piedāvājums, kurš ir jāizskata un jāizanalizē, lai mēs apzinātos sekas gan tautsaimniecībā, gan, iespējams, budžetā, un pavisam caurredzami un godīgi tās izdiskutētu".

Viņš uzsvēra, ka paša termināļa esamība ir Latvijas drošības jautājums piegāžu aspektā. Tas ir saistīts ar to, ka Latvijas pamata elektrības ražošana vēl relatīvi garu periodu - vismaz desmit gadu griezumā - darbojas ar gāzi un šobrīd nav alternatīvas šo pamata ražošanas jaudu nomaiņai, kas, piemēram, būtu atomelektrostacija.

"Lai cik mīļi man būtu atjaunojamie energoresursi, bet mēs apzināmies, ka tie ir ļoti mainīgi un ietekmējami no ārējiem apstākļiem. Līdz ar to pamatslodzes problemātika enerģētikā ir galvenā problemātika. No šī viedokļa, protams, gāzes piegādes punktu daudzums ir izšķirošs un mūsu reģionā absolūti vēlams," teica Čudars.

Jau vēstīts, ka "Skulte LNG Terminal" ir atraduši stratēģisko investoru un iesnieguši valdībā priekšlikumu ar vēlamajām sadarbības formām.

"Skulte LNG Terminal" ģenerāldirektors Renārs Miķelsons pagājušā nedēļā teica, ka 13.janvārī kopā ar stratēģisko investoru Ministru kabinetā (MK) iesniegta vēstule, kurā apliecināta gatavība projektu realizēt, kā arī uzskaitītas vēlamās sadarbības formas, par kurām "Skulte LNG Terminal" vēlas runāt.

Priekšlikumi paredz administratīvos lēmumus, kas uzlabos termināļa konkurētspēju, un komerciālus līgumus par nākotnes jaudu izmantošanu. Tāpat varētu būt trešo pušu izņēmumi, kas ļauj slēgt līgumus par daļu no jaudām, kā arī cita veida atbalsta pasākumi, balstoties uz Eiropas praksi, skaidroja Miķelsons.

Investoru Miķelsons neatklāja, taču stāstīja, ka tā ir liela kompānija, kurai ir termināļi arī citviet pasaulē. Viņš arī norādīja, ka tā nav biržā kotēta kompānija un ir gatava atklāt savu identitāti līdz ko būs reakcija no valdības. "Līdz ko stratēģiskais investors saņems ziņu no valdības par virzību projektā, tad arī būs gatavs nākt ar saviem līdzekļiem un tos ieguldīt," teica Miķelsons, uzsverot, ka apliecinājums no investora ir.

Pērn septembra beigās Saeima galīgajā lasījumā pieņēma valdības un Ekonomikas ministrijas virzīto likumprojektu, kas nosaka nacionālo interešu objekta statusa piešķiršanu Saulkrastu LNG terminālim, tā cauruļvada savienojumam ar dabasgāzes pārvades sistēmu un ar to saistītajām būvēm.

"Skulte LNG Terminal" reģistrēta 2016.gadā. "Skulte LNG Terminal" mājaslapā norādīts, ka uzņēmuma patiesie labuma guvēji ir Arnfins Unums un Pēteris Ragaušs. Vienlaikus 2022.gada maija otrajā pusē par 20% "Skulte LNG Terminal" akciju iegādi paziņoja degvielas tirgotājs AS "Virši-A".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu