C, 23.03.2023.

"Fitch" saglabā Latvijas kredītreitingu "A-" līmenī

TVNET/LETA
"Fitch" saglabā Latvijas kredītreitingu "A-" līmenī
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra "Fitch Ratings" ("Fitch") saglabājusi Latvijas kredītreitingu "A-" līmenī ar stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu, liecina Valsts kases publiskotā informācija.

"Fitch Ratings" norāda, ka Latvijas kredītreitinga līmeni uztur uzticams politikas ietvars, ko stiprina Latvijas dalība Eiropas Savienībā un eirozonā. Arī valsts parāda un tā apkalpošanas izmaksu līmenis, kas ir zemāks par līdzīga kredītreitinga valstu vidējiem rādītājiem, mērens privātā sektora parādsaistību apmērs un Latvijas noturīgais eksports ir kredītreitinga stabilitātes faktori.

Pēc Valsts kasē paustā, aģentūra atzinīgi novērtē jaunās valdības stingro apņemšanos nacionālās drošības stiprināšanā, paredzot aizsardzības budžeta pieaugumu līdz 2027.gadam līdz vismaz 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Ņemot vērā, ka Latvija ir NATO dalībvalsts un NATO ir pastiprinājusi pasākumus Baltijas reģiona aizsardzībai, "Fitch Ratings" uzskata, ka ģeopolitiskās spriedzes eskalācijas risks ar nelabvēlīgu ietekmi uz Latvijas ekonomiku un kredītspēju ir zems.

Aģentūra prognozē, ka 2023.gadā inflācija Latvijā pakāpeniski samazināsies, un tās vidējais rādītājs varētu sasniegt 9,5%, taču vienlaikus uzsver, ka inflācijas prognoze joprojām ir pakļauta augstai nenoteiktībai un pasaules preču cenu tendenču ietekmei.

Pēc "Fitch Ratings" ekspertu prognozētā, Latvijas ekonomikā 2023.gadā būs kritums par 0,3%, savukārt augstas inflācijas un negatīva reālo algu pieauguma ietekmē saruks mājsaimniecību patēriņš, kā arī būtisks izejmateriālu cenu pieaugums bremzēs investīciju pieaugumu.

"Fitch Ratings" atzīmē, ka kopš 2023.gada sākuma Latvija ir nodrošinājusi enerģētisko neatkarību no Krievijas gāzes, taču nākotnē joprojām var saskarties ar gāzes cenu svārstīguma un piegādes alternatīvu izaicinājumiem.

Kā iespējamos kredītreitinga pozitīvas nākotnes attīstības ietekmējošos faktorus "Fitch Ratings" min valdības spēju vidējā termiņā panākt valsts parāda līmeņa samazināšanos, kā arī efektīvu strukturālo reformu ieviešanu, kas vidējā termiņā paaugstinātu ekonomikas izaugsmes tempus un mazinātu ilgtermiņa demogrāfisko izaicinājumu ietekmi.

Latvijas kredītreitinga nākotnes attīstību var negatīvi ietekmēt būtiska ģeopolitisko risku eskalācija ar nelabvēlīgu ietekmi uz ekonomikas izaugsmi, pastāvīgs valsts parāda līmeņa pret IKP pieaugums un ekonomikas konkurētspējas samazināšanās augstas inflācijas spiediena rezultātā, norāda "Fitch Ratings".

Iepriekšējo Latvijas kredītreitinga novērtējumu "Fitch Ratings" publicēja 2022.gada 5.augustā, kad tas tika saglabāts "A-" līmenī ar stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu