74% Latvijas iedzīvotāju nav izdarījuši izvēli saistībā ar pensijas uzkrājumiem

TVNET | FINANCENET
Foto: Zane Bitere / LETA

Latvijas iedzīvotājiem jau kopš 2020. gada ir iespēja izvēlēties, kas mantos viņu pensijas 2. līmeņa uzkrājumus. Kā liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) informācija, līdz šim iesniegumu par uzkrātā valsts fondētās pensijas kapitāla izmantošanu nāves gadījumā pirms pensijas vecuma ir iesnieguši vien 26% jeb aptuveni 345 tūkstoši no pašreizējiem valsts fondētās pensiju sistēmas dalībniekiem.

Tas nozīmē, ka lielākās daļas Latvijas iedzīvotāju uzkrātais pensiju kapitāls viņu nāves gadījumā pirms pensionēšanās laika tiktu ieskaitīts valsts budžetā.

Valsts fondēto pensiju likums paredz, ka pensiju 2. līmeņa dalībnieks savu uzkrājumu var nodot mantojumā Civillikuma noteiktajā kārtībā vai pievienot kādas izvēlētas personas 2. pensiju līmeņa kapitālam. Tāpat Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja neko nedarīt un visu uzkrājumu atstāt valsts budžetā, kas notiek arī gadījumos, kad cilvēks nav norādījis savu izvēli par pensijas mantošanas iespējām.

Ja persona vēlas, lai tās uzkrātais pensiju 2. līmeņa kapitāls tiktu mantots, tas obligāti jānorāda VSAA, veicot attiecīgo izvēli.

“Ikviens Latvijas iedzīvotājs uzkrāto pensiju 2. līmenī var atstāt mantojumā tuviniekiem, pievienot konkrētas personas pensiju kapitālam vai arī nāves gadījumā tas nonāks valsts budžetā. Uzkrātais kapitāls var būt vērtīgs atbalsts tuviniekiem, tādēļ aicinu iedzīvotājus izmantot iespēju un izvēlēties savas pensijas mantinieku, vienlaikus nedrīkst aizmirst par to, ka sava izvēle ir jādara zināma arī valstij. Pensiju 2. līmenī uzkrātie 6% no ienākumiem daudzu gadu garumā var veidot būtisku naudas summu. Tajā pašā laikā svarīgi sekot līdzi, lai ir izvēlēts vecumam atbilstošs pensiju plāns,” skaidro "Luminor" Aktīvu pārvaldīšanas un pensiju daļas vadītājs Baltijā Atis Krūmiņš.

Atstājot mantojumu civillikumā noteiktajā kārtībā, mantinieki par mirušā uzkrāto pensiju 2. līmeņa kapitālu var uzzināt pie zvērināta notāra, uzsākot mantojuma lietu kārtošanu, vai arī vēršoties VSAA.

Šajā scenārijā saņemt mirušā atstāto mantojumu var tiklīdz nokārtotas visas formalitātes – kā pārskaitījumu bankas kontā vai pievienot savam pensiju 2. līmeņa kapitālam.

Savukārt, ja valsts fondētās pensiju sistēmas dalībnieks ir izlēmis par labu uzkrājuma pievienošanai konkrētas personas fondētās pensijas kapitālam, par mirušā pensiju līmeņa 2.līmeņa dalībnieka kapitāla pievienošanu varēs uzzināt portālā latvija.lv. Uzkrāto kapitālu pensiju 2. līmenī, ieskaitot pievienoto mirušā pensiju kapitālu, varēs izmantot tikai tad, kad tiks sasniegts pensionēšanās vecums.

Tas nozīmē, ka galvenā ģimenes apgādnieka nāves gadījumā, pārdzīvojušais laulātais civillikumā noteiktajā kārtībā novēlēto mantojumu var saņemt bankas kontā tuvākajā laikā, tādejādi iegūstot papildu līdzekļus ģimenes uzturēšanai, kamēr gadījumā, ja mirušais uzkrāto kapitālu būs novēlējis laulātajam kā labuma guvējam, finanšu līdzekļi būs pieejami tikai pārdzīvojušam laulātajam dodoties pensijā.

Kā rīkoties, lai novēlētu savu pensiju mantošanai?

Katram pensiju 2. līmeņa dalībniekam ir iespēja izvēlēties vienu no trim mantošanas iespējām. Iesniegumu par pensijas mantošanu VSAA var iesniegt portālā latvija.lv, izvēloties iesniegumu “Par uzkrātā valsts fondētās pensijas kapitāla izmantošanu nāves gadījumā pirms vecuma pensijas piešķiršanas”. Tāpat to iespējams veikt klātienē VSAA klientu apkalpošanas centros vai nosūtot elektronisku iesniegumu uz edoc@vsaa.gov.lv ar e-parakstu un laika zīmogu.

Ja iedzīvotājs vēlas pievienot savu uzkrāto pensiju 2. līmeņa kapitālu konkrētas personas fondētās pensijas kapitālam, iesniegumā jānorāda šī persona, kurai nav jābūt radiniekam. Vienlaikus jāņem vērā, ja norādītā persona dienā, kad reģistrēts mirušā pensiju 2. līmeņa dalībnieka miršanas fakts, nebūs pensiju 2. līmeņa dalībnieks, kapitāls tiks mantots Civillikumā noteiktajā kārtībā.

Svarīgākais
Uz augšu