C, 23.03.2023.

Latvija pakāpeniski virzās uz arvien augstākiem kosmosa tehnoloģiju gatavības rādītājiem

TVNET/LETA
Latvija pakāpeniski virzās uz arvien augstākiem kosmosa tehnoloģiju gatavības rādītājiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: NASA images/Shutterstock

Šogad Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) no zinātniskās darbības budžeta veikusi pirmo dalības maksas iemaksu 1,1 miljonu eiro Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) programmās, savukārt atlikusī daļa jeb 1,9 miljoni eiro tiks iemaksāta līdz šā gada vidum, informē IZM Komunikācijas nodaļā.

Lai nodrošinātu Latvijai darbību asociētās EKA dalībvalsts statusā, saskaņā ar Latvijas valdības un EKA līgumu, Latvijai jāveic iemaksas EKA programmās vismaz trīs miljonu eiro apmērā katru gadu.

Latvijas organizācijas kopš 2015.gada sadarbībā EKA un Eiropas kosmosa nozari īsteno vairāk nekā 80 projektus, tādējādi apliecinot plašas iespējas strauji augošā kosmosa nozarē.

Kopš Latvija ir asociētās dalībvalsts statusā, arvien vairāk Latvijas organizāciju iesaistās kosmosa nozarē - Latvija pakāpeniski virzās uz arvien augstākiem kosmosa tehnoloģiju gatavības rādītājiem, kas paver iespējas to komercializācijai globālajā tirgū, attīstot plaša spektra pakalpojumus.

Kā vēstīts, IZM izstrādātais progresa ziņojums par Latvijas dalību EKA kopš 2020.gada, ir saņēmis pozitīvu EKA novērtējumu, apliecinot labas Latvijas organizāciju sekmes EKA programmās.

IZM uzsver, ka Latvijas dalība EKA ir nozīmīga gan no zinātniskās, tehnoloģiskās un ekonomiskās, gan arī ģeopolitiskās perspektīvas. Tehnoloģijas un produkti, kas izstrādāti kosmosa jomā, var tikt izmantoti arī citās nozarēs, piemēram, medicīnā, aizsardzībā, transportā un telekomunikācijās, sniedzot Latvijai iespēju attīstīt savu tehnoloģisko un zinātnisko bāzi, kā arī veidot jaunas iespējas uzņēmējdarbībai.

Līdz šim starp veiksmīgākajiem piemēriem Latvijas darbībai EKA projektos ir divu zinātņietilpīgo uzņēmumu dalība globāla līmeņa kosmosa misijās. SIA "Eventech" izstrādā elektronikas un precīza laika intervāla mērītājus, piedaloties misijā "HĒRA" sadarbībā ar Vācijas uzņēmumu "OHB System AG". Savukārt SIA "Allatherm" izstrādā tehnoloģijas, kas paredzētas apdzīvotu kosmosa staciju ierīkošanai, piedaloties misijā mēness stacijas "Lunar Gateway" projektā sadarbībā ar Itālijas uzņēmumu "Thales Alenia Space" un Vācijas uzņēmumu "OHB System AG".

Šāda sadarbība nodrošina gan kosmosa lidojumu pieredzi tehnoloģijām, gan nepieciešamo partnerību ar lielajām kosmosa korporācijām, kas ir būtiska uzņēmumu atpazīstamībai un izstrādāto risinājumu plašākai komercializācijai. Viens no būtiskākajiem ieguvumiem ir iespēja izmantot šīs tehnoloģijas ne tikai kosmosa ekonomikas apritē, bet arī attīstot citas, ar kosmosu nesaistītas industrijas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu