Advokātu padome lemj neatstādināt krāpšanā apsūdzēto Zelmeni no amata pildīšanas

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Advokāts Jānis Zelmenis.
Advokāts Jānis Zelmenis. Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvijas Zvērinātu advokātu padome (LZAP) gada sākumā lēma neatstādināt no profesionālo pienākumu pildīšanas krāpšanā lielā apmērā apsūdzēto advokātu Jāni Zelmeni.

Padomē informē, ka šodienas padomes sēde tika pārcelta uz 22.martu plkst.16.30, kuras laikā plānots lemt par informatīvas atbildes sniegšanu prokuroram, jo pēc būtības padome jautājumu jau izlēma janvārī, kad no prokuratūras saņemtās informācijas par zvērināta advokātu statusu nebija konstatējams, ka apsūdzība saistīta ar viņa advokātu darbību un arī prokuratūra nebija uzskatījusi par nepieciešamu piemērot viņam drošības līdzekli - nodarbošanās aizliegums.

Līdz ar to arī LZAP neuzskatīja par nepieciešamu un samērīgu lemt par viņa atstādināšanu no advokātu pienākumu pildīšanas, pamatojoties uz Advokatūras likuma 17.panta otro daļu. Uz šo brīdi nekāda cita informācija padomē nav saņemta, līdz ar to padomei nebūtu pamata atgriezties pie šī jautājuma par atstādināšanu atkārtotas izvērtēšanas.

Prokuratūra februāra beigās Rīgas pilsētas tiesai nosūtījusi krimināllietu, kurā advokāts Zelmenis apsūdzēts par to, ka personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās izdarījis krāpšanu lielā apmērā.

Neminot apsūdzētā vārdu, prokuratūra paziņojumā presei raksta, ka saskaņā ar apsūdzību laikā no 2016.gada marta līdz 2018.gada aprīlim kādas Lihtenšteinas sabiedrības direktors un tās pilnvarotais pārstāvis - apsūdzētais -, mantkārīgu motīvu vadīti, iepriekš vienojoties, nolēma ar viltu iegūt kādai Jaunzēlandes sabiedrībai piederošās Latvijā reģistrētas akciju sabiedrības (AS) papīra formas vārda akcijas, kuru piederību Jaunzēlandes sabiedrībai apstiprina Vārda akciju apliecība.

Apsūdzētā un direktora rīcībā nebija Vārda akciju apliecības, kas apstiprina to piederību Jaunzēlandes sabiedrībai, tāpēc viņi noziedzīgi vienojās par veidu, kā viltus ceļā iegūt apliecības dublikātu, uz kura plānoja veikt indosamentu jeb nodošanas uzrakstu.

Lai radītu iespaidu, ka izplānotās darbības apliecības dublikāta iegūšanai un akciju atsavināšanai ir veiktas likumīgi, apsūdzētais un direktors nolēma veikt krāpnieciskas darbības, sastādot dokumentus ar atpakaļejošiem datumiem atbilstoši tam laika periodam, kad viņi abi bija tiesīgi realizēt Jaunzēlandes sabiedrības pārstāvniecību un pieņemt lēmumus tās vārdā.

Direktors laikā no 2002.gada septembra līdz 2015.gada oktobrim ieņēma Jaunzēlandes sabiedrības direktora amatu, savukārt apsūdzētais līdz 2016.gada februārim bija šīs sabiedrības pilnvarotais pārstāvis ar ierobežotām pilnvarām.

Realizējot kopīgo noziedzīgo nodomu, apsūdzētais vērsās AS ar iesniegumu, kurā bija norādītas apzināti nepatiesas ziņas, ka Jaunzēlandes sabiedrības izsniegtā Vārda akciju apliecība ir nozaudēta, un prettiesiski pieprasīja AS izsniegt tās dublikātu, kas arī tika izsniegts. Par Vārda akciju apliecības dublikāta, datēta ar 2011.gada septembri, saņemšanu parakstījās apsūdzētais kā Jaunzēlandes sabiedrības tā laika pilnvarotais pārstāvis.

Turpinot iecerēto krāpšanu, 2018.gadā apsūdzētais un direktors personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās uzrakstīja patiesībai neatbilstošu indosamentu uz ar viltu saņemtā Jaunzēlandes sabiedrības Vārda akciju apliecības dublikāta, apzināti norādot nepatiesu, atpakaļejošu datumu - 2015.gada augustu. Indosamentā norādīja, ka Jaunzēlandes sabiedrība ar šo nodod 1046 AS vārda akcijas ar vienas akcijas nominālvērtību 17 182 eiro Lihtenšteinas sabiedrībai, uzskata prokuratūra.

Patiesībai neatbilstošu indosamentu Jaunzēlandes sabiedrības vārdā parakstīja apsūdzētais kā tās pilnvarotais pārstāvis un Lihtenšteinas sabiedrības vārdā direktors kā tās rīkotājdirektors.

Pēc tam apsūdzētais ieradās AS birojā, iesniedza direktora parakstītu pieteikumu un uzrādīja ar viltu iegūto Jaunzēlandes sabiedrības Vārda akciju apliecības dublikātu. 2018.gada aprīlī AS valde, uzticoties tam, ka apsūdzētā un direktora iesniegtie dokumenti un to saturs ir patiess, veica izmaiņas AS akcionāru reģistrā, pārreģistrējot Jaunzēlandes sabiedrībai piederošās 1.kategorijas (A) akcijas uz Lihtenšteinas sabiedrību, uzskata prokuratūra.

Tādā veidā apsūdzētais un direktors personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos un ar viltu, izkrāpa no Jaunzēlandes sabiedrības 1046 akcijas, kā rezultātā tās prettiesiski savā īpašumā ieguva Lihtenšteinas sabiedrība un tādējādi radīja Jaunzēlandes sabiedrībai mantisku zaudējumu 17 972 375 eiro apmērā, norādījusi prokuratūra.

Apsūdzētais, paužot attieksmi par celto apsūdzību, norādīja, ka savu vainu viņam inkriminētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā neatzīst un izmantos savas Kriminālprocesa likumā garantētās tiesības, proti, nesniegs liecības.

Pret otru lietā iesaistīto personu - direktoru - kriminālprocess izdalīts atsevišķā lietvedībā.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka Zelmenis ir saistīts ar vairākiem uzņēmumiem. Piemēram, viņš ir valdes priekšsēdētājs un patiesais labuma guvējs AS "BDO Latvia". Uzņēmuma mājaslapā teikts, ka "BDO Latvia" ir vienīgais starptautiskā "BDO" tīkla oficiālais pārstāvis Latvijā. "BDO International" ir piektais lielākais revīzijas un finanšu pakalpojumu uzņēmumu tīkls pasaulē.

2021.gadā Latvijā reģistrētais uzņēmums apgrozīja 1 429 188 eiro un strādāja ar 114 066 eiro peļņu.

Tāpat Zelmenis ar Vitu Liberti ir "Zvērinātu advokātu birojs BDO Law" īpašnieki.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais