Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Celt pašvērtējumu, uzdrīkstēties un atrast sevi IT pasaulē - Agneses karjeras maiņas stāsts

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Biedrības “Riga TechGirls” programma “Iepazīsti tehnoloģijas” bija Agneses Olekšas pirmais solis IT jomā, un gada laikā viņa iekaroja savu vietu IT pasaulē. Šobrīd Agnese ir lietotāju pieredzes (UX) dizainere tehnoloģiju uzņēmumā Tet.

Mēs tikāmies ar Agnesi uz sarunu, kurā viņa dalās domās par stereotipu laušanu, karjeras maiņu, izkāpšanu no savas komforta zonas un atbalstu karjeras izaugsmē, ko saņēma no mentoriem.

Drīz sāksies “Iepazīsti tehnoloģijas” jaunā sezona, vai jūties nostalģiski?

Es 2021. gada augustā lasīju rakstu, kurā RTG absolvente stāsta par to, kā mainīja savu karjeru ar šīs programmas palīdzību, un tagad pati esmu šajā pozīcijā. Cik smieklīgi, kāds aplis ir apgājis.

Biju kādu laiku domājusi par darba vietas maiņu, skatījos apkārt. Bet tad sakās pandēmija, cilvēki nezināja - vai un cik daudz būs darbs, tādēļ nolēmu, ka izmaiņas savā dzīvē vēl neveikšu. Pagāja gads, bet vēlme kaut ko mainīt manā dzīvē joprojām bija. Netīšām uzdūros TVNET rakstam (par RTG absolventi un programmu) un sapratu, ka jāpiesakās, jāpamēģina.

No sākuma, kad pieteicos, domāju, ka nu tik būs, bet nākamajā dienā jau citas prioritātes un ar mācīšanos iepauzēju. Beigās saņēmos un vienā reizē noskatījos vairākas lekcijas. Un viss - biju aizrāvusies, sapratu, cik tas viss ir forši!

Kā tu tiki līdz IT nišai - lietotāju pieredzes dizains jeb UX?

Tā man bija pirmā saskare ar IT. Vienmēr šķita, ka IT pasaule ir kaut kas ne man - ļoti sarežģīts, ar daudz matemātiku un programmētājiem, kuri ar nevienu nerunā, - visi iespējamie stereotipi.

Pēc “Iepazīsti tehnoloģijas” sapratu, ka esmu nobriedusi beidzot riskēt, iet prom no darba un kaut ko mainīt savā dzīvē.

Pieteicos Riga TechGirls mentoru programmai, kur mana mentore bija Jeļena Solovjova, kura vēlāk ieņems ļoti svarīgu lomu manā jaunajā karjeras ceļā.

Vispār RTG komūna bija kaut kas jauns man - sievietes tik atvērtas un pozitīvas. Viņas ir ieinteresētas izstāstīt visu, ko zina, un palīdzēt, kā vien var.

Līdz lietotāju pieredzes dizainam nokļuvu negaidīti. Es piedalījos lekcijā par dizaina domāšanu un nevarēju saprast, kā kāds var būt tik priecīgs par savu darbu.

Lekcijas sākumā mums bija iesildīšanās, kur, ieslēdzot dziesmu “Peldētājs”, mums bija jātēlo, ka peldam. Tas viss kopumā radīja ļoti pozitīvu iespaidu. Vispār jau ar dizainu mana dzīve bija saistīta iepriekš, bet ne IT un UX aspektā. Studiju laikā mācījos interjera dizainu, pēc tam strādāju par sociālo mediju menedžeri, uzturēju mājas lapas. Atskatoties saprotu, ka savā veidā tā arī bija daļa no IT. Mācoties un darot, ar laiku intereses izkristalizējās un nonācu līdz savai sapņu profesijai.

Tā nu es tajā dzīves periodā darīju vairākas lietas vienlaicīgi un paralēli mentoru programmai patstāvīgi sāku mācīties Google UX piedāvātos kursos, kur bija jārealizē arī savs pirmais portfolio, bez kura šajā profesijā nekā. Šobrīd šos kursus piedāvā arī RTG “Work in Tech” programma, kas ir superforši.

Varbūt vari mūsu lasītājiem nedaudz ieskicēt, kas ir lietotāju pieredzes dizains, kā tas ir saistīts ar IT?

Lietotāju pieredzes dizainu raksturo pieredze, kas mums rodas kā indivīdam, saskaroties ar kādu digitālu vai fizisku produktu, pakalpojumu. Tas, cik vienkārši ir pieteikties šim pakalpojumam, atrast navigācijā sev interesējošo sadaļu, atrast kontaktus. Lietotāju pieredzes dizains ir arī tas, cik viegli ir attaisīt makaronu paku.

Lietotāja pieredzes dizains ir process, kurā tiek definēta pieredze, ko lietotājs piedzīvos, mijiedarbojoties ar uzņēmumu, tā pakalpojumiem un produktiem. Dizaina lēmumus UX dizainā bieži nosaka pētījumi, datu analīze un testu rezultāti, nevis estētiskās izvēles un viedokļi (definīcija).

Kā tu nokļuvi no “mācos” uz “meklēju darbu” fāzi?

Kad aizgāju no iepriekšējā darba, sākumā viss bija forši - bija pietiekams bezdarbnieku pabalsts, taču vasara gāja uz beigām, un atnāca apjausma, ka zinu ļoti maz, un bažas, kur lai atrodu darbu. Šo pārrunāju ar savu mentori Jeļenu Solovjovu, un viņa ieteica, ka būtu vērtīgi atrast kādu prakses vietu, kurā mudina mācīties un augt, salīdzinoši nav tik liela atbildība un ir dota iespēja saprast, vai tiešām konkrētā profesija ir piemērota.

Jeļena uzņēmumā Tet vada UX/UI komandu. Un, pateicoties viņai, tiku Tet mēnesi ilgā praksē. Šī pieredze bija neaprakstāma - biju sajūsmā par dizaina komandu, par komandas aktivitātēm. Visi tik atvērti, forši un pieņemoši.

Es zināju, ka man nebūs iespēja tajā laikā palikt pastāvīgā darbā Tet, tāpēc sūtīju pieteikumus arī uz citiem uzņēmumiem. Tieši līdz ar prakses beigām negaidīti parādījās iespēja ieņemt UX dizaineres pozīciju kādā uzņēmumā.

Es vēl kādu laiku pēc tam nespēju noticēt, ka tiešām esmu dabūjusi darbu.

Tu minēji, ka bez portolio šajā sfērā nekādi nevar. Kā tu tiki līdz portolio, kuru saņēmies sūtīt un rādīt citiem?

Savu portfolio es ļoti ilgi nespēju pabeigt - šaustīiju sevi par to, ka tas nav perfekts, patiesi ticēju, ka rādīt to nevienam nedrīkst. Tomēr strādāju pie tā ļoti ilgi un cītīgi, tāpēc tiešām lepojos ar to. Mēs Jeļenai bijām trīs mentorējāmās un mums regulāri bija tikšanās, lai sekotu līdzi mūsu progresam. Tā nu vienā reizē tiku nolikta fakta priekšā, ka viņas grib redzēt manu portfolio.

Un, kur gan citur to rādīt, kā ne šajā mūsu drošajā un atbalstošajā vidē? Man bija liels pārsteigums, ka beigās atsauksmes bija lieliskas - bija tikai daži ieteikumi un pamudinājumi turpmāk būt drosmīgākai.

Tajā juniora posmā ļoti grūti ir pārkāpt sev pāri un pieņemt, ka tu nezini un nemāki visu, un tas ir okay. Grūti pieņemt, ka jāizliek publiski portfolio, par kuru neesmu pārliecināta. Bet, ja es nesaņemšos un nerādīšu, tad paliks tikai tukša lapa. Galvenais ir mēģināt atkal un atkal - vai tad ne?

Izklausās, ka mentori ļoti var palīdzēt karjeras maiņas procesā. Tā ir?

Pilnīgi noteikti. Kad tu pats sev netici, tad mentors tev notic, un tas ir tas, kas nepieciešams tajā brīdī. Un svarīgi ir ne tikai mentori, bet arī tīkloties un komunicēt ar citām programmas dalībniecēm un lektoriem - cilvēkiem ar pieredzi un kontaktiem, jo nekad nevar zināt, kad kāds var aizlikt par tevi kādu labu vārdu vai atvērt durvis jaunām iespējām.

Un kas tevi atkal saveda kopā ar Tet? Šķita, ka jūsu ceļi šķīrās pēc prakses.

Ar mentori komunikācija turpinājās arī paralēli jaunajam darbam, ik pa laikam apjautājāmies, kā otrai iet, kā man sokas jaunajā pozīcijā. Runājoties ar Jeļenu, uzzināju, ka kāds dodas prom no Tet dizaina komandas un man ir iespēja pieteikties. Tā kā prakses laikā jau biju redzējusi un sapratusi, ka tur esošā atmosfēra, mērķi un vīzija mani ļoti saista un tur iederos, tad pieteicos un man izteica darba piedāvājumu.

Protams, man bija bažas šos jaunumus paziņot savai tā laika darba vietai, jo vairāk nekā četrus mēnešus mācījos uzņēmuma specifiku, strādājām pie tā, lai manu UX dizainera pozīciju pieņem gan komanda, gan vadība, jo biju pirmais lietotāju pieredzes dizainers uzņēmumā. Tomēr darba vadītāja pati bija savulaik mācījusies RTG, kā arī pazina Jeļenu, tāpēc, kad paziņoju, ka man izteikts darba piedāvājums Tet, viņa par mani ļoti priecājās, jo tas nozīmē gan pamatīgu izaugsmi, gan novērtējumu man.

Šis izklausās pēc pamatīga izaicinājuma. Kas vēl sagādāja grūtības?

Izaicinājums bija mēģināt saprast, kurā IT nišā gribu būt, taču procesā kļuva skaidras tās amatu pozīcijas, kurās sevi neredzu.

Lēmums par karjeras maiņu nenāca viegli - jā, varbūt no malas tas izklausās super, taču tad pilnībā jāmaina esošā dzīve. Izdarot šādu nozīmīgu soli, tas jādara ar pilnu jaudu - nepārtraukti jāmācās, jāmeklē jaunas izaugsmes iespējas.

Noteikti izaicinājums bija arī spēt lepoties pašai ar sevi un pozitīvi sevi novērtēt.

Man nesen Tet beidzās pārbaudes laiks, un, klausoties kolēģu novērtējumā par sevi, sapratu, ka man ir grūti saņemt pozitīvu atgriezenisko saiti no citiem. Es neuzaugu vidē, kurā bērniem mācīja ar sevi lepoties, bet gan drīzāk tādā “es pastāvēšu maliņā un paskatīšos, kā citi kaut ko sasniedz un dara” mentalitātē. Riga TechGirls man iedeva pašapziņas devu un apjautu, ka ļoti daudzām sievietēm ir līdzīgas domas un bailes, ka neesmu šajās sajūtās viena.

Es iesaku uzdrošināties ielikt sevi izaicinošās situācijās, pēc tam paskatīties atpakaļ un papētīt, kā mēs no tā visa izkļūstam ārā. Tas ir apbrīnojami, kā cilvēks funkcionē un ko mēs varam paveikt, ja gribam.

Mans padoms ir iet un jautāt arī tad, ja liekas, ka jautājums ir muļķīgs. Es sapratu, ka tad, ja es nejautāšu, mans progress nevirzīsies uz priekšu un to es nevaru pieļaut, tāpēc - gāju un jautāju. Un, re, man izdevās!

Un, kādam cilvēkam tu ieteiktu “Iepazīsti tehnoloģijas”?

Programma ir labs sākums, lai vispār saprastu, kas tevi IT jomā uzrunā un ko tu gribi. Tajā iedod ieskatu, ļauj izmēģināt dažādus IT virzienus, kas, manuprāt, ir lieliska iespēja - ielūkoties pa atslēgas caurumiņu amatos, vairākās IT nišās un salīdzināt, vai ir vērts kaut ko savā ikdienā mainīt.

Lasot karjeras maiņas veiksmes stāstus, man vienmēr prātā bija doma: “Nē, nu forši, ka viņām viss ir sanācis, bet tā gadās tikai vienam no simtiem vai tūkstošiem veiksmīgo.” Bet tad, kad es pati pirmo reizi dalījos ar savu stāstu, tad aptvēru, ka tagad es esmu tā sieviete, kura, kā man agrāk šķita, paveikusi neiespējamo. Tāpēc gribu iedrošināt - jāmēģina, jo mums var sanākt.

Programmā bija tik dažāda vecuma sievietes - bija forši redzēt, kā viņas lauž stereotipus, iet un dara, dod pienesumu nozarei ar iepriekš uzkrātajām zināšanām, strādājot citās sfērās.

Galvenais ir saņemt drosmi un spert pirmo soli.

Par programmu "Iepazīsti tehnoloģijas"

No 15. augusta līdz 2. novembrim jau ceturto gadu norisināsies bezmaksas mācību programmas “Iepazīsti tehnoloģijas” nodarbības, ko organizē biedrība Riga TechGirls ar Google.org, Tet un citu tehnoloģiju uzņēmumu atbalstu. Tā ir iespēja ikvienam interesentam iegūt jaunas zināšanas par informācijas tehnoloģijām (IT) pie jomas speciālistiem. Mācību programma “Iepazīsti tehnoloģijas” ir vairāk nekā tikai IT apmācības, un tā ir paredzēta ikvienam!

Šogad programmai tiks piesaistīts surdotulks, kas nozīmē, ka programmu varēs apgūt arī cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem.

Pieteikties mācību programmai “Iepazīsti tehnoloģijas” var līdz 10. augusta plkst. 23.59 mājaslapā www.iepazistitehnologijas.lv

Par “Riga TechGirls”

“Riga TechGirls” ir pirmā organizācija Latvijā, kuras mērķis ir nodrošināt vienlīdzību, veicinot digitālo prasmju attīstību ikvienam, bet īpaši atbalstot meiteņu un sieviešu pievienošanos IT jomai. Biedrība apvieno tehnoloģiju entuziastus, organizē pasākumus un atbalsta programmas, lai veicinātu ikviena interesenta izaugsmi tehnoloģiju jomā. “Riga TechGirls” kopienā ir plašs IT vēstnešu un mentoru loks, kuri palīdz sievietēm pārkvalificēties un attīstīt karjeru IT nozarē. Līdzās “Riga TechGirls” šobrīd darbojas arī reģionālās kopienas “Vidzeme TechGirls”, “Liepāja TechGirls”, “Ventspils TechGirls” un “Latgale TechGirls”.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu