Ministrija plāno atvieglot tūrisma un atpūtas būvju būvniecību jūras piekrastē

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Cilvēki tveicīgajā vasaras dienā atpūšas jūrmalā pie Mangaļsalas.
Cilvēki tveicīgajā vasaras dienā atpūšas jūrmalā pie Mangaļsalas. Foto: Evija Trifanova/LETA

Plānots atvieglot tūrisma un rekreācijas būvju būvniecību jūras piekrastē, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotie un Tiesību aktu portālā iesniegtie noteikumi par kārtība, kādā izsniedz atļauju laukuma izmantošanai jūras piekrastes ūdeņos.

Tādējādi tiks atvieglota iespēja ierīkot pludmalē un jūrā dažāda veida laipas, peldu steķus, slidkalniņus, tiltiņus, nelielu peldlīdzekļu, piemēram, laivu, ūdensmotociklu, vējdēļu piestātnes un tamlīdzīgas konstrukcijas, kas paredzētas tūrisma, sporta un rekreācijas vajadzībām.

Arī tām pašvaldībām, kuras iecerējušas atjaunot kādreizējos steķus, laipas un citas konstrukcijas jūrā, esot aktuāli saprast turpmākās rīcības soļus un tiesisko pamatojumu, skaidro VARAM.

Noteikumu projekts paredz secīgu kārtību, kādā pašvaldība var izsniegt atļauju izmantot laukumu jūrā tūrismam un rekreācijai paredzētu inženierbūvju būvniecībai.

Attīstības ierosinātājam būs jāiesniedz pašvaldībai pieteikumu. Tā izskatīšana notiks saskaņā ar normatīvajā regulējumā noteikto kārtību un termiņiem.

Būvniecības iecerei būs jāatbilst pašvaldības teritorijas attīstības plānošanas dokumentiem.

Pašvaldībai būs jāizvērtē, vai potenciālās būvniecības vietas atbilst kādam no šiem teritorijas attīstības plānošanas dokumentiem un tajos noteiktajiem mērķiem. Šādu izvērtējumu pašvaldībām būs jāveic, izskatot konkrētu attīstības priekšlikumu un analizējot vienu vai vairākas potenciāli piemērotākās vietas šāda rakstura būvju izvietošanai.

Izskatot iespējamās novietnes, pašvaldībai ir jāņem vērā gan apkārtējās teritorijas konteksts, apbūves raksturs, esošā un plānotā infrastruktūra, piekļuves iespējas, gan potenciālais apmeklētāju pieplūdums un tā ietekme uz vidi, kā arī citi faktori.

Piemēram, Liepājas pilsētas pašvaldība ir izstrādājusi tematisko plānojumu "Liepājas pilsētas pludmales un piekrastes attīstība", kurā konceptuāli paredzēta arī šāda veida būvju izvietošana.

Ja izvērtētā potenciālā būvniecības vieta atbilst pašvaldības teritorijas attīstības plānošanas dokumentos noteiktajiem mērķiem un interesēm, tad pašvaldība pieprasīs atzinumus ne tikai no VSIA "Latvijas Jūras administrācija", bet arī no Valsts vides dienesta, Dabas aizsardzības pārvaldes un citām institūcijām.

Valsts vides dienesta un Dabas aizsardzības pārvaldes atzinums būs nepieciešams visos gadījumos, lai izvērtētu potenciālās būvniecības vietas novietni saistībā ar īpaši aizsargājamām dabas teritorijām - biotopiem, aizsargājamām augu un dzīvnieku sugām un ģeoloģiskiem procesiem jūrā un sauszemē, kā arī lai saņemtu informāciju un priekšlikumus atļaujas laukuma platībai un izvietojumam.

Citu institūciju atzinums būs nepieciešams, ja iecerētā atļaujas laukuma tuvumā atradīsies vai tiem būs plānoti kādi infrastruktūras objekti vai inženierkomunikācijas.

Pēc saņemto atzinumu izvērtēšanas, pašvaldība, pamatojoties uz lietderības apsvērumiem un sabiedrības interesēm, pieņems lēmumu par konkrēto attīstības ieceri. Atteikuma gadījumā to varēs apstrīdēt Administratīvā procesa likuma noteiktajā kārtībā.

Noteikumi arī paredzēs, kādos gadījumos būs jārīko konkursi par tiesībām izmantot laukumu inženierbūvju būvniecībai jūrā un pludmalē.

Atļauju laukuma jūrā un pludmalē izmantošanai varēs izsniegt uz laiku līdz 12 gadiem. Pašvaldība varēs apturēt vai anulēt atļauju, ja pretendents neievēros atļaujas nosacījumus vai arī tiks konstatēti normatīvo aktu pārkāpumi. Piemēram, atļauju varēs anulēt, ja būs pārkāptas vides aizsardzības vai drošas ekspluatācijas prasības.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu