"Fitch" apstiprina Latvijas kredītreitingu esošajā "A-" līmenī

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: JUSTIN LANE/EPA

Starptautiskā reitingu aģentūra "Fitch Ratings" ("Fitch") apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu esošajā "A-" līmenī, saglabājot pozitīvu kredītreitinga nākotnes novērtējumu, liecina Valsts kases informācija.

Kā būtiskākos faktorus, kas uztur Latvijas kredītreitingu pašreizējā līmenī, aģentūra min zemu valsts parāda un parāda apkalpošanas izmaksu līmeni salīdzinājumā ar līdzīga kredītreitinga valstu rādītājiem, uzticamu politikas veidošanu, ko atbalsta dalība Eiropas Savienībā (ES) un eirozonā, un mērenu privātā sektora parāda līmeni.

Tomēr Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju, kas ir zemāks nekā līdzīga kredītreitinga valstīm, tekošā konta deficīta un neto ārējā parāda rādītāji, kas ir augstāki nekā līdzīga kredītreitinga valstīm, kā arī nelabvēlīga demogrāfiskās situācijas attīstība joprojām ierobežo kredītreitinga turpmāko izaugsmi.

Nosakot pozitīvu kredītreitinga nākotnes novērtējumu, "Fitch" norāda, ka novērtējuma pamatā ir Latvijas mazās un atvērtās ekonomikas relatīvā izturība pret ārējo faktoru nesen izraisītiem satricinājumiem (Covid-19 pandēmija un Krievijas karš Ukrainā). Enerģijas resursu nepietiekamības riska un cenu strauja kāpuma faktoru negatīva ietekme bija tomēr mazāka, nekā "Fitch" sākotnēji prognozēja. Aģentūra atzīmē, ka Latvija ir likvidējusi vēsturisko atkarību no Krievijas enerģijas importa un būtiski samazinājusi tirdzniecības sakarus ar Krieviju.

"Fitch" 2023.gadam prognozē vispārējās valdības budžeta deficīta samazināšanos no 4,6% 2022.gadā līdz līmenim zem 3% no IKP 2023.gadā, ko galvenokārt ietekmē labāka nodokļu ieņēmumu izpilde, kā arī atbalsta pasākumu izdevumu samazināšanās.

Lai gan 2024.-2025.gadā aizsardzības izdevumi sasniegs 3% no IKP, "Fitch" prognozē, ka vispārējās valdības budžeta deficīts arī 2024.-2025.gadā būs nedaudz zem 3% no IKP. Aģentūra prognozē, ka valsts parāds līdz 2027.gadam saglabāsies ap 41% apmērā no IKP - līmenī, kas ir krietni zemāks par līdzīga kredītreitinga valstu vidējo rādītāju.

Aģentūra sagaida, ka pēc 2023.gadā prognozētās nelielas recesijas, ko ietekmē vājāks privātais patēriņš un eksporta aktivitātes samazināšanās, 2024.gadā Latvijas IKP izaugsme atjaunosies, sasniedzot 2%.

Pēc "Fitch" domām, eksporta aktivitātei vajadzētu palielināties 2024.gadā, atjaunojoties pieprasījumam no galvenajiem starptautiskajiem tirdzniecības partneriem. Aģentūra sagaida, ka investīciju pieaugums saglabāsies stabils, pateicoties ES fondu līdzekļu apgūšanai, savukārt, ar dzelzceļa infrastruktūras attīstību un valsts drošību saistīti apjomīgi projekti atbalstīs publiskā sektora investīcijas.

"Fitch" prognozē, ka ekonomikas izaugsmes temps 2025.gadā paātrināsies līdz 3,1% un inflācija turpmāk saglabāsies zemā līmenī.

"Fitch Ratings" iepriekšējo Latvijas kredītreitinga novērtējumu publicēja 2023.gada 28.jūlijā, kad reitings tika apstiprināts "A-" līmenī un kredītreitinga nākotnes novērtējums tika mainīts no stabila uz pozitīvu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu