Melnis: Neskatoties uz "Estlink2" bojājumu, Latvijas elektroapgāde ir stabila un droša

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.
Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis. Foto: Gatis Rozenfelds, Valsts kanceleja

Kopš šī gada 26. janvāra notikumiem saistībā ar “Estlink2” (Somijas-Igaunijas) starpsavienojuma neplānotu pārtraukumu situācija elektroenerģijas tirgū pēdējo divu nedēļu laikā saglabājusies nemainīga – Latvijas elektroapgāde ir stabila un droša, norāda klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.

Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijas saldo bijis pozitīvs – Latvija elektroenerģiju eksportējusi vairāk nekā importējusi, izņemot laikā no 3. līdz 5. februārim. Elektroenerģijas ražošanu Latvijā nodrošina gan TEC, gan HES, gan vēja elektrostacijas.

Lai arī elektroenerģijas cenas kopš 26. janvāra bijušas dinamiskas – novēroti gan samazinājumi, gan arī nelieli kāpumi, elektroenerģijas cenas kopumā tirgū ir stabilas. Elektroenerģijas cenas līdz pat 4. februārim samazinājās teju visos "Nord Pool" tirdzniecības apgabalos. Piemēram, 4. februārī, vidējā elektroenerģijas cena Latvijā noslīdēja līdz 31,12 EUR/MWh jeb 3,1 centi/kWh. Savukārt vidēja elektroenerģijas cena biržā Latvijā un Lietuvā (periodā no 26. janvāra līdz 11.februārim) bijusi 84,10 EUR/MWh, kas ir 1,5% zemāka vidējā cena nekā Igaunijā.

"Pagājušonedēļ iestājoties aukstākiem laikapstākļiem, tirgus ir reaģējis, kas ir tipiska reakcija, kad pieprasījums pēc elektrības pieaug brīžos, kad to visvairāk vajag patērējam. Aizvadītajā nedēļā cenas pieaugumu ietekmēja arī zemāka vēja izstrāde un zemāks nokrišņu daudzums Ziemeļvalstīs, kas negatīvi ietekmēja ūdens pieteci un hidrorezervuāru aizpildījuma līmeni reģionā. Pozitīvi, ka aizvadītās nedēļas izskaņā cenām biržā novērots kritums. Kopumā raugoties uz vidējām elektroenerģijas cenām, Baltijas valstu starpā tās ir konkurētspējīgas, kas nodrošina vienlīdz labvēlīgus apstākļus Baltijas valstu ražošanas uzņēmumiem," skaidro klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.

Estlink2 – turpinās apstākļu noskaidrošana

Pēdējo divu nedēļu laikā Igaunijas un Somijas operatori aktīvi strādājuši pie tā, lai precīzi noteiktu kabeļa pārrāvuma vietu. Ņemot vērā kabeļa ievērojamo garumu – 150 km, bojājuma vietas meklēšanas process ir sarežģīts un laikietilpīgs, kas var ilgt vairākas nedēļas. Igaunijas pārvades operators "Elering" pagājušajā nedēļā publiski informēja, ka šobrīd visdrīzāk bojājuma vieta identificēta 30 m garā posmā, mazāk nekā 1 km no krasta. Pilna skaidrība būs zināma brīdī, kad tiks identificēta precīza bojājuma vieta.

Lai arī kabelis konstruēts tā, lai tas kalpotu gadu desmitiem, vaina, iespējams meklējama tieši kabeļu savienojuma vietā, kas liek domāt, ka kabeli sabojājis mitrums, liecina Igaunijas operatora "Elering" publiskā informācija.

"Estlink2" pārtraukums plānots līdz pat š.g. februāra beigām un nav pamata uzskatīt, ka kabeļa bojājums būtu radies tīšu apstākļu ietekmē. Klimata un enerģētikas ministrija turpina būt pastāvīgā saziņā ar Igaunijas atbildīgo ministriju.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu