Noskaidrota "Latvijas gada monēta 2023"

TVNET | FINANCENET
CopyLinkedIn Draugiem X
Aptaujā par "Latvijas gada monētu 2023" atzītā monēta "Zvaigžņu putekļi".
Aptaujā par "Latvijas gada monētu 2023" atzītā monēta "Zvaigžņu putekļi". Foto: Publicitātes foto/Latvijas Banka

Gadskārtējā sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2023" atzīta monēta "Zvaigžņu putekļi", kas veltīta izcilajam latviešu kultūras darbiniekam Imantam Ziedonim, ziņu mediju TVNET informēja Latvijas Bankas Preses dienestā. 

Iedzīvotāju aptaujā ikvienam no 19. marta līdz 4. aprīlim bija iespēja nobalsot par izcilāko 2023. gadā izlaisto kolekcijas monētu. Šajā gadā aptaujā saņemts vairāk nekā 31 tūkstotis balsu, un "Zvaigžņu putekļi" ieguva vairāk nekā 6700 balsu.

Šīs monētas grafisko dizainu veidojusi māksliniece, ilustratore Līga Kitchen. Plastiskā veidojuma autore ir tēlniece Ligita Franckeviča.

Latvijas Bankā norāda, ka šo kolekcijas monētu izlaida, lai monētu mākslā iemūžinātu viena no latviešu izcilākajiem dzejniekiem I. Ziedoņa radošo garu. Viņam 2023. gadā būtu apritējis 90 gadu. Monētas nosaukums un grafiskā dizaina risinājums vēsta par dzejnieku, kurš bija sapņotājs un iedvesmotājs, vizionārs, kuram piemita spēja redzēt un radīt pāri robežām un šķietami ikdienišķajā saskatīt zvaigžņu putekļus.

Māksliniece monētas grafiskajā dizainā attēlojusi vairākus tēlus. "Ejoša cilvēka tēls simbolizē meklējumus pēc patiesības, jēgas un piederības. Savukārt zvaigznāja tēls parāda zemes un debesu savstarpējo saistību, akcentē cilvēka – kā zvaigznes putekļa – piederību Visumam. Koks ar visu tajā mītošo būtņu bagātību simbolizē dzīvelīgumu, kas tik ļoti sasaucas ar paša dzejnieka kūsājošo darbīgumu un tekstu raksturu. I. Ziedoņa daiļradē nozīmīgs bija ceļa motīvs – iešana, kustība, skaistā, būtiskā meklēšana. Vertikāle kā princips un nepieciešamība," klāsta Latvijas Bankā.

Kopumā 2023. gadā tika izlaistas sešas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un vispārcilvēciskām vērtībām: "Zvaigžņu putekļi", "Dziesma saviļņo", "Latvijas basketbolam 100", "Zelta zirgi", "Gaismas staru vēdeklis", "Rīgas modes".

Foto: Publicitātes foto/Latvijas Banka

Latvijas Banka kopš 1993. gada izlaidusi 98 lata un 53 eiro kolekcijas monētas. Kopumā Latvijas monētu veidošanā piedalījušies vairāk nekā 50 Latvijas mākslinieku un viens Ukrainas mākslinieks.

Uzziņai:

Par "Latvijas gada monētu 2022" tika atzīta sudraba monēta "Vilhelms Purvītis", kurā atveidota viena no slavenākajām mākslinieka gleznām "Ziema", un šī kolekcijas monēta tika izlaista par godu V. Purvīša 150. dzimšanas dienai. Monētas "Vilhelms Purvītis" grafisko dizainu veidojusi māksliniece Frančeska Kirke, kas ir daudzu Latvijas Bankas kolekcijas monētu autore.

Kopš 2004. gada, kad Latvijas Banka sāka rīkot šo sabiedrības aptauju, par Latvijas gada monētu atzītas "Laika monēta", "Barons Minhauzens", "Ciparu monēta", "Laika monēta II", "Laimes monēta", "Ūdens monēta", "Dzintara monēta", "Miglā asaro logs", "Sudraba pieclatnieks", "Šūpuļa monēta", "Kurzemes baroks", "Pasaku monēta I. Pieci kaķi", "Pasaku monēta II. Eža kažociņš", "Kalējs kala debesīs", "Medus monēta", "Kaķīša dzirnavas", "Liepas lapa" un "Veiksmes monēta".

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu