/nginx/o/2024/05/17/16079145t1ha83c.jpg)
Ja vēlies uzsākt dārznieka gaitas, taču šaubies, vai apjomīgs sakņu dārzs šajā sezonā tev ir pa spēkam, sāc ar kompaktas siltumnīcas ierīkošanu, kas prasīs daudz mazāk pūļu un laika, taču ļaus iekrāt dārzkopības pieredzi un zināšanas. Turklāt, kurš gan spēj atteikties no paša audzētiem siltumnīcas gurķiem, tomātiem, zemenēm vai garšaugiem!
Uzsākot savas dārznieka gaitas siltumnīcā, vērts piekopt ilgtspējīgākas dārzkopības prakses, lai paša audzētie siltumnīcas gardumi būtu veselīgi un uzturvielām bagāti, kā arī mazinātu kaitīgo ietekmi uz vidi. Tāpēc šajā rakstā sniegsim praktiskus padomus jaunajiem dārzniecības entuziastiem, kā savā siltumnīcā saimniekot videi un veselībai draudzīgāk!
Nereti vārdi ilgtspējīgi, ekoloģiski un videi draudzīgi daudziem asociējas ar kaut ko, kas ir dārgi, sarežģīti un laikietilpīgi, un tiem, kas ikdienā ir aizņemti darba un ģimenes gaitās, nemaz nav pa spēkam. Taču tā nebūt nav! Tieši otrādi – ieviešot ilgtspējīgākas dārzkopības metodes, iespējas ne tikai ietaupīt laiku un līdzekļus, bet arī būtiski atvieglot rūpes gan par dārzu, gan par siltumnīcu.
Tāpēc ierīkojot siltumnīcu, ņem vērā šos 8 padomus, un visticamāk, ka šīs metodes ieviesīsi arī savās turpmākajās dārzkopības gaitās!
Lietusūdens uzkrāšana ir lielisks veids, kā nodrošināt nepieciešamo ūdeni savas siltumnīcas laistīšanai, tā būtiski taupot ūdens resursus. Lai gan pilnībā paļauties uz lietusūdens rezervēm nevajadzētu, taču tās ļaus samazināt ūdens patēriņu, kas ir īpaši būtiski, ja dārza teritorijā ir pieejami tikai izsīkstoši ūdens avoti.
/nginx/o/2024/05/17/16079142t1hc2a3.jpg)
- Lietusūdens parasti ir mīkstāks, tam nav sāļu piejaukums, tajā ir mazāks kalcija un magnija daudzums, līdz ar to augi šo ūdeni uzsūc vislabāk.
- Tā kā lietusūdens tiek uzkrāts tvertnēs vai mucās, tas ir nostāvējies un tā temperatūra ir ideāli piemērota siltumnīcas augu laistīšanai. Atceries, ka ūdens temperatūra, ja ūdens tiek iegūts no akas, dziļurbuma vai cita dabīgā ūdens avota, ir par aukstu, lai to uzreiz izmantotu laistīšanai. Aukst ūdens siltumnīcas stādiem izraisa šoku, novājinot gan stādu sakņu sistēmu, gan augu.
Viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē siltumnīcas kultūraugu ražīgumu, ir siltumnīcas augsne. Uzstādot jaunu vai atjaunojot jau esošu siltumnīcu, sākotnēji rūpīgi jāsagatavo auglīga, kvalitatīva, labi drenēta augsne.
Protams, ir iespējams iegādāties jau gatavus siltumnīcas augsnes maisījumus. Taču, ja vēlies ietaupīt un pats sekot līdzi tam, kāds ir tavas siltumnīcas augsnes sastāvs un struktūra, vislabāk to sagatavot pašam.
Sagatavo auglīgu augsnes maisījumu, izmantojot dārzā esošo melnzemi, tai pievienojot kūdru un, ja zeme ir pārāk smaga vai mālaina, arī nedaudz smilts labākai drenāžai. Taču, lai augsne būtu bagātīgāka, tai jāpievieno arī organiskais mēslojums – kūtsmēsli, biohumuss vai komposts.
- Dārzā vari ierīkot vairākas vietas komposta veidošanai, kur organika pārstrādāsies lēnām un pakāpeniski. Veidojot jaunu kompostu, jārēķinās, ka tas būs izmantojams nākošajā vai pat aiznākošajā sezonā. Taču, lai veicinātu komposta pārstrādi, to ieteicams regulāri izcilāt ar dārza dakšu, tā nodrošinot gaisa piekļuvi, kas veicinās pārstrādes procesus. Iespējams iegādāties arī speciālos maisījumus, kas veicinās komposta ātrāku pārstrādi.
- Kompostu varēsi izmantot katru gadu, lai ielabotu siltumnīcas augsni, uzsākot jaunu dārza sezonu, turklāt izmantojot šādu dabīgo mēslojumu, varēsi daudz retāk izmantot ķīmiskos minerālmēslus.
- Komposta kaste ir labs risinājums, ja vēlies veidot nelielu komposta rezervi blakus siltumnīcai. Speciālajās komposta kastēs komposts pārstrādājas daudz ātrāk un tev vienmēr būs pieejams svaigs, bagātīgs komposts siltumnīcas augsnes ielabošanai.
/nginx/o/2024/05/17/16079143t1hb6cf.jpg)
Mulčēšana ir augsnes seguma apklāšana ar organiskajiem mulčas materiāliem, piemēram, salmiem, sienu, skaidām, pērnajām dārza lapām un, kā atzīst pieredzējuši dārznieki, šai metodei piemīt virkne priekšrocības.
- Mulčas kārta regulē augsnes temperatūru un mitruma līmeni. Mulča kavē mitruma iztvaikošanu, palīdz uzturēt augsni ilgāk mitru, vasarā augsni uztur vēsāku, savukārt salnas periodā – uztur siltumu, tā pasargājot stādus un jutīgos augus no nosalšanas vai pārkaršanas.
- Tāpat mulča palīdzēs nomākt nezāles, līdz ar to ravēšanas darbiem varēsi pievērsties retāk.
- Laika gaitā mulčas materiāls sadalās, tā bagātinot augsni un apgādājot augus ar papildu barības vielām, tāpēc arī šī metode ļaus daudz retāk izmantot minerālmēslojumu.
Viens no lielākajiem siltumnīcas ražas bojātājiem ir dažādi augu kaitēkļi. Lai no tiem atbrīvotos, pieejams plašs ķīmisko līdzekļu klāsts. Taču, ja nevēlies izmantot ķīmiskos līdzekļus, vari piekopt holistiskākas un videi mazāk kaitīgas kaitēkļu apkarošanas metodes.
- Dārzā un siltumnīcā mēģini ieviest dārza augiem nekaitīgos plēsēju kukaiņus, kas dabiski barojas ar augu kaitēkļiem, piemēram, zeltactiņas, bizbizmārītes vai skrejvaboles.
- Izvieto feromonu slazdus kaitēkļu pievilināšanai.
- Augu un siltumnīcas aizsardzībai izmanto dabīgo pesticīdu – nīma eļļu. Tā efektīvi cīnās ar vairāk nekā 200 dažādiem augu kaitēkļiem un slimībām. Taču pirms tās lietošanas, rūpīgi jāiepazīstas ar drošu, cilvēkam un augiem nekaitīgu nīma eļļas lietošanu.
Ja vēlies ietaupīt gan laiku, gan resursus, un būt drošs, ka siltumnīcas augi saņem nepieciešamo laistīšanu ar tad, ja dosies kādā izbraucienā vai garākā ceļojumā, siltumnīcā uzstādi automātisko laistīšanas sistēmu.
- Laistīšanas sistēmas galvenais pluss ir laistīšanas darbu atvieglošana. Taču ne mazāk svarīgi ir arī tas, ka šāda sistēma ļaus ietaupīt ūdens resursu, jo laistīšana notiek daudz efektīvāk.
- Laistīšanas sistēmu var ierakt zemē, lai tā piegādātu nepieciešamo ūdeni tieši augu saknēm vai uzstādīt pilienu laistīšanas sistēmu, kad augi tiek laistīti virs augsnes. Laistīšanas sistēmas nodorošina regulāru, augiem atbilstošu augsnes mitrināšanu, tā veicinot optimālus augu augšanas apstākļus.
- Ja automātiskā laistīšanas sistēma nav piemērotākais variants, iegādājies manuālās laistīšanas sistēmas – laistīšanas caurules un uzgaļus, kas ļaus taupīt spēku un pūles, siltumnīcas augus laistot ar smagām lejkannām.
Ja vēlies saņemt citus noderīgus padomus par to, kā pareizi uzstādīt un iekopt jaunu siltumnīcu, lasi rakstu Siltumnīcas uzstādīšana – lietderīgi padomi!
/nginx/o/2024/05/17/16079144t1hfb4d.jpg)
Siltumnīcas un siltumnīcas piederumi, laistīšanas sistēmas, kūdra, komposta kastes un dārza instrumenti, kā arī citas preces dārzam iegādājies interneta veikalā 1a.lv! Ar 1a.lv iepērcies ātrāk, ērtāk un izdevīgāk, turklāt kļūstot par Smart NET kluba biedru, visu nepieciešamo dārza darbiem varēsi iegādāties pat ar vairāk kā 40 % atlaidi!