Piekto daļu ugunsgrēku apdrošinātajos īpašumos izraisījušas problēmas ar elektrību (3)

TVNET | FINANCENET
Foto: Shutterstock

Apdrošinātāji Latvijā 2023. gadā ir izmaksājuši īpašuma apdrošināšanas atlīdzības par postījumiem vairāk nekā 150 ugunsgrēkos, ko izraisījušas problēmas ar elektrību. Tas ir 20% no kopējā atlīdzību skaita par ugunsgrēkiem, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) apkopotie biedru dati.

Asociācijā norāda, ka problēmas radījusi nepareiza un nedroša elektroinstalācija, savu laiku nokalpojušas, bojātas elektroierīces un nepareiza to lietošana, kā arī citu elektrodrošības prasību neievērošana.

Apdrošinātāju biežāk sastaptās elektrodrošības problēmas:

  1. defekti ēku elektrības instalācijā, veca instalācija, piemēram, padomju laikā celtajās mājās;
  2. mainoties ēkas īpašniekam, netiek nodota informācija par ēkas elektrotīklu, tā jaudu, izvietojumu, īpatnībām;
  3. tiek lietotas vecas, bīstamas elektroierīces; īpaša uguns riska elementi ir pagarinātāji un nepareiza to izmantošana.

Nākamā lielākā ugunsgrēku iemeslu grupa īpašumos, kas bijuši apdrošināti, ir sadzīves negadījumi un neuzmanība ar uguni, tad seko problēmas ar apkures sistēmām (krāsnis utml.) un dūmvadiem.

Tāpat pēc atlīdzību izmaksas pie apdrošinātājiem bieži griezušies klienti, kuru īpašums cietis blakus notikuša ugunsgrēka dēļ, piemēram, ugunsnelaime blakus dzīvoklī, blakus kāpņu telpā vai blakus īpašumā, nodarot zaudējumus arī apkārtējiem kaimiņiem.

Kā liecina LAA ekspertu aplēses, gandrīz 60% ugunsgrēku, kam iemesls ir problēmas ar elektrību, notiek dzīvojamajā sektorā – tās ir privātmājas, saimniecības ēkas un dzīvokļi.

"No visiem veidiem, kā var ciest mūsu īpašums, ugunsgrēks ir visnegantākais – mājas bieži nodeg pilnībā, bet dzīvokļu atjaunošana prasa milzīgus līdzekļus. Bet tas vēl nav viss – ugunsgrēkos iet bojā cilvēki, un cilvēka zaudējuma sāpes nesegs neviena apdrošināšana. Uzmanīsim savas elektroietaises, savus īpašumus un savas dzīvības," aicina LAA prezidents Jānis Abāšins.

LAA arī sagatavojusi ieteikumus, kas jāņem vērā, apdrošinot īpašumu, lai nerastos problēmas ar atlīdzību izmaksu pēc negadījuma:

1. norādi polisē pareizu īpašuma apdrošinājuma summu, lai neveidojas zemapdrošināšanas situācija, kad atlīdzība nesegs radītos zaudējumus. Piemēram, lai gan objekta atjaunošanas vērtība ir 100 000 eiro, bet noteiktā apdrošinājuma summa ir 50 000 eiro, tad objekta pilnīgas bojāejas gadījumā atlīdzība būs 50 000 eiro.

2. ievēro spēkā esošos Ugunsdrošības noteikumus:

  • reizi 10 gados sertificētam speciālistam jāveic elektroinstalācijas pārbaude;
  • obligāts dūmu detektors un ugunsdzēšamais aparāts;
  • dabiskās ventilācijas kanāls jāpārbauda ne retāk kā reizi 3-5 gados;
  • katru gadu pirms apkures sezonas sākuma jātīra dūmenis.

Asociācija arī rosina veikt elektroinstalācijas pārbaudi savā mājoklī un kāpņutelpā daudzdzīvokļu mājā, nepārslogot elektrotīklu, izmantot tehniskajiem parametriem atbilstošas elektroierīces, neizmantot bojātas un nokalpojušas elektroierīces, aizsargāt rozetes no maziem bērniem; kā arī iesaka ierīkot strāvas noplūdes automātslēdžus vismaz virtuvē un vannas istabā.

Svarīgākais
Uz augšu