Video Rubenis asi kritizē veidu, kādā kultūras ministres amatam tiek virzīta Lāce (8)

Latvijas Teātra darbinieku savienības valdes priekšsēdētājs Ojārs Rubenis piedalās preses konferencē, kurā paziņo Gada balvas teātrī "Spēlmaņu nakts" nominācijas 2022./2023. gada sezonā. Foto: Evija Trifanova/LETA
TVNET/LETA

Partijai "Progresīvie" tādā ātrumā izvirzīt kultūras ministra amata kandidāti ir pilnīgi nedemokrātiski, tādu viedokli pauda Latvijas Teātra darbinieku savienības valdes (LTDS) priekšsēdētājs Ojārs Rubenis.

LTDS priekšsēdētājs uzsvēra, ka viņam nav nekādu komentāru par izvirzīto kandidāti - Kultūras ministrijas parlamentāro sekretāri Agnesi Lāci (P). Rubenis sacīja, ka Lāci viņš vienu reizi ir redzējis kādā televīzijas raidījumā, savukārt šodien, uzzinot par kultūras ministres Agneses Loginas (P) demisiju, izlasījis internetā pieejamo informāciju par kandidātes izglītību, taču nekur nav norādīts Lāces padarītais kultūras un integrācijas jomā.

"Par partiju izvirzītajiem kultūras ministriem vairs komentēt negribu, jo nevienai partijai neinteresē kopējā nozares attīstība un stratēģija. Partijām interesē tikai savu kandidātu izbīdīšana un izvirzīšana. Tas notiek jau ļoti ilgu laiku. Partijām neinteresē nozares viedoklis, tās attīstība," teica Rubenis.

Viņš akcentēja, ka kultūras ministra amata kandidāti uzklausīs Saeimas frakcijas, bet, tādā tempā izvirzot kandidātu, nozarei nav nekādu iespēju sarunāties un uzdot jautājumus, taču brīdī, kad valsts kapitālsabiedrībām vai valsts institūcijām tiek meklēti vadītāji, tiek rīkoti konkursi, organizētas komisijas, izvērtēti cilvēki. Pēc LTDS priekšsēdētāja paustā, tāds ir valsts politikas uzstādījums pret ministrijām un tās šos darbus dara atbildīgi, pēc labākās sirdsapziņas.

"Tas, ka partija izvirza cilvēku, kurš vadīs kultūras nozari, vienas nakts vai divu stundu laikā, ir pilnīgi nedemokrātiski. Tā ir valsts kopējās politikas degradēšana. (..). Tas ir arī apkaunojoši attiecībā pret nozari. Ko tur var ietekmēt kultūras cilvēki?! Pilnīgi neko. Tikai cīnīties par savu izdzīvošanu. Tas ir vienīgais, ko kultūras cilvēki un organizāciju vadītāji šajā valstī var darīt," teica Rubenis.

Runājot par Lāci, LTDS priekšsēdētājs akcentēja, ka par kultūras ministra amata kandidāti viņam nav ne labu, ne sliktu domu un nekādu emociju. Viņš pieļāva, ka Lāce ir labs cilvēks, taču šis process - kandidāta izvirzīšana ministra amatam - kopējā Latvijas politiskajā sistēmā ir novests līdz absurdam.

TVNET jau rakstīja, ka partija "Progresīvie" pirmdien valdes un frakcijas kopsēdē lēmusi kultūras ministra amatam virzīt pašreizējo KM parlamentāro sekretāri Lāci.

Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Šuvajevs žurnālistiem pauda, ka "Progresīvie" ir pārliecināti, ka Lāce ir piemērota kultūras ministra amatam, pēdējo deviņu mēnešu laikā viņa esot iedziļinājusies "visā nozares specifikā un darbībā". Pēc Šuvejeva vārdiem, izvirzītā kandidāte lieliski spēs pārstāvēt "Progresīvo" vērtības arī turpmāk.

Atbildot uz jautājumu, kāpēc piekrita virzīšanai amatā, Lāce sacīja, ka esot ļoti svarīgi turpināt iesāktās prioritātes un patlaban, budžeta veidošanas laikā, ir svarīgi nodrošināt, lai nozares perspektīva un intereses tiek skaidri pārstāvētas. "Šajā amatā visvairāk vēlos būt pavisam skaidra kultūras nozares balss, stāstīt par kultūras nozares specifiku, piemēram, nodokļu politikas kontekstā, lai radošo personu specifiska tiek ņemta vērā," teica kultūras ministres amata kandidāte.

Tāpat Lāce vēloties, lai turpinās iesāktais darbs pie sabiedrisko mediju apvienošanas un vienotas, drošas informatīvās telpas veidošanas, kā arī latviešu valodas stiprināšanas. Kā norādīja Lāce, tie ir lasītprasmes jautājumi, latviešu valodas mācības pieaugušajiem un latviešu valodas izdzīvošana digitālā laikmetā.

Lāce noliedza, ka viņai jau bijusi saruna ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV) par iespējamām pārmaiņām ministrijas vadībā.

Tikšanās ar premjerministri esot plānota pēc valdības vadītājas atgriešanās no komandējuma.

Lācei paredzētas tikšanās ar koalīcijas partneru frakcijām trešdienas, 19.jūnija, pēcpusdienā. Tāpat šonedēļ kultūras ministra amata kandidāte tiksies ar opozīcijas partijām.

Kā ziņots, līdzšinējā kultūras ministre Agnese Logina (P) nolēmusi personīgu iemeslu dēļ atkāpties no ministres amata, un šos pienākumus viņa beigs pildīt jau pirmdien, 17.jūnijā.

"Progresīvie" kā galvenos kritērijus nākamajam ministram izvirzīja pieredzi ministrijas darbā, augstu izpratni par kultūras, mediju politikas un integrācijas jautājumiem, kā arī nevainojamu reputāciju. Frakcija aicinās ar virzīto kandidātu tikties "Jaunās vienotības" un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdības frakcijām, kā arī Saeimas opozīcijas frakcijām.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, Logina sāka pildīt kultūras ministres pienākumus 2023.gada 15.septembrī. Neilgi pēc tam viņas komandai pievienojās Lāce, kļūstot par KM parlamentāro sekretāri.

Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija cer tikties ar kultūras ministra amata kandidāti Lāci pirms balsojuma Saeimā

Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija (LKNVOA) cer tikties ar kultūras ministra amata kandidāti Agnesi Lāci (P) pirms balsojuma Saeimā, norādīja organizācijas valdes priekšsēdētāja Maija Pavlova.

Viņa atzīmēja, ka līdzšinējās kultūras ministres Agneses Loginas (P) atkāpšanās no amata un jaunās kandidātes izvirzīšana bija negaidīts pavērsiens, kam LKNVOA nebija gatava. Tāpat iepriekš nav bijis nekādu indikāciju, ka šādas izmaiņas varētu notikt.

LKNVOA valdes priekšsēdētāja pauda cerību un arī sagaida, ka partija "Progresīvie", kuras pārziņā ir kultūras ministra postenis, un izvirzītā kandidāte konsultēsies ar nozares organizācijām, tai skaitā LKNVOA. Tikšanās ar kandidāti ir vajadzīga, lai pārrunātu, kā līdz šim ir gājis un kādi ir nākotnes plāni.

"Ja atceramies, tad pirms gada bija diskusijas par kultūras ministra amata kandidātu.

Mums ir svarīgi, lai nākamais kultūras ministrs būtu sazobē un sasaistē ar nozari, būtu informēts par nozares vajadzībām kopumā, savukārt mēs varētu uzzināt par ministra plāniem," teica Pavlova.

Viņasprāt, pozitīvi vērtējams, ka vienā no saspringtākajiem laikiem, kas ir valsts budžeta veidošana, kultūras ministra amata kandidāte ir Lāce, kas ir strādājusi līdzšinējās kultūras ministres Agneses Loginas (P) birojā, bijusi KM parlamentārā sekretāre un strādājusi ar sarežģītiem jautājumiem, tikusies ar nozares pārstāvjiem. LKNVOA pauž cerību, ka viņas kandidatūra varētu būt veiksmīgs risinājums šai situācijai.

"Mēs ceram un gaidām šo aicinājumu uz sarunām [ar kultūras ministra amata kandidāti], ja šo aicinājumu nesaņemsim, tad mēs paši vērsīsimies pie kandidātes ar šādu lūgumu," sacīja LKNVOA valdes priekšsēdētāja.

LMS valdes priekšsēdētājs: Graujoši, ka partiju vietu sadalei valdībā tiek pakļauta tik nozīmīga Latvijas valsts nozare kā kultūra

Graujoši, ka partiju vietu sadalei valdībā tiek pakļauta tik nozīmīga Latvijas valsts nozare kā kultūra, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) valdes priekšsēdētājs Igors Dobičins, aicināts komentēt partijas "Progresīvie" lēmumu virzīt kultūras ministra amatam Kultūras ministrijas parlamentāro sekretāri Agnesi Lāci (P).

LMS prezidents sākotnēji sacīja, ka viņam nav komentāru šai bezjēdzīgai rīcībai un tā ir viņu šokējusi. Viņaprāt, liekot kultūras nozares vadībā cilvēkus bez izpratnes par nozari ir mūsu laiku raksturojošs pārpratums.

"Iespējams, ka Lāce savā centībā un darbībā viesīs pozitīvas pārmaiņas. Taču tā ir akla, pozitīva cerība bez kaut kāda pamatojuma un pēctecības," sacīja Dobičins.

''Progresīvie'' vēlas, lai balsojums par Lāces apstiprināšanu notiktu šīs ceturtdienas, 20.jūnija, Saeimas sēdē. Taujāts, vai tomēr pirms parlamenta sēdes kultūras ministra amata kandidātei nevajadzētu tikties ar nozares pārstāvjiem, Dobičins apliecināja, ka šādu demokrātisku un laikmetīgu pieeju viņš gaida jau sen.

"Neņemsim vērā kara laiku Ukrainā un šī brīža saspringto situāciju, taču ministrs, stājoties amatā, neiepazīstina ar savu programmu.

Tas notiek kaut kur partiju kuluāros, aiz slēgtām durvīm," teica LMS valdes priekšsēdētājs.

Viņš norādīja, ka ar programmu neiepazīstināja ne no amata atkāpusies kultūras ministre Agnese Logina (P), nedz arī citi ministri iepriekš. Dobičins akcentēja, ka dzīvē Logina ir pozitīvs un jauks cilvēks, taču viņa nenāca ar uzstādījumu, lai gan pārzina mākslas lauku. Viņš pieļāva, ka Lāce, kura kādu laiku jau strādā Kultūras ministrijā (KM), iespējams, būs iedziļinājusies nozarē.

"Partijas ir pieteikušas savu programmu priekšvēlēšanu kampaņā un no tās drīkst atkāpties, ciktāl partija ļauj - šī ir ļoti nepatīkama situācija, ka mēs esam tik ļoti saistīti, ka radošā brīvība ir tik ļoti pakļauta koalīcijas diktātam," pauda LMS valdes priekšsēdētājs.

Viņaprāt, kultūras ministram ir jābūt eiropeiskam redzējuma, tam ir jābūt cilvēkam ar cerībām, vēlmēm, kaut vai utopijām, bet tām ir jābūt. Pārvērst kultūras nozari tādā situācijā, ka tā "dzīvo no rokas mutē", nesaistās ar mākslas ideāliem, uzsvēra LMS prezidents.

Dobičins pieminēja, ka iepriekš "Progresīvie" ir tikušies ar nozares pārstāvjiem, taču nebija pateikts, ka notiks tik krasas izmaiņas, taču vispārēji lozungi tika pausti. LMS prezidents pauda vēlmi skaidrāk iezīmēt līnijas un darāmos darbus.

"Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts ar skaidru redzējumu nākotnē. Mēs neesam vieni. Visās Eiropas valstīs ir mūsu kolēģi un visiem tomēr ir vienots redzējums par attīstību, bet patlaban darbības attiecībā uz kultūru Latvijā šķiet neprofesionālas," teica LMS valdes priekšsēdētājs.

LŽA uz potenciālo kultūras ministri Lāci raugās bez lielām bažām

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) uz potenciālo kultūras ministri Agnesi Lāci (P) raugās bez lielām bažām, jo kandidāte jau šobrīd strādā Kultūras ministrijā (KM) un ir informēta par aktuālajiem darbiem, aģentūrai LETA pauda LŽA valdes locekle Daiga Bitiniece.

"Lielu bažu nav, jo cilvēks nav no malas. Zina darbus un plānus," vērtēja Bitiniece.

LŽA ieskatā patlaban nozarei aktuālie jautājumi ir par sabiedrisko mediju apvienošanu un finansējumu, mazākumtautību valodas jautājums, mediju digitalizācija un reklāmas naudu aizplūšana globālajām platformām. Tāpat mediju nozares pārstāvjiem ir svarīga žurnālistu drošība, proti, lai tiktu meklēti reāli mehānismi, kā pasargāt žurnālistus no naida runas.

Vienlaikus Bitiniece atzina, ka nelielas bažas raisa finansējums medijiem - gan sabiedriskajiem, gan reģionālajiem. Bitiniece skaidroja, ka Mediju atbalsta fonda (MAF) pieejamais finansējums, ko pārvalda Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), šobrīd ir "satura projektiem". Pie tam, SIF atskaišu sistēma ir ļoti smagnēja un prasa papildu cilvēku, kas šīs atskaites gatavo. LŽA ieskatā, bez MAF finansējuma būtu nepieciešams arī institucionāls atbalsts reģionālajiem medijiem. Savukārt attiecībā uz sabiedriskajiem medijiem jaunajai ministrei būtu jānotur esošais kurss.

"Novēlam [potenciālajai] jaunajai ministrei stingru stāju -

lai medijiem pieejamais finansējums pieaug vai vismaz nesamazinās," teica Bitiniece.

Komentējot līdzšinējās kultūras ministres Agneses Loginas (P) darbu, Bitiniece to kopumā novērtēja pozitīvi. LŽA esot radies iespaids, ka Logina "centās ieklausīties medijos". Vienīgais, kas Bitinieci kā reģionāla medija redaktori pārsteidza, bija Loginas ieskati par reģionālo un nacionālo mediju sadarbību. Savukārt kopējā neapmierinātība mediju pārstāvju vidū ir par to, ka joprojām nav pieņemtas jaunās mediju politikas pamatnostādnes, sacīja Bitiniece. Viņa piebilda, ka pēdējās mediju politikas pamatnostādnes tika izstrādātas 2016.-2020.gadam, kad kultūras ministre bija Dace Melbārde (JV).

"Joprojām braucam pa vecām sliedēm. Šis jautājums ilgi velkas," savu vērtējumu pauda Bitiniece.

Aktuālais šodien
Svarīgākais