Leģendām apvītā Roda: 11 lietas, kas jāizdara, atpūšoties šajā salā

TVNET
Foto: everst/Shutterstock

Pastkartīšu cienīgas pludmales, cēlas antīko celtņu drupas, noslēpumainas viduslaiku vecpilsētas, jūras un kalnu ieskauti grieķu lauku ciematiņi, elpu aizraujošas pārgājienu takas un rosīga nakts dzīve – tas viss padara Rodas salu par katra ceļotāja cienīgu galamērķi. Šeit sapņus par ideālu atpūtu var piepildīt ikviens – gan aktīvisti, kas ne mirkli nespēj nosēdēt mierā un alkst pēc piedzīvojumiem, gan tie, kas vēlas laiskoties pludmalē, pārlapojot žurnālu un malkojot vēsu kokteili.

Atrašanās vieta: Rodas sala atrodas Egejas jūrā, tuvu Turcijas krastam. Būdama visai neliela (no salas ziemeļiem līdz dienvidiem ir tikai 80 km), tā ir lielākā Dodekanesas arhipelāga sala.

Valūta: eiro.

Valoda: grieķu.

Reliģija: vairākums Rodas iedzīvotāju ir pareizticīgie.

Klimats: vasaras Rodas salā vienmēr ir siltas, bet ziemās klimats ir maigs. Gadā šeit ir ne mazāk kā 300 saulainu dienu.

Pludmales: Rodas rietumu pusei raksturīgas oļiem klātas un svaiga jūras vēja appūstas pludmales, kuras izvēlas aktīvākie atpūtnieki. Šajā salas pusē izvietojušies ciematiņi, kuros var izjust vietējo gaisotni. Rodas austrumu piekrastē ir aizvējš un vienmēr ir karstāks nekā pretējā krastā, jūra tur ir ļoti mierīga. Te rodamas lielas un krāšņas viesnīcas nomaļās vietās tā saucamajiem slinkajiem tūristiem.

Nosaukums: leģenda vēsta, ka dienā, kad dievi dalīja pasauli, saules dievam Heliosam bija jāapgaismo zeme, tādēļ, būdams aizņemts, viņš neieradās uz sadali un palika bešā. Tad no jūras dzīlēm viņš pacēla salu un nosauca to savas sievas Rodas vārdā. Saules dievs savu mītnes vietu padarīja par skaistāko salu Egejas jūrā.

Laiskoties gleznainās pludmalēs

Foto: ian woolcock/Shutterstock

Rodas pludmales tiek uzskatītas par vienām no labākajām visā Grieķijā – tām ir arī plašs piedāvājums visām gaumēm. Visatraktīvākais ir Faliraki kūrorts – garas smilšu pludmales, atrakciju parks, ūdensparks, dinamiska nakts dzīve, no izklaidēm iespaidīgākās ir gumijlēkšana un pasaulē augstākie brīvā kritiena torņi. Nūdisti ir iecienījuši zemesragu, kas ietiecas Sv. Pāvila līcī – idilliskā, gandrīz noslēgtā, debesszilā ūdens "bļodā". Savukārt Iksia un Ialisa kūrortos starp skaisti koptām privātmājām, omulīgām viesnīcām, gleznainām veikalu un kafejnīcu ieliņām valda viesmīlīga un īsteni grieķiska atmosfēra un visas apskates cienīgās vietas ir rokas stiepiena attālumā.

Doties jūras kruīzā

Foto: LALS STOCK/Shutterstock

Grieķijas salu romantika pilnā mērā atklāsies kruīza izbraucienā! Iecienītākais maršruts no Rodas ved uz Simi salu, ko īpašu dara krāsainās mājiņas, klosteris un vairāk nekā 365 baznīcas un kapelas šajā pavisam nelielajā saliņā. Saules dieva mītnes vieta Rodas sala tirkīzzilajā Egejas jūrā ir lieliska vieta grieķiski karstai vasaras svinēšanai.

Skatīt salu no putna lidojuma

Foto: Aleksandr Medvedkov/Shutterstock

Ja pirms vai pēc saules peldēm pludmalē vēlies doties kādā ekskursijā, izvēlies salas skaistāko, Filerimos kalnu. No kalna kores galā apskatāmā klostera lēnā pastaigā ēnaina ciprešu aleja ved pie milzīga krusta aptuveni piecstāvu mājas augstumā, kura iekšienē izbūvētas kāpnes tiem, kuri vēlas skatīt Rodu no putna lidojuma.

Izbaudīt unikālu pieredzi Tauriņu ielejā

Tauriņu ieleja Rodā ir unikāla vieta, kur no jūnija vidus līdz septembrim var izbaudīt patiesi neparastu pieredzi, vērojot, kā, šeit augošo ambras koku sveķu reibinošā aromāta pievilināti, visapkārt lidinās tūkstošiem sarkanbrūnu tauriņu. Dodies pastaigā pa šauriem, akmeņainiem ceļiem, pa ceļam aplūkojot mazos ezeros peldošās ūdensrozes, ieklausies upju un ūdenskritumu meditatīvajā šalkoņā.

Aplūkot vietu, kur saplūst septiņi avoti

Foto: Shutterstock

Viens no burvīgākajiem apskates objektiem Rodas salā ir “Epta Pige” – vieta, kur saplūst septiņi avoti. Tā dāvā maģisku ainavu, īstu oāzi pat vasaras karstumā, burvīgu zaļojošas dabas valgmi. Visu gadu no avotiem izplūst ūdens, kas veido nelielu ezeru ar ūdenskritumu. Pie ezera jānokļūst, ejot pa šauru, 186 metrus garu, tumšu tuneli, kur līdz potītēm skalojas ūdens. Tomēr tas ir tā vērts!

Piedzīvot vēstures elpas pieskārienu

Pateicoties bagātajai vēsturei, brīnišķīgajai dabai un plašajam kultūras pieminekļu klāstam, visa Rodas sala ir iekļauta UNESCO pasaules kultūras pieminekļu sarakstā. Mūsu laikos par dažādu valdnieku un to atstāto ietekmi liecina vēstures liecību dažādība. Tā, piemēram, Rodas pilsētā, kas pastāv jau vairāk nekā 2400 gadu, ir iespējams apmeklēt gan antīko pilsētas daļu – Afrodītes un Zeva tempļa paliekas, amfiteātri, gan lieliski saglabājušos viduslaiku pilsētu, kuru ieskauj divi 4 km gari, paralēli pilsētas aizsargvaļņi, starp kuriem iekārtots gājēju ceļš, bet vietām uzveidoti krāšņi dārzi. Interesants apskates objekts ir Lielmestru pils – cietoksnis cietoksnī, kas kalpoja par mītnes vietu 19 Rodas lielmestriem. Te apskatāmas vairākas nenovērtējamas mozaīkas, tostarp arī grīdas mozaīka ar medūzas Gorgonas čūskām vīto galvu, kā arī slavenās Lākonta skulptūras kopija.

40 km braucienā no Rodas uz stāvas klints, ko nocietinājusi pati daba, atrodas Lindosas Akropole, kuras platība ir 8400 kvadrātmetri. IV gadsimtā pirms mūsu ēras šeit bija dievietei Atēnai veltīts templis. Savukārt Kamiras pilsētā, kura gadsimtiem atradās zem zemes un tika atklāta vien 19. gadsimtā, šodien skatāms milzīgs antīko drupu komplekss - doriska tempļa atliekas, Hēlija altāris, ūdensapgādes sistēma un pirtis.

Izbaudīt termālo avotu dziedinošo spēku

Foto: Shutterstock

Kallithea termālo avotu dziednieciskā ietekme zināma jau kopš antīkiem laikiem. To sārtais ūdens vienmēr ir 19 grādu siltumā un ieplūst pasakaini skaistā un labiekārtotā līcītī, kurā varat baudīt gan dziednieciskā ūdens spēku, gan brīnišķīgos skatus.

Iepazīt Rodas tradicionālās kultūras mantojumu

Īpašus iespaidus var gūt, apmeklējot kādu no Rodas daudzajiem ciematiņiem, kuru iedzīvotāji joprojām tur godā tradicionālo grieķu zemnieku dzīvesveidu. Senajā Kaskinu ciematā skatāmas tradicionālās Rodas mājas ar oļu mozaīkas grīdām un pagalmiem. Kalnu ciematiņš Siaņa slavens kļuvis ar savu medu un saldeni dedzinošo vīnogu kandžu souma, ko var nopirkt ceļmalas pārdotavās. Rodas iedzīvotāji sezonas laikā no maija līdz oktobrim laiku velta atpūtnieku apkalpošanai un izklaidēšanai, nodarbojoties ar veikalu, viesnīcu un cita veida uzņēmējdarbību, kā arī amatniecību un rokdarbiem, ko pārdod suvenīru veikaliņos. Mazajos lauku ciematiņos iegādājamas tikai Rodā atrodamas lietas, pašu rodiešu darinājumi.

Iegādāties vietējā ražojuma suvenīrus

Foto: Kirk Fisher/Shutterstock

Dodoties mājup no Rodas salas, līdzi jāņem dabiskā olīveļļa un no tās ražotās ziepes, timiāna un priežu medus ar riekstiem, vīns, izšuvumi un austās segas, spilvendrānas un galdauti, pušķiem rotātas čības, no koka, dzintara un metāla darinātie dažāda izmēra rožukroņi, kurus vietējie iedzīvotāji novieto pie sienas veiksmei, kas mājās palicējiem stāstīs stāstus par zilzaļā ūdens apskaloto un jūras vējiem appūsto kalnaino salu ar auglīgiem vīna dārziem un olīvkoku birzīm.

Ļauties nakts dzīves virpulim

Rodas pilsēta ir īstā vieta tiem, kuri vēlas justies kā uzaicināti uz pasaules dzīrēm. Tavernas – gan lielas, gan mazas – atrodamas it visur. Jādodas uz pilsētas viduslaiku daļu, kur ielu malās un pagalmiņos palmu vai vīnogu lapeņu pavēnī iekārtoti krodziņi. Var ienirt trokšņainajās bāru un naktsklubu ielās Rodas pilsētas jaunajā daļā. Roda ir nakts dzīves karaliste – te restorāni strādā līdz pusnaktij, bāri līdz četriem, bet naktsklubi pat līdz septiņiem rītā.

Izbaudīt grieķu virtuves gardumus

Foto: Veniamakis Stefanos/Shutterstock

Grieķija ir iemantojusi pasaules slavu ne tikai ar saviem kūrortiem, pludmalēm un silto jūru. Vēl viens liels pluss šīs valsts kontā ir nacionālā virtuve, kas izbaudāma arī Rodas salā. Mielasts Rodas salā nav tikai vienkārša paēšana, bet vesels rituāls. Vispirms jānobauda mezedes – uzkodas. Ēdājiem tiek atnesta maize un mazi trauciņi ar dažādiem našķiem, bet apetītes veicināšanai tiek iebaudīts vīns vai ūzo – vīnogu šņabis ar anīsu. Kad pie siltas kraukšķīgas maizes nogaršota tzatziki – jogurta un zaļumu mērce, taramasalata – ikru pastēte, saganaki – apcepts fetas siers, galdā tiek likti kalmāru gredzeni mīklā, austerēm līdzīgās kitodonva, dolmades – vīnogu lapās ietīti rīsi ar gaļu, ar fetas sieru pildīti cukīni ziedi.

Tālāk var turpināt ar grieķu salātiem, kārtīgi nostiprināt visu ar pamatēdienu – kaut ko no jūras veltēm, pastām, jēra, putnu, cūkas vai teļa gaļas. Pēc maltītes piedāvātais saldais ēdiens ir viegls. Tradicionāli – augļi, jogurts ar medu vai portokalopita – apelsīnu kūka ar kraukšķīgu filo mīklu. Svaiguma sajūtai pēc brangā mielasta kā punkts uz i ir ar ledu pagatavota auksta, putojoša kafija.

  • Lai iedvesmotu tevi iepazīt Grieķijas bagātīgo kulināro mantojumu, šajā rakstā stāstījām par grieķu kulta ēdieniem, ko vajadzētu nogaršot ikvienam gardēdim.

***

Vislabāk Grieķijas salas iepazīt un izgaršot, dodoties ceļojumā. "Novatours" piedāvā ceļojumus gan uz Rodu, gan arī uz Krētu un Korfu līdz pat oktobrim tiešajos lidojumos ar airBaltic. Izdevīgus piedāvājumus meklē šeit.

Raksts tapis sadarbībā ar "Novatours".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!