Bažas par ASV ekonomiku pirmdien satricina biržas visā pasaulē (1)

Foto: EPA/Scanpix

Pirmdiena globālajos akciju tirgos sākusies ar ievērojamu kritumu. Tirdzniecības sesija ar lielu kritumu bija vērojama Japānas biržā, un tam sekoja arī kritums biržās citur pasaulē. Kā norāda “Bloomberg”, akciju masveida izpārdošana sākusies, ņemot vērā bažas par ASV ekonomiku.

ASV fondu biržas indeksi arī pieredz nozīmīgu kritumu, un vissmagāk cietusi NASDAQ birža. Tirgus ievainojamības indekss ir sasniedzis augstāko līmeni kopš 2020. gada augusta. Arī Eiropas akciju indekss “Stoxx 600” pirmdien pieredzējis kritumu par 2,7%.

“Goldman Sachs” analītiķis Kristiāns Millers-Glīsmans norāda, ka situācija tirgū “demonstrē savā ziņā veselīgu korekciju”. Viņš arī piebilst, ka dati par ASV ekonomikas vājumu ir negaidīti, taču satraukumam pagaidām nav pamata.

Tiek norādīts, ka ASV tehnoloģiju kompāniju akciju vērtība arī ievērojami zaudējusi vērtību – “Nvidia” akciju vērtība zaudējusi 17%, “Apple” – 10%, “Microsoft” 9%, “Amazon” 9,3%, “Meta” un “Tesla” – katra pa 10%.

Japānas jena, reaģējot uz Japānas biržas indeksa kritumu, arī zaudējusi 3,3% savas vērtības. Japānas bāzes indekss “Nikkei” pirmdienas laikā zaudējis 12,4%, kas ir lielākais vienas dienas kritums kopš 1987. gada oktobra, kad toreiz lielākais indekss zaudēja 12,48%.

Arī citos Āzijas fondu tirgos vērojams kritums. Taivānas indekss “Taiex” zaudējis 8%, bet Dienvidkorejas KOSPI – 9%. Singapūras “Straits Times Indekss” zaudējis 4%, bet Austrālijas “All Ordinaries” – 3% savas vērtības.

Akciju izpārdošana turpinās arī Eiropas biržās, taču šeit situācija nav tik smaga, kā tas ir Āzijā. Lielākie fondu indeksi “Stoxx Europe 600” un FTSE 100 kritušies par 2%. Savukārt “Stoxx Tech Index” vērtība samazinājusies par 5%, nokrītoties līdz pusgada laikā zemākajam rādītājam.

Cikliskie sektori, kā banku un energokompāniju akcijas arī cieš būtiskus zaudējumus. Labāk sokas patēriņa preču un pirmās nepieciešamības preču tirgotājiem. Pēc “Financial Times” datiem, Vācijas divu gadu obligāciju ienesīgums nokrities līdz 17 mēnešos zemākajam rādītājam, un to izraisījušas bažas par iespējamu recesiju ASV.

Galvenie iemesli problēmām biržās ir saistāmi ar atskaiti, ko publiskojušas ASV varasiestādes. Tajā teikts, ka jūlijā bezdarba līmenis ASV sasniedzis trīs gados augstāko līmeni, un ir izteiktas bažas par iespējamām problēmām vietējā darba tirgū. Tas lika analītiķiem izteikt varbūtību, ka ASV ekonomika, kas ir lielākā pasaulē, nonāks recesijā.

Svarīgākais
Uz augšu