Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis zināja par plānu uzspridzināt “Nord Stream” gāzes cauruļvadus un sākotnēji to apstiprināja, laikrakstam “The Wall Street Journal” pastāstīja četri ar sabotāžas organizēšanu saistīti avoti.
Foto un video ⟩ WSJ: Zalužnijs nepakļāvās Zelenska rīkojumam nespridzināt “Nord Streams” (46)
Pēc viņu teiktā, operācija tika iecerēta 2022. gada maijā kā atbilde uz Krievijas militāro agresiju. Par operāciju vajadzēja būt atbildīgiem Ukrainas militārajiem spēkiem, savukārt finansējumu uzņēmās nodrošināt uzņēmēji, jo Ukrainas Aizsardzības ministrijai nebija līdzekļu. Par operāciju bija atbildīgs toreizējais Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks ģenerālis Valērijs Zalužnijs.
Saskaņā ar WSJ avotu teikto Zelenskis mutiski apstiprināja diversijas plānu, taču neparakstīja nekādus dokumentus. Tomēr pēc mēneša Nīderlandes militārā izlūkošana uzzināja par Kijivas nodomu un nodeva datus par to ASV Centrālajai izlūkošanas pārvaldei (CIP). Amerikāņu amatpersonas nekavējoties informēja Vāciju par Ukrainas iestāžu plānu.
CIP arī pieprasīja, lai Ukrainas prezidenta birojs pārtrauktu gatavot sabotāžu. Zelenskis nekavējoties pavēlēja Zaļužnijam pārtraukt operāciju, taču viņš, kā ziņo WSJ avoti, nepaklausīja prezidentam.
Bijušais Ukrainas armijas virspavēlnieks sabotāžai piesaistīja speciālo uzdevumu vienības virsniekus ar pieredzi “riskantu slepenu misiju” organizēšanā pret Krieviju. Šo virsnieku vidū bija bijušais Ukrainas Speciālo operāciju spēku pulkvedis Romāns Červinskis. Pēdējais nolēma sabotāžas veikšanai izmantot buru jahtu un sešu cilvēku komandu – karavīrus un civilpersonas ar pieredzi darbā jūrā. Saskaņā ar plānu diversantu komandas sastāvā bija jābūt arī sievietei, lai radītu nekaitīga tūrisma brauciena ilūziju.
Sprādzieni zemūdens cauruļvados “Nord Stream – 1” un “Nord Stream – 2” notika Zviedrijas un Dānijas ekonomiskajās zonās 2022. gada 26. septembra naktī. Uzzinājis par to, Zelenskis izsauca Zulažniju uz savu kabinetu un sarāja viņu. Saskaņā ar WSJ avotu teikto, virspavēlnieks prezidentam paziņojis, ka sabotāžas grupa pēc nosūtīšanas uz Vāciju vairs nebija saistīta ar ārpasauli un to vairs nevarēja atsaukt, jo jebkurš kontakts ar to apdraudētu operāciju.
"The Wall Street Journal" raksta, ka 2022.gada septembrī operācijas dalībnieki Vācijas ostas pilsētā Rostokā iznomājuši atpūtas jahtu "Andromeda". Saskaņā ar Ukrainas amatpersonu un Vācijas izmeklēšanai tuvu stāvošu cilvēku teikto, jahta iznomāta ar kādas Polijas ceļojumu aģentūras palīdzību. Aģentūru gandrīz pirms desmit gadiem izveidojuši Ukrainas izlūkdienesti, lai slēptu finanšu operācijas.
Sabotāžas vietā nirēji strādājuši pa pāriem un dziļumā uzstādījuši spridzekļus. "Strādājot tumsā ledainā ūdenī, viņi darbojās ar spēcīgu sprāgstvielu HMX, kas bija savienota ar laika detonatoriem. Ar nelielu daudzumu sprāgstvielas būtu pieticis, lai pārrautu augstspiediena caurules," norāda laikraksts.
"The Wall Street Journal" arī apgalvo, ka operācijas dalībnieki apsprieduši iespējamo operācijas atcelšanu sliktu laikapstākļu dēļ, taču vētra drīz norimusi.
Pēc tam, kad tika sākta izmeklēšana par uzbrukumu “Nord Stream”, Zelenskis noraidīja apsūdzības par Kijivas līdzdalību šajā incidentā. “Es dodu attiecīgus rīkojumus. Ukraina neko tādu nav darījusi. Es nekad neko tādu nedarītu,” apgalvoja Ukrainas līderis.
Savukārt Zalužnijs WSJ sacīja, ka viņš neko nezina par šādām operācijām un spekulācijas par viņa līdzdalību spridzināšanā ir “tikai provokācija”. Viņš piebilda, ka Ukrainas bruņotie spēki nav pilnvaroti veikt ārvalstu misijas.
Trešdien kļuva zināms, ka Vācijas Ģenerālprokuratūra izdevusi orderi ukraiņu niršanas instruktora Volodimira Z. arestam, kurš tiek turēts aizdomās par saistību ar gāzes cauruļvadu sprādzieniem. Vēl nesen viņš dzīvoja Polijā, bet pēc tam atgriezās Ukrainā. Vācijas tiesībsargājošās iestādes aizdomās par saistību ar sprādzienu tur arī piecus citus Ukrainas pilsoņus.