Trešdiena, 18. jūlijā Vārda dienas: Rozālija Roze
Komentāri
Autorizējies šeit:
J
joske
23 septembrī, 14:09
Šim pasākumam ar pārvietojamiem radaraiem NEKAD nav bijusi prevensīva virziena-viss kas saistīts ar šo ""nagļakā" izbīdīto slaukšanas projektu ir TIKAI un VIENĪGI finansiālu līdzekļu iegūšana,pie tam ar visszemiskākajiem piegājieniem(radaru slēpšana)! Vnk ir aprīnojama dažu indivīdu iedzīvošanās kāre! Un vēl,vai kāds var iedomāties kas pa monstriem stāv aiz šīs finansu piramīdas ja reiz Saeimas Drošības un pretkorupcijas padomes iebildumus neviens neņem par pilnu pilnībā ignorējot! Aizdomājieties par to...........
J
joske
23 septembrī, 11:09
Tā,Jums sukas autovadītājiem vajag,citreiz bail pār ielu pāriet.
D
ddd
23 septembrī, 08:09
ka tad :) vards sleps ir diezgan interesants. Varbut , ja slepj krumos tas neskaitas vinju acis ,ka slept :)
M
mk
23 septembrī, 06:09
Zīmes jāizliek ne tikai pirms fotoradariem, bet arī tramvajos : piem. trešdienās no 13.00 līdz 14.00 maskavas ielā notiks biļešu kontrole ! Un arī RIMI pie kožļeņu stenda : pēc 15 min. videokamera tiks pagriezta pret šo stendu ! Jādomā ne tikai par CSN pārkāpējiem, bet arī par bezbiļetniekiem un citiem sīkiem zaglīšiem !
A
Andrejs
23 septembrī, 06:09
A tagat aizdomāsies kaut nejauši vai kas mazs novērsis uzmanību uz 2 sekundēm pie ātruma 100km/h vai 110km/h un priekšējais būs nobremzējis uz 80 ja ne vel zemāk. Cik ātri attapsieties viņā iekšā ? cik bojā gājušos vajag lai saprastu ka šis nestrādā. +++ Tātad TU ne tikai pārkāp ātrumu, bet arī vēl neievēro distanci ! Te būtu jādomā nevis par to, kam aiziet tava sodu nauda, bet kāpēc sodi tik mazi ! Tikai sodu lielums un neizbēgamība iemācīs tādus "baraucējus" kā TU saprast ka ceļi domāti kopējai lietošanai nevis tavu mazvērtības kompleksu izrādīšanai !
G
Guncha
23 septembrī, 06:09
Ja liek zīmi, lai pasaka pēc kāda attāluma ir tas radars. Ja saka, ka vienkārši pirms rada zīme, tad zīme var būt 1 metru pirms, var būt 1 km pirms, var būt.... domu sapratāt :)
J
juris
23 septembrī, 05:09
Domāju ka nevienam vairs nav ne mazāko šubu par visu šo fotoradaru akciju, tai ir tikai un vienīgi naudas pelnīšanas mērķis. Varu tikai iedomāties cik nekaunīgi un nelietīgi kļūs VITRONIK īpašnieki kad radaru iekārtastiks tiks uzstādītas un pieņemtas ekspluatācijā, jo nauda būs jāpelna gan sev, gan policijas lielaliem šefiem, gan pērkamiem politiķiem. Tas kas notiek pašlaik tie ir tikai ziediņi. Tā, ka viss vēl priekšā.
!
!!!
23 septembrī, 05:09
Tos gonkotājus jau sen vajadzēja pievaldīt! Tikai kāda jēga slēpt, ja pirms tam brīdina,?!
D
Džeks
23 septembrī, 05:09
Arī tā radara zīme LV ir mazākā pasaulē, lai tik būtu, kad cituviet tās ir grūti nepamanīt. Viss radaru pasākums ir sliktākais pasaulē. Zivtiņa lepnums!!!
H
hmm
23 septembrī, 04:09
Slēpts vai atklāts arī ir subjektīvs jautājums.
M
miķelītis
23 septembrī, 04:09
Pirmais kas krīt acīs - Vitronics pārvērties par kaut kādu Traficu!! Kāpēc? Ko esmu palaidis garām? Vai notikusi kāda shēmošana? Gribās skaidrību šajā jautājumā? Ideja par zīmēm pirms pārvietojamiem radariem ir pareiza.Pie tam arī zīmēm jābūt pārvietojamām. Uzliec trīskāji, tiek uzlikta zīme. Trīskāji novāc, pazūd arī zīme. Likumā jāatrunā vietas un kārtība kur un kā pārvietojamos vispār drīkst likt, lai nav tā kā šodien, kad uz taisniem posmiem mežā uzglūn trīskāji nevis uzlabojot satiksmes drošību, bet to tikai pasliktinot, jo šoferi tiek padarīti nervozi, viņiem jāvelta papildus uzmanība radarviertu fiksēšanai, strauji jābremzē.Kartē šīs vietas un zonas jānorāda, arī tādas vietas, kur pārvietojamo radaru likšana atļauta uz laiku. Ja radars izlikts citur kas nav ar likumu noteikta vieta, tas uzskatāms nevis par prevenciju bet naudas pelnīšanu un sodu par šādā vietā ātruma pārsniegšanu nevar uzlikt ja tas fiksēts ar radaru - tikai ja CP bija paši noķēruši. Piedāvāju pārvietojamos likt šādās vietās: 1.Pie skolām, bērnu dārziem, bērnu kultūras un sporta būvēm, stadioniem. 2. "Melnajos punktos" - ar likumu noteikti kritēriji un kārtība kurus un kā par tādiem atzīst sastādot attiecīgus dokumentus. 3. Ceļu remontu, rekonstrukcijas posmos. 4.Dziesmu svētku, pilsētas svētku, tematisko svetku, citu publisku lielu pasākumu laika un to tuvumā. 5.Tiko notikušu smagu avāriju, uz ceļa uzkritušu koku, plūdu un citu ārkārtas situāciju gadījumos. 6. Dažādu īslaicīgu satiksmes ierobežojumu gadījumā. Tā ir mana versija, citiem un īpaši speciālistiem noteikti būtu savs vai daudz kompetentāks viedoklis. Tomēr viens ir skaidrs - likt kur ienāk prāta trīskājus nedrīkst ļaut. Tam domāta CP ekipāža kas redz situāciju uz vietas un izvērtē.
I
ineta
23 septembrī, 04:09
Vakar Škibē zało radaru biezajos cerińkrūmos tiešām nu nekādi nevarēja pamanīt.
K
KillerMiller
23 septembrī, 04:09
Lai tik dara muļķības. Jo vairāk jo labāk. Lai slēpj, liek ekspluatācijā nenodotos būros, liek ar policiju nesaskaņotās vietās, nenoskaidro vainīgo utt, Jo vairāk muļķību sastrādāts, jo vieglāk panākt soda atcelšanu.
L
Latkovičiks
23 septembrī, 02:09
Par bremzēšanu, pēkšņi ieraugot radaru, sods ir jāpalielina, jo šādas situācijas apdraud satiuksmes drošību.
S
skolnieks
22 septembrī, 22:09
automatizē.ta sistēma, kura nepārbauda iepriekšējos administratī.vos sodus = so.ds (bez brīdinā.juma)
W
wat
22 septembrī, 22:09
kas tas par bomzi zelta zaketee ?
valters zudāns (ZuzE / E36.LV)
22 septembrī, 21:09
Cilvēki mīļie padomājiet atkal. Es vēršu uzmanību ka daudzi bremzē uz taisna ceļa bez iemesla jo baidās. Tā nav drošības veicināšana , bet pilnīgi pretējs efekts veidojās. Tagat braukt ir vel bīstamāk nekā pirms radariem. Skrējēji apskŗeja un miers. A tagat aizdomāsies kaut nejauši vai kas mazs novērsis uzmanību uz 2 sekundēm pie ātruma 100km/h vai 110km/h un priekšējais būs nobremzējis uz 80 ja ne vel zemāk. Cik ātri attapsieties viņā iekšā ? cik bojā gājušos vajag lai saprastu ka šis nestrādā. Katri 5km./h palielina riksu avārijai par 10 % 30km/h ir 60 % iespējas avarēt. Nepietiek ar to ka ceļi švaki un cenas augstas. Vel jākurina naids un neapmierinātība ar šīm velna kastēm. Ti4ešām ir jārīko protesti lai beidzot sadzirdētu apzinīgos brauicējus ne tikai opjus un tantukus vai jaunieti kas 2 dienas atpakaļ nolicis tiesības >?
A
antiradar
22 septembrī, 21:09
Jelgavaa pa visu pilseetu vienas vienigas 30 un 40 ziimes. Tur kur to nav, nemaz aatraak nav iespejams pabraukt. Vitronikam tur tak zelta bedre buutu.
Edmunds Zalite
22 septembrī, 21:09
1. jaaparskata ziimju atbilstiiba celja apstaakljiem 2. jaieviesh ziimju darbiibas ieroezojums/izmainjas atkariibaa no diennakts laika 3. policistiem ir nevis jaakoncentreejas uz likuma burtiksu ieveerosanu bet gan uz satiksmes drosiibu un efektivitaati - katrs ieguuts aatruma kilometrs dod valsts koprodukta pieaugumu 36 miljoni latu.
Anvars Āboliņš
22 septembrī, 20:09
Piemēram Itālijā ja ir pārvietojamais fotoradars un tiek pārbaudīts kustības atrums,tad pirms tā ir pārvietojama uz zemes liekama zīme,kas brīdina par radara esamību,tā lūk!!!
P
piks
22 septembrī, 20:09
bet vai aiz staba novietots fočiks arī skaitīsies slēbts,vai grūti pamanāms???
B
braucējs
22 septembrī, 20:09
Kolēģi - braucēji! BŪSIM DRAUDZĪGI UN PABRĪDINĀSIM PRETIM BRAUCOŠOS PAR BRIESMĀM... PABRĪDINI - UZMIRKŠĶINI GAISMAS !!! lai tās radaru firmas bankrotē !!! P.S PALDIES - TIEM, KURI jAU TĀ DARA !!!
F
FX
22 septembrī, 19:09
tik nesaprotu vienu par atruma parkapumu no 11-20kmh CP bridinajums (1rezi gada laika), bet no fotoradara uzreiz sods.... Soda kviti izraksta policija, tad kapēc man bridinajuma vieta atnāca 10LVL sods.... p.s. bridinajumu par atrumu nesu sanjemis...
J
janoss
22 septembrī, 19:09
bet tak teica viņi nav likumīgi
Helmuts Andersons
22 septembrī, 19:09
....pirms stacionārajiem radariem stacionārās brīdinājuma zīmes,pirms pārvietojamiem,pagaidu zīmes,.....vitronic augt,un augt,pediņi.....
M
MK
22 septembrī, 19:09
Valdiibas skatiijumaa - mees, kas vinjus visus ieveel, esam MEESLS.
B
bro
22 septembrī, 18:09
jaatlauj lietot radaru detektorus, kas kalpotu ne tikai prieks radariem, bet ari, piemeram signalizetu par prieksa tuvojosos operativo transportu. Lidzigi jau tiek darits dazas Eiropas valstis.
Ā
Ātrbraucējs!
22 septembrī, 18:09
IR tā, ja radarus slēpj un vadītajam (man) par to nav ne jausmas, tad gribas braukt ātrāk nekā atļauts, bet ja es zinātu ka ceļa malā ir fotoradars, es noteikti nebrauktu ātrāk par atļauto ātrumu.!
V
Vernons
22 septembrī, 18:09
Ātrums ienaidnieks vai sabiedrotais? Izskatās ka daudziem tas ir ienaidnieks. Man tas ir sabiedrotais! Ienaidnieks ir jebkurš ātruma samazinājums bez savlaicīgas informācijas. Bet tam 22 gadu garumā ne CSDD ne ceļu policijā strādājošiem nav "pielecis" un "nepieleks"! Kur problēma? Ceļu satiksmes Noteikumos nav sadaļa "Brīdinājuma signāli un to lietošana" un tā tas ir jau no 1987. gada 1. jūlija, ka PSRS izdarīja labojumus CSN. Ar steigu ir jāveic tīrīšana gan CSDD, gan ceļu policijā, jo kolektīvi pastrādāts noziegums ir noziedzīga politika kustības drošībā. Ķīlim ir jāizmēž no Rīgas tehniskās Universitātes auto transporta katedras vecie profesori, kuri 22 gadu garumā ir klusējuši par šo nejēdzību! Jauno vietā nav un laikam tik drīz arī nebūs. Par ātrumu un to ierobežojumiem daru zināmu, ka pie noteiktiem ātruma limitiem konkrētā ceļu posmā ir spēkā ceļu satiksmes Noteikumi. Diemžēl nākas konstatēt ka ātruma limiti ļoti samazinājušies un pilnīgi nepamatoti. Papildiniet CSN 10 . punktu ar vienu rindkopu "Priekšā esošam satiksmes dalībniekam ar savu rīcību, darbību, vai bezdarbību, ir jāgarantē drošība"un viss šajos Noteikumos nostājas savās vietās! Arī brīdinājuma zīme būs vajadzīga obligāti!
K
kjilava
22 septembrī, 17:09
blins, nu cik var ņemties?? noriebies jau!! pamatīgs bērnudārzs! un tauta noskatās kārtējo reizi, kā daži atpalikušie sacenšas, kā visgudrāk tautu slaukt!! fotoradari ir domāti, lai SAMAZINĀTU VIDĒJO ĀTRUMU, nevis pa kluso pieķert tos, kuri ātrumu pārkāpj, lai pēc tam izspiestu naudu! visur citur pasaulē fotoradari ir atklātās vietās, pārsvarā NEpārvietojamie, un tie atrodas uz šosejām, kur utobraucēji mīl ieskrieties. un pat GPS ir iemontēts iekšā brīdinātājs, kurš ziņo par priekšā esošām kamerām. un tas liek "piebremzēt" un ievērot ārumu! tāpat kā gar zeļa malām ir t.s. ātruma mērītāji, kuri mirgo sarkani, ja tu pārsniedz atļauto ātrumu, pirms ciemiem un uz līkumotiem ceļiem zīmes "SLOW", "SLOW DOWN", utt. cik ilgi tauta ļaus sevi šita muļķot un čakarēt?? tiešām jau riebums pārņem, skatoties, ka n-tos mēnešus šitāds murgs Latvijā notiek!! uz visas Eiropas fona kārtejo reizi izceļamies!
S
Spartaks
22 septembrī, 17:09
Štrunts par slēpšanu, bet vai šādi Latvijā izpaužas līguma laušana ar firmu ,kas apsolūti nav pildījusi līgumsaistības no līguma noslēgšanas dienas ?
Z
ZT
22 septembrī, 16:09
Kāda juridiskā definīcija ir terminam noslēpts radars,jo radarus neslēpj ,bet novieto vietās kur nevar savlaicīgi ieraudzīt.
M
milicis
22 septembrī, 16:09
f-radarus neslēpt! Bet tiem, kuri tos savlaicīgi neievēro, vajag nolikt ceļmalā policistu ar sarkanu karodziņu, bet, ja ir migla, tad jāieslēdz sirēnas kā kuģiem, jūras krastam lai ne tuvojās.
T
22 septembrī, 16:09
Deputātiem jau laikam nav ko citu darīt,kā tikai spriedelēt par radariem,Latvijas valsts paliek arvien smieklīgāka.
M
mēs būsim pirmie pasaulē
22 septembrī, 16:09
pirmie pasaulē , kas pirms pārvietojamiem radariem liks zīmes ( pārvietojamas) būs latvieši
J
jānis
22 septembrī, 15:09
ja man atmiņa neviļ, tad līgums ar to Vitronic tika lauzts jau pirms nedēļas... par kādiem radariem atkal iet runa ?
J
JanisT
22 septembrī, 15:09
Bauriem jāaizveras un jāmaksā! Kungiem bomzīgās tauteles viedoklis neinteresē!
V
vecux
22 septembrī, 15:09
Atklāti sakot, man vienalga, lai slēpj. Vēlams lai tup tajos pašos krūmos, ko vakar un aizvakar jau piedirsuši, citādi visas ceļmalas piecūko. Sodīt par ātruma pārkāpumiem arī ir normāli. Dusmas ir par ko citu - Kāpēc soda kvītis pienāk 2-3 mēnešus (!!!) pēc pārkāpuma fiksēšanas? Kāpēc tik daudzās vietās ir norādīts nepareizs atļautais ātrums? (zīme 100, radars "atļauj" 90, zīme 70, radars apgalvo, ka jūnijā bija 50 ... ) Ja ir tik rīri, kā zivtiņš klaigā, tad jāsūta kvītis uzreiz. Bet 2-3 mēneši, tas ir laiks pēdu slēpšaqnai. "Hren vairs kaut ko pierādīsi.."- tā lūk, zivtiņa kungs jūsu banda rīkojas. Rupji, negodīgi nekrietni ... Man jau vienalga, tikai vienu mazo sodu pats esmu saņēmis (arī tajā vietā bija citāda zīme, katru dienu tur braucu), nomaksāju, nabags nepaliku. Bet kauns, ka pāris alkatīgi cilvēki var šitā nomelnot policijas prestižu. Policisti nudien nav pelnījuši tādu attieksmi, kāda tagad rodas jūsu dēļ. Griba kliegt - ne visi policisti ir zivtiņi un marķitāni, daudz godīgi dara vajadzīgu darbu ... zivtuiņš - ja ir pārkāpts kaut 1 km - jāmaksā sods. Pareizi. Bet ja irkļūda par 20 (vai reiz pat 500 km- zuivtiņa kungs - ir jāmaksā. Attiecīgi 50 kārytīgi par katru kvīti. Ne no budžetA, BET BUDŽETĀ NO LAUPĪJUMA!!!!@
M
Mr_Infernus
22 septembrī, 15:09
No kurienes ir ņemts virsraksts? Rakstā nekas par to nav minēts!
A
asd
22 septembrī, 15:09
UZMANĪBU! Ceļu policija nodarbojas ar idiotismu, un tas ir valsts mērogā, nedēļas laikā jau otrais gadījus (Rīga un Latgale). Pamēģiniet strauji nobremzēt par kādiem 20km/h, pretim braucošai CP ekipāžai - redzēsiet brīnumus! Labākajā gadījumā apmetīs ripā un noķers jūs, bet ir tādi idioti, kuri ar otru auto stumj no ceļa nost. Pēc tam ļoti pārliecinoši mēģina iestāstīt, ka jums ir antiradars. Draud ar sodu, kratīšanu, liek izkāpt ārā, sola vest uz nodaļu. Tas viss ir nelikumīgi. Kā rīkoties - jau laikus ieslēgt diktafonu, daudziem telefoniem ir, un ļaut viņu idiotismam tikt iemūžinātam, - demonstratīvi filmēt un paprasīt apturēšana iemeslu, mutes būs ciet pārliecinieties, ka jums ir aptieciņa, trijstūris, derīgs ugunsdzēšamais un dzeltenā veste. Jo savādāk jums uzliks sodu. CP vadība ir p........i! CP inspektori sēnes!
A
A
22 septembrī, 14:09
Lūdzu nopublicēt to censoņu vārdus, kuri pretojas zīmju uzstādīšanai pirms radara. Katram no viņiem jāuzliek personīga atbildība uzņemties rūpes par cilvēkiem, kuri tiek un diemžēl tiks savainoti avārijās, kuras izraisa strauja bremzēšana pēdējā brīdī ieraugot paslēptu radaru. Bet KNABam nekavējoties jāuzsāk pārbaude kāda ir šo personu ieinteresētība nodrošināt privātbiznesam lielāku peļņu uz iedzīotāju veselības un dzīvības rēķina.
N
nu ja
22 septembrī, 14:09
Tukšā muca ar nosaukumu Zivtiņš jau reiz solīja ka radari vispār netiks slēpti, bet kā dzīvē ir pierādījies šis mīkstais tikai māk šķidri d...rst un par saviem vārdiem atbildēt nespēj. Lai gan tāda jau ir lielum lielā daļa pie varas esošie.
O
Oktāns
22 septembrī, 14:09
Fotoradarus slēpj kopš uzstādīšanas sākuma - aiz kokiem, tilta balstiem, ceļazīmēm? Tiešām neviens nav pamanījis?
E
en
22 septembrī, 14:09
Ir pamatīgi jātīra valsts pārvalde no visādu murgainu ideju lobētājiem,katrs bērns taču saprot,ka paslēpts "kases aparāts" satiksmi neuzlabo!
V
Veinkarši
22 septembrī, 14:09
Katram par pienākumu uzlikt aprīkot savu auto ar GPS . Ne zīmes , ne radarus nevajadzēs .
H
horns
22 septembrī, 13:09
Obligāti jabūt zīmei, bet tas nav vairs interesanti ZIFTIŅA SIA.
A
abetkas
22 septembrī, 13:09
Ja būs paredzēta arī kādam atbildība par to ka ja zīmes nebūs tad būs arī atbildība ar reālām sekām es esmu gatavs publiski apēst savu cepuri!
L
Lielskungs
22 septembrī, 13:09
Tikai latvijā atradīsies tādi ideo.. kuri kaut ko šādu spēj izdomāt. paslēpsim radaru, bet pirms viņa zīmi ar norādi radars:D radariem būtu jāstāv pirms lieliem krustojumiem kur regulāri notiek avārijas jeb no kuriem grūti izbraukt uz galvenā ceļa. Patiesība par stāvokli LV man riebjas runat.
X
xs
22 septembrī, 12:09
zīmej jābut normālai, 10x10, ar mirgojošām lampiņām, vot tad būs normāli
T
tr
22 septembrī, 12:09
slēpj katru reiz!
N
ne nu viss parezi..
22 septembrī, 12:09
tiakai zimiti izliks kartejais entuziasts vai kads cits..ka mees esam pieradushi ,ak cilveki vnk pashi uz savu galvu izliek visada veida bridinoshas ziimes.. :)
X
xs
22 septembrī, 11:09
kapēc līgums vēl nav lauzts? bija tak runa ka 22 datumā augustā līgums bija lauzts, un ka pārkāpumi kuri tiks fiksēti pēc 22 datuma netiks atzīti par tiesīgiem, bet tagad izlasot šo rakstu, saprotams, ka līgums nav lauzts un visticamāk arī netiks? es protams visu saprotu, labi tie ledusskapji, vinus var pamanīt un ir zīmes, bet principā uz dienvidu tilta un uz krasta ielas, vini vispār nav vajadzīgi, bet tās ir tikai manas domas, bet kad radari izvietoti tasnā ceļa posma ārpus pilsētas, kur pat uz 160 vari braukt un sliktākais, kas var notikt tu izlidosi pļavā, nekas vairāk, to es nesaprotu, es godīgi parsniedzu atļauto brauksanas ātrumu ārpus pilsētām līdz +20-30km/h un tas es uzskatu normāli
F
fi
22 septembrī, 11:09
hiu-ņa galīgā ar tiem radariem! ja līgumu lauž ar to krievu izbijušo mentu kantori Victronic,tad radari tiem jānovāc un cauri-lai tie mērgļi toos bāž sev onusā!Bet te jau sāk smakot pēctā,ka tas pats kantoris to visu turpinās tikai zem cita nosaukuma! Nolādētā korupcija rullē tālāk uzliekot visiem un visur,bez tam kāds tur sakars likuma izsrādei un pieņemšanai ar aizbildinājumiem,ka ar tiem tur līgums tks lausts?! Kas to likumu tikaivictonicam vien piemēro vai? Žizofrēniķu murgi!
-
---
22 septembrī, 11:09
"Ja pārvietojamos radarus slēps, pirms tiem būs paslēptas arī zīmes"
O
Oga
22 septembrī, 11:09
Man nav dusmas, ka tos sleepj... Man ir dusmas, ka tie staav Nevietaa...!!! Tie staav tur kur parsniedzot aatrumu nekas tragjisks nenotiek... Saliekat tos pie skolaam kur jaabrauc uz 20-30.km/h un varakt to pasleept meeslu kaudzee... Tauta buutu jums par to tik pateiciiga... Bet uz liidzena taisna celja, kur gar malaam ir barjeras uzlikt radaru... Ir absurds... Un veel taisnoties, ka tas satiksmes uzlaboshanai... Nee, tas staav tur biznesam un tikai....!
U
ugundia
22 septembrī, 11:09
Šitas atgādina anekdoti: "Spēlēsim paslēpes! Ja mani atradīsi, atdošos. Ja nē, es esmu skapī."
D
Dang
22 septembrī, 11:09
Vairākās EU valstīs pirms radariem ir zīmes pēc izmēriem līdzīgas gājēju pāreja (ar visu dzelteno ietvaru apkārt), LV laikam mazākas par A4 lapu un baltas ar melnu, lai tikai kāds nepamanītu.
K
kasadors
22 septembrī, 11:09
Ganjau zīmes arī paslēps.
© TVNET. Visas tiesības paturētas