Pirmdiena, 18. jūnijā Vārda dienas: Alberts Madis
Foto: Modris Frikmanis. "CC-BY-SA-2"."5"

Tieši pirms 75 gadiem - 1942. gada 20. septembrī - miris Latvijas valsts izveidotājs un autoritārais prezidents Kārlis Ulmanis. Vadoņa patiesie nāves apstākļi un apbedīšanas vieta joprojām nav zināma.

Pēdējos vēsturiskos faktus par Kārļa Ulmaņa likteni pēc tam, kad Latviju okupēja Padomju Savienības karaspēks, atklāj Krievijas arhīvi. Tajos atrastā informācija vēsta, ka 1940. gada 22. jūlijā, neilgi pēc Sarkanās armijas tanku ienākšanas Latvijā, Ulmanis tika deportēts uz Padomju Savienību. Dienu vēlāk viņš nonāca Maskavā.

Līdz 1941. gada maijam Ulmanis dzīvoja Vorošilovā, īpaši uzraudzītā mājā. Pēc Otrā pasaules kara sākuma jūlijā K. Ulmani arestēja un ievietoja Valsts drošības komitejas (VDK) iekšējā cietumā, Ordžonikidzes novadā. Politieslodzītos pārveda uz Sibīriju, un to čeka plānoja darīt arī ar pēdējo Latvijas Ministru prezidentu.

Foto: Rex Features / Vida Press

Par tālāko informācijas ir maz. Zināms, ka Ulmaņa veselības stāvoklis strauji pasliktinājās. Viņš no Azerbaidžānas galvaspilsētas Baku vests pāri Kaspijas jūrai, nonācis Turkmēnijas PSR pilsētā Krasnovodskā, šodien dēvētā par Turkmenbaši, kur 1942. gada 20. septembrī Latvijas prezidents nomira.

Informācija par Ulmaņa apbedīšanu Gori kapos nākusi no kaprača, kurš dēlam atzinies, ka stingrā čekas uzraudzībā viņam slepenībā likuši aprakt kādu svarīgu cilvēku, kurš esot bijis Latvijas prezidents. Ticamību faktam piešķirot tas, ka Gori bija čekistu stingri uzraudzīta pilsēta, no kuras informācija nevarēja noplūst. Turklāt šeit cauri iet dzelzceļš.

Neskatoties uz to, intervijā laikrakstam «Latvijas Avīze» eksprezidents, Kārļa Ulmaņa mazdēls Guntis Ulmanis stāsta, ka Kārļa Ulmaņa ilggadējiem pīšļu meklējumiem ir pielikts punkts, jo viņa kapavietu vairs nav iespējams atrast.

Latvijas vēsture

Pētniece Līga Zariņa: Zinātnē darīt to, kas pašam patīk
15. jūnijā
Atklāta Līgas Zariņas grāmata par senākajiem iedzīvotājiem Latvijas teritorijā
14. jūnijā
Cik ātri var atrast Eižena Finka kapu? No trīs stundām līdz divām dienām
7. jūnijā
Vai zini, kur Rīgā atrodas vecākā dzīvojamā ēka?
5. jūnijā
Vai zini, cik īsa ir Rīgas īsākā iela?
31. maijā
Vai zini, kur Rīgā tēlnieks Kārlis Zāle radīja Brīvības pieminekli?
30. maijā
Mikrorajons ar huligāna reputāciju – Bolderāja
6. aprīlī
Imanta – leģendārākais un zaļākais Rīgas mikrorajons. 10 interesanti fakti
4. aprīlī
Toreiz un tagad: Zudusī terase «Putnu dārzs»
8. martā
Toreiz un tagad: Bohēma VDK aģentu uzraudzītajā «Skapī»
1. martā
Toreiz un tagad: Bohēma Vaļņu ielā jeb nepieradinātā kafejnīca «Kaza»
22. februārī
Toreiz un tagad: 1920. gadu Rīgas bohēmistu pulcēšanās vieta «Sukubs»
15. februārī
Ģertrūdes baznīcas masu kapi sniedz jaunu informāciju par mēri un badu viduslaiku Rīgā
1. februārī
© TVNET. Visas tiesības paturētas